50-tisíc eur Slovákom už v januári. Vláda chystá masívnu podporu pre tisíce rodín
- Do parlamentu bola daná novela zákona
- Po schválení môže platiť už budúci rok
- Do parlamentu bola daná novela zákona
- Po schválení môže platiť už budúci rok
Vláda sa rozhodla uľahčiť najťažšie chvíle v živote pozostalým policajtov novým návrhom zákona. Podľa neho by pozostalí po úmrtí člena rodiny, ktorý bol policajtom alebo vojakom, mohli získať jednorazový príspevok vo výške až 50 000 eur.
Návrh zákona bol doručený 7. novembra poslancami Národnej rady zo strany Hlas-SD. Zákon by mohol platiť od januára 2025.
Čo je úmrtné?
Keď sa služobný pomer policajta alebo vojaka skončí úmrtím alebo vyhlásením za mŕtveho, má pozostalý manžel/manželka nárok na úmrtné. Toto úmrtné sa pohybuje vo výške odchodného, na ktoré by mal policajt a profesionálny vojak nárok v čase svojho úmrtia.
Podobne má nárok na úmrtné aj každé pozostalé dieťa. To však musí v čase úmrtia/vyhlásenia za mŕtveho daného policajta/profesionálneho vojaka spĺňať podmienky na sirotský výsluhový dôchodok alebo sirotský dôchodok. Vtedy má dieťa nárok na úmrtné vo výške základu podľa zákona. Základ sa zistí z priemerného mesačného služobného platu dosiahnutého v období posledných desiatich skončených kalendárnych rokov pred dňom skončenia služobného pomeru.
V prípade, že zomrelý nemal manžela/manželku alebo dieťa, má nárok na úmrtné v odôvodnených prípadoch aj iná osoba. Presnejšie osoba, ktorá zomretého policajta alebo profesionálneho vojaka vychovávala na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
Príspevok 50 000 eur
Poslanci Samuel Migaľ, Ján Ferenčák, Roman Malatinec a Radomír Šalitroš predložili návrh zákona, podľa ktorého budú mať pozostalí k úmrtnému nárok aj na 50 000 eur. Táto suma sa označuje ako jednorazový príplatok k úmrtnému. Píše sa v novele zákona, ktorá je zverejnená na stránke Národnej rady SR.
V prípade, ak policajtovi skončil alebo zanikol služobný pomer úmrtím, fyzická osoba, ktorej vznikol nárok na úmrtné alebo pomerný diel úmrtného, má nárok aj na tento jednorazový príplatok. Výška jednorazového príplatku k úmrtnému je v návrhu stanovená na 50 000 eur, pričom sa má vyplácať spolu s úmrtným.
Každý rovným dielom
V prípade, ak nárok na úmrtné alebo diel úmrtného vznikne viacerým pozostalým osobám súčasne, nedostane každá z osôb celý jednorazový príplatok, uvádza portál zakonypreludi.sk. Suma 50 000 eur sa rozdelí medzi tieto osoby rovnakým dielom tak, aby súčet týchto dielov nepresiahol stanovenú sumu.
Jednorazový príplatok k úmrtnému sa bude uhrádzať z prostriedkov rozpočtu ministerstva a príslušného služobného úradu policajta/vojaka, ktorý mu naposledy vyplácal služobný plat.
Kto nemá nárok?
Na jednorazový príplatok k úmrtnému majú nárok len oprávnené osoby s nárokom na úmrtné. Zákon jasne definuje výnimky. Na úmrtné nemajú nárok osoby právoplatne odsúdené za úmyselný trestný čin, ktorým spôsobili smrť daného policajta alebo vojaka.
Ak sa jednorazový príplatok k úmrtnému vyplatí pred právoplatnosťou súdneho rozhodnutia, pozostalý musí tento príplatok vrátiť útvaru sociálneho zabezpečenia ministerstva alebo Vojenskému úradu sociálneho zabezpečenia.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: zakonypreludi.sk, nrsr.sk