5 vecí, ktoré robíš bežne a ani si neuvedomuješ, že nimi škodíš okoliu
- Veľa z nás chce prírodu chrániť, no robíme veľa činností, čo jej naopak škodia
- Patrí sem napríklad pitie kávy či kupovanie sladkostí
- Veľa z nás chce prírodu chrániť, no robíme veľa činností, čo jej naopak škodia
- Patrí sem napríklad pitie kávy či kupovanie sladkostí
Snažíš sa žiť ekologicky, triediš odpad, nepoužívaš plastové sáčky, miesto auta chodíš na bicykli a myslíš na dobro našej planéty? To je samozrejme všetko super, ale aj tak pravdepodobne robíš kopu vecí, o ktorých škodlivosti na životné prostredie ani nevieš.
Znížiť náš negatívny dopad na prírodu, nie je v dnešnej dobe vôbec jednoduché a celkom sa tomu vyhnúť nedá. Ľudia poškodzujú planétu už svojou existenciou a odborníci to nazývajú ekologická stopa. Avšak, dá sa zmierniť uvedomelým životným štýlom. My ti prinášame päť vecí, ktoré často robia, aj tí najskúsenejší z nás spolu s receptom na to, ako sa dajú zmeniť.
Nakupovanie oblečenia
Trendy v obliekaní sa menia každú jednu sezónu a udržať krok s najnovšou módou je náročné. Obchody nás na nový tovar lákajú neustále a je ťažké nepodľahnúť vôni novoty. Za módnym priemyslom sa ale skrýva obrovská ekologická stopa patriaca medzi tie najhoršie na Zemi. Proces výroby oblečenia produkuje skleníkové plyny, znečisťuje vodu, ovzdušie a mnohé značky používajú toxické chemikálie.
Najpopulárnejší materiál na výrobu oblečenia je momentálne polyester, no ten pri praní uvoľňuje mikrovlákna, ktoré do vody vypúšťajú mikroplasty. Ani bavlna nie je nezávadná, keďže sa pri jej pestovaní používajú rôzne chemikálie ohrozujúce život farmárov, aj spotrebiteľov. Väčšina bavlny sa dnes vo veľkom postrekuje pesticídmi, aby ju nenapadal škodlivý hmyz. Proti takejto chemicky upravenej bavlne sa búria už aj veľkí svetoví predajcovia ako Zara či H&M, ktorí začali používať organickú bavlnu. Tá sa však celosvetovo používa iba na menej ako 1 % svetového módneho tovaru.
Rýchlo sa meniace trendy zákazníkov tiež nabádajú k tomu, aby sa starých kúskov zbavovali. Iba v Európskej únii vyprodukujeme každý rok 5,8 milióna ton textilného odpadu.
Kľúčom k zmene je samozrejme nakupovať menej a iba vtedy, ak niečo naozaj potrebuješ. Keď sa už aj rozhodneš zadovážiť si do svojho šatníku nový kúsok, uprednostni ekologické značky vyrábajúce oblečenie upcykláciou a z ekologických materiálov. Šancu daj aj second handom, swapom či blším trhom.
Nakupovanie potravín v supermarketoch
Väčšina tovaru v bežných supermarketoch pochádza od veľkofarmárov, ktorí produkujú potraviny na kvantá. Takýto spôsob pestovania plodín a chovu živočíchov je zodpovedný za jednu štvrtinu skleníkových plynov v našom prostredí. Okrem toho poľnohospodári používajú pesticídy a chemikálie, ktorými ošetrujú rastliny. Obrábanie pôdy aj preprava surovín je tiež úplne závislá od fosílnych palív.
Problémom je aj veľká spotreba vody, ktorá sa pohybuje až na 70 % celkového svetového priemeru. Kvôli tomu, aby mohli vznikať pastviny pre živočíchy, rovnako ako polia, tiež dochádza k deforestácii. Napríklad v Brazílii vymizlo kvôli poľnohospodárom 100 miliónov hektárov Amazonského pralesa a globálne otepľovanie sa zhoršilo o 50 %.
Zvieratá vo veľkochovoch často trpia, nemajú dostatok pohybu a celý život prežijú v malých klietkach.
Azda ani netreba pripomínať fakt, že väčšina potravín je balených v plaste a ak aj plastový obal nevidíš priamo na pultoch predajní, môžeš sa spoľahnúť na to, že v ňom bol tovar počas prevozu zabalený.
To najlepšie, čo sa dá urobiť, je podporovať malých farmárov, tí pôdu nezaťažujú zbytočnými chemikáliami a k prírode sa správajú citlivo. Aby si znížil mieru znečisťovania pri preprave, nakupuj od lokálnych slovenských výrobcov, prispeješ tiež k zlepšeniu domácej ekonomiky. Dokonca si môžeš niektoré plodiny vypestovať aj sám na záhradke či v kvetináči na balkóne.
Používanie drogérie a kozmetických výrobkov
Takmer každý z nás používa nejaký kozmetický produkt denne a pritom si vôbec neuvedomujeme, ako veľmi môžeme škodiť planéte. Niektoré výrobky totiž obsahujú plastové mikroguličky, ktoré vstúpili na trh v 70. rokoch minulého storočia a naozaj masovo sa začali používať v 90. rokoch. Nájdeš ich vo všetkom od zubnej pasty, cez krémy, šampóny a mydlá. Čiastočky plastu v kozmetických výrobkoch sú také malé, že ich nie sme schopní zachytiť a preto sa dostávajú do vôd. V Amerike zakázali výrobky obsahujúce mikroguličky v roku 2017, no v Európskej únii ich ešte stále používame.
Bežné kozmetické prípravky sú balené v plastovom obale, ktoré potom končia na smetisku bez možnosti recyklácie.
Ďalším strašiakom sú vatové tyčinky, tampóny na odličovanie a kozmetické pomôcky vyrobené z plastu. Všetky tieto produkty sú jednorázové a väčšinou sa vyhnú recyklačnému procesu, čo vedie k tvorbe zbytočného odpadu.
Pre mnoho žien je to možno nepríjemná téma, no aj menštruačné pomôcky ako vložky alebo tampóny sú skutočným globálnym problémom. V Severnej Amerike ročne vyhodia 20 miliárd vložiek, tampónov a iných ženských pomôcok, ktoré znečisťujú prostredie.
Snaž sa nenakupovať v klasických drogériách, ale v špecializovaných obchodoch. Umývať sa tuhým mydlom miesto tekutého nie je žiadna hanba a šetríš tým prírodu. Šampón môžeš nahradiť špeciálnymi šampúchmi vyrobenými z bylín, ktoré sú okrem ekologickosti aj šetrnejšie ku vlasom a pokožke hlavy. Odličovať sa dá aj tampónmi z bambusového úpletu a kozmetické doplnky sa dnes už bežne miesto plastov vyrábajú z dreva. Pre ženy, čo sa rozhodnú nepoužívať vložky ani tampóny, existujú špeciálne menštruačné kalíšky, tie môžeš vyčistiť a použiť znova, čím nevytvárajú odpad.
Palmový olej
Hoci sa palmový olej bežne v domácnostiach až tak často nepoužíva, v potravinách ho nájdeme takmer všade. Túto zložku obsahujú sladkosti, slané pochutiny, cereálie, polotovary, omáčky, aj rôzne doplnky stravy. Dokonca ho nájdeme aj v kozmetike, často pod pomenovaním glycerín. Kvôli palmovému oleju dochádza k odlesňovaniu pralesov v Ázii, Afrike, aj Južnej Amerike a to narušuje životné prostredie. Mizne obrovské množstvo mikroorganizmov, rastlín aj zvierat.
Pre potreby produkcie palmového oleja zmizne z mapy každú hodinu les o rozmere 300 futbalových ihrísk. Ak sa nič nezmení a výrub lesov bude pokračovať v rovnakom tempe aj naďalej do päť až desať rokov úplne vymrú orangutany a do troch sumatranské tigre.
Jediné, čo môže spotrebiteľ urobiť, je pozorne si čítať etikety a vyhýbať sa výrobkom obsahujúcim tento olej.
Pitie kávy
Vôňu čerstvej kávy milujeme takmer všetci a pre veľa z nás predstavuje tento nápoj povinnú dennú dávku energie. Kávičkárov, ale asi nepoteší fakt, že aj pestovanie kávovníkov má na svedomí veľký výrub pralesov. Samotná produkcia tiež vedie k vzniku obrovského množstva odpadkov, nehovoriac o problémoch dovozu.
Ak sa odmietaš vzdať svojej šálky kávy, no aj tak chceš chrániť prírodu, vsaď na špeciálnu odrodu kávových zŕn. Tie dokážu rásť aj v tieni a preto sa pri ich pestovaní nemusí vyklčovať až také veľké množstvo stromov. Káva vyrobená z takýchto zŕn je väčšinou špeciálne označená.
Zdroj: Independent, TheGuardian, Panna, OneGreenPlanet, Bbvaopenmind, Stoppalmovemuoleji, Coffeehabitat
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti