50-tisíc Slovákov trpí plíživou chorobou s nenápadnými príznakmi: „Presnú príčinu nepoznáme“
- Vedci schválili nový liek na schizofréniu po desaťročiach
- Skorá diagnostika je kľúčom k liečbe
- Čo je schizofrénia vysvetlila klinická psychologička
- Vedci schválili nový liek na schizofréniu po desaťročiach
- Skorá diagnostika je kľúčom k liečbe
- Čo je schizofrénia vysvetlila klinická psychologička
Koncom septembra sa americkí odborníci podelili so svetom o fantastickú správu. Americké zdravotné regulačné orgány schválili prvú novú formu liečby schizofrénie, pričom sa tak udialo po niekoľkých dekádach. Liek s názvom Cobenfy bol vyvinutý americkým farmaceutickým gigantom Bristol Myers Squibb a úžasné je na ňom to, že funguje odlišne od existujúcej liečby.
Zameriava sa totiž na takzvané cholinergné receptory, nie na dopamínové receptory. „Tento liek predstavuje prvý nový prístup k liečbe schizofrénie za posledné desaťročia,“ cituje portál Science Alert Tiffany Farchione, najvyššiu predstaviteľku amerického Úradu pre potraviny a liečivá (FDA).
„Toto schválenie ponúka novú alternatívu k antipsychotickým liekom, ktoré boli predtým predpisované ľuďom so schizofréniou,“ povedala.
Nový účinný liek
Lynsey Bilsland, ktorá vedie divíziu duševného zdravia charitatívnej nadácie Wellcome, povedala, že Cobenfy by mohol byť prevratný, najmä pre tých, ktorým iné lieky nefungujú. „Pôsobí úplne iným spôsobom ako akékoľvek iné v súčasnosti používané lieky na schizofréniu. Má potenciál zmeniť životy miliónov ľudí,“ vyjadrila sa Bilsland.
Účinnosť Cobenfy potvrdili dve klinické štúdie, ktoré ukázali, že môže výrazne znížiť symptómy pacientov. Medzi vedľajšie účinky patrí nevoľnosť, vracanie, poruchy trávenia, hnačka, zápcha, zadržiavanie moču a problémy s pečeňou. Profesor neurovedy na Univerzite v Bristole v Anglicku, Matt Jones, povedal, že v porovnaní so súčasnými liekmi sú tieto vedľajšie účinky nižšie.
Schizofrénia je závažná psychotická duševná porucha, ktorá má často chronický priebeh a môže významne ovplyvňovať kvalitu života človeka, ktorý ňou trpí. Toto ochorenie má rôzne typy, ktoré sa odlišujú príznakmi, priebehom i reakciou na liečbu.
Porucha, ktorá ovplyvňuje úplne všetko
Problematiku ochorenia nám priblížila klinická psychologička Mgr. Alica Farkašová. Podľa jej slov je táto porucha plíživá a človek ňou môže trpieť bez toho, aby o tom vedel.
Vo všeobecnosti môžeme však povedať, že schizofrénia ovplyvňuje prakticky všetky aspekty myslenia, vnímania, konania a prežívania v kontakte s okolím. Schizofréniou trpí cca 1 % obyvateľstva, čo na Slovensku predstavuje približne 50 000 ľudí. Pomer žien a mužov je 1 ku 1.
Obyčajné príznaky, za ktorými sa schováva porucha
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké sú prvé nenápadné príznaky schizofrénie a v akom veku sa prejavuje
- Prečo je ťažké predvídať vznik schizofrénie a ako vyzerá liečba
- Čo hovoria výskumy o agresivite ľudí so schizofréniou
- Či môžu ľudia so schizofréniou viesť plnohodnotný život
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti