5 Slovákov, ktorí postavili biznis na tradičných slovenských pochúťkach: Táto polstoročná delikatesa vonia až za hranicami

  • Slovenská gastronómia má bohatú históriu a jedinečné chute
  • Niektorí podnikatelia dokázali tradičné recepty oživiť a premeniť ich na úspešné biznisy
tradičné slovenské pochúťky
Atkáryho krumple, Šiškáreň pekáreň
  • Slovenská gastronómia má bohatú históriu a jedinečné chute
  • Niektorí podnikatelia dokázali tradičné recepty oživiť a premeniť ich na úspešné biznisy

Od legendárneho skalického trdelníka cez poctivé parené buchty až po sladké Atkáryho kremnické krumple – každý z týchto projektov nesie posolstvo tradície, remesla a vášne pre slovenskú kuchyňu.

V nasledujúcich riadkoch ti predstavíme päť výnimočných slovenských projektov, ktoré stavili na návrat k našim koreňom a vytvorili niečo, na čo môžeme byť právom hrdí.

Atkáryho krumple opäť dobyli Kremnicu

Atkárhyho kremnické krumple, jedinečná nepečená cukrovinka, ktorá začiatkom 20. storočia dobyla Kremnicu, zažíva veľkolepý návrat. Martin Varhaňovský sa rozhodol oživiť receptúru, ktorú vymyslel legendárny cukrár Alojz Atkáry.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Martin Varhaňovský (@atkaryho_kremnicke_krumple)

Táto pochúťka, tvarovaná do podoby zemiaku, pozostáva z vlastnoručne upečených piškót, dvoch druhov krémov, orechovo-cukrového cesta a kakaového obalu. Na krumpli nechýba ani signatúra „A“ na počesť pôvodného autora.

Obnovená cukráreň na Malom námestí dokonale zachytáva ducha 20. rokov minulého storočia – od historických kostýmov až po autentické dobové zariadenie. Atkáryho kremnické krumple sú viac než len sladkosťou – sú živou spomienkou na časy, keď remeslo a tradícia znamenali všetko.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Martin Varhaňovský (@atkaryho_kremnicke_krumple)

Buchty ako od starej mamy: Tradičné recepty s modernou víziou

Značka Na Pare vznikla z túžby spojiť tradičné chute parených buchiet a knedlí s moderným spôsobom predaja. Vďaka Ľubošovi Boczekovi a jeho tímu, ktorí stavili na kvalitu lokálnych surovín a remeselnú výrobu, ročne vo výrobni vo Svätom Jure vyprodukujú stovky tisíc buchiet a knedlí.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa NA PARE (@na.pare)

Výnimočné sú nielen svojou chuťou, ale aj formátom – napríklad v štýle street foodu, ktorý ponúkajú vo svojej prevádzke na Nivách či cez pojazdný food truck.

Napriek úspechu v B2B a B2C segmente zostáva filozofiou značky zachovanie čerstvosti a kvality, pričom každý kúsok pripomína sladkú spomienku na recepty starých mám. Na Pare prináša tradičné slovenské jedlo do dnešnej uponáhľanej doby s dávkou nostalgie aj inovácií.

Skalický trdelník od Havlíkovcov: Polstoročná tradícia, ktorá vonia až za hranicami

Rodina Havlíkovcov nesie pochodeň tradície pečenia skalického trdelníka už od roku 1965. V skromných podmienkach otec Anton Havlík postavil svoju prvú pec, aby potešil priateľov a známych touto sladkou lahôdkou. Dnes sa trdelník pečie na bukovom dreve, zásadne ručne, pričom každý kúsok je formovaný s osobitou starostlivosťou.

Vďaka nezameniteľnej chuti a vôni si získal srdcia nielen domácich zákazníkov, ale aj diplomatov na veľvyslanectvách, kde pravidelne reprezentuje Slovensko.

Rodina Havlíkovcov, známa svojou pohostinnosťou, otvára dvere svojho remesla každému, kto chce zažiť autentickú atmosféru ochutnávky trdelníka a vína v ich vínnej pivnici. Skalický trdelník je skutočný symbol tradície, ktorú Havlíkovci hrdo odovzdávajú ďalším generáciám.

Šišky, chlieb a trpezlivosť: Karol Haring a jeho návrat ku koreňom

Po šestnástich rokoch v zahraničí, kde získaval skúsenosti od najlepších pekárov sveta, sa Karol Haring vrátil domov, aby na Slovensku priniesol poctivé remeslo a tradíciu. Jeho prevádzka Šiškáreň vo Fresh Markete v Bratislave si rýchlo získala verných zákazníkov, ktorí oceňujú čerstvé šišky z vlastného kvásku so špeciálnymi náplňami a domáci kváskový chlieb.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa šiškáreň_pekáreň (@siskaren_pekaren)

Karol kladie dôraz na kvalitu a lokálne suroviny – vajíčka z voľného chovu, žiadne zmesi v ceste ani v náplniach a všetko pripravuje výhradne sám. Každý deň vyrobí len toľko, koľko vládze, čo spôsobuje, že jeho výrobky sú bežne vypredané ešte pred záverečnou.

Karol dokázal prepojiť tradičné slovenské pečenie s moderným prístupom, pričom jeho tajomstvo spočíva v trpezlivosti, poctivosti a podpore lokálnych producentov. V budúcnosti plánuje expandovať a priniesť svoje produkty na festivaly a streetfoodové trhy, čím chce ešte viac priblížiť chuť domova širokému publiku.

Zemplínsky koláč: Tradičná chuť, ktorá si podmanila východné Slovensko

Pekáreň v Remetských Hámroch, ktorú založil Michal Fiľko v roku 1996, dnes vedie jeho syn Martin Fiľko a už viac ako dve desaťročia prináša na východ Slovenska poctivé pekárske remeslo. Ich špecialitou je Zemplínsky koláč – tradičný domáci biely koláč, ktorý si získal uznanie aj od najlepších domácich gazdiniek.

foto5
zdroj: Pekáreň Remetské Hámre

Pekáreň kladie dôraz na čerstvosť, kvalitné suroviny a tradičné postupy bez konzervantov a umelých náhrad. Vďaka dôvere zákazníkov má pekáreň vlastné predajne a neustále sa rozrastajúcu sieť odberateľov. Ak chceš ochutnať skutočnú tradíciu v podobe chleba a koláčov, Zemplínsky koláč je tou správnou voľbou.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá