5-tisíc ročnú legendárnu cestu znovuzrodia. Projekt európskej „Route 66“ počíta aj so Slovenskom

  • Ak všetko vyjde podľa plánu, legendárna cesta spojí Baltské a Jadranské more
  • Vytvorili a zaregistrovali európsku asociáciu
Minister dopravy
Ilustračné foto TASR/František Iván
  • Ak všetko vyjde podľa plánu, legendárna cesta spojí Baltské a Jadranské more
  • Vytvorili a zaregistrovali európsku asociáciu

Route 66, ikonická americká diaľnica, je symbolom dobrodružstva, slobody a nezávislosti. Táto cesta bola otvorená ešte v roku 1926. Spájala Chicago s Los Angeles, pričom sa tiahla naprieč ôsmimi štátmi v Spojených štátoch amerických. Predstav si, že by táto unikátna cesta mohla byť aj v Európe a prechádzala by aj cez naše malebné Slovensko.

V priebehu druhého polroka 2024 bola vytvorená a zaregistrovaná Európska asociácia Route 66, informuje o tom oficiálny portál skroute66.sk. Jej cieľom je, ako píšu na stránke, „vybudovať, zveľaďovať a zabezpečiť udržateľnosť Európskej Route 66 prepojením Baltského a Jadranského mora za účasti štátov Poľsko, Slovensko, Maďarsko a Chorvátsko ako nadnárodný turistický a dopravný koridor.“

Route 66 cez Slovensko

V prípade, že sa do tohto plánu zapoja aj spomínané krajiny ako Poľsko, Maďarsko a Chorvátsko, cesta naprieč Európou by mohla mať približne 3000 kilometrov. Hlavným cieľom je zlepšenie cestovného ruchu v týchto štátoch, informuje o tom aj portál tvnoviny.sk.

Celková dĺžka naprieč Slovenskom, ako uvádza oficiálny portál, by mala byť 330 km. Ide o štátnu cestu I. triedy. Trasa vedie ôsmimi okresmi a štyrmi samosprávnymi krajmi. Konkrétne sa tiahne z mesta Šahy k maďarským hraniciam cez Tatranskú Javorinu k poľským hraniciam.

„Ako jediná cesta na svete je spojnicou troch štátov – Maďarsko, Slovensko, Poľsko. Táto cesta jednoznačne patrí medzi najkrajšie cesty na Slovensku, či už pre jazdu na motocykli, alebo autom. Slovenská asociácia Route 66 je jediná organizácia, ktorá sa okrem propagácie tejto cesty intenzívne zaoberá jej kvalitou, bezpečnosťou a ekonomickým rozvojom. Aj preto vznikol projekt SK Route 66, ktorý si vytýčil 7 prioritných bodov, ktorými sa riadi a ďalej ich rozvíja,“ píšu na oficiálnom portáli. 

Vďaka tomuto unikátnemu projektu by sa mohla znovuzrodiť cesta, ktorá sa kedysi volala Via Magna a jej história sa začala písať už v roku 1526, uvádza Kam po Slovensku.

Cieľom projektu Európska Route 66 je vytvoriť pozoruhodné spojenie medzi Baltským a Jadranským morom. Východiskovými krajinami budú Poľsko a Chorvátsko. Tranzitnými krajinami budú práve naše Slovensko a susedné Maďarsko.

Hlavným koordinátorom a iniciátorom projektu je Slovenská asociácia Route 66, ktorej prezidentom je Juraj Smrečan s tímom. 

„Rokovania s partnerskými stranami sú v pokročilom štádiu, a ak budú cesty v okolitých krajinách prečíslované podľa navrhovanej trasy, na oficiálne číslo štátnych ciest 66, tak sa v dohľadnom čase prevezieme po unikátnej ceste vedúcej cez Európu od severu na juh a bude jedným z paneurópskych dopravných koridorov,“ informujú na stránke. 

Prispieť chce aj štát

„Významnou inšpiráciou pre túto úlohu zohráva skutočnosť, že aj u nás na Slovensku máme štátnu cestu I. triedy s číslom 66, teda Slovenskú Route 66! Poučiac sa z historického odkazu US Route 66 sme sa rozhodli dať zaslúženú vážnosť našej slovenskej šesťdesiatšestke,“ dodávajú.

Na stránke taktiež píšu, že iniciátori spracovali dopravno-bezpečnostný a rozvojový projekt s názvom SK Route 66. „Cieľom je vybudovať SK Route 66 ako vzorovú bezpečnú európsku cestu I. triedy. Tieto skutočnosti sme deklarovali aj v záväzku voči Európskej charte bezpečnosti cestnej premávky, ktorej cieľom je znížiť dopravnú nehodovosť so smrteľnými následkami v Európe o 50 %.“

Štát chce byť tiež súčasťou tohto projektu. Správa ciest má počas rekonštrukcie obnoviť približne 30 % celej trasy. Asociácia sa dohodla s ministrom dopravy Jozefom Rážom prostredníctvom memoranda, dodáva portál tvnoviny.sk. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: skroute66.sk, tvnoviny.sk, Kam po Slovensku

Najnovšie videá

Trendové videá