5,2 milióna rubľov za život. Moskva hľadá vojakov v ruských fitnescentrách a na čínskom TikToku

  • Na čínskych sociálnych sieťach sa objavili príspevky na nábor do ruskej armády
  • Internetové účty sľubujú až desaťtisíce eur za nárokovanie
Ukrajina - Rusko vojna
Ilustračné foto TASR/AP, Evgeniy Maloletka
  • Na čínskych sociálnych sieťach sa objavili príspevky na nábor do ruskej armády
  • Internetové účty sľubujú až desaťtisíce eur za nárokovanie

Rusko potrebuje doplniť svoju armádu. Invázia Ukrajiny si napriek propagande o úspechu vyžiadala niekoľko stotisíc ruských životov a tie treba nahradiť. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok v Bruseli uviedol, že Kyjev má informácie o stovkách čínskych občanov, ktorí bojujú na strane Ruska.

Na čínskych sociálnych sieťach, a to najmä na sieti Douyin, čo je v podstate čínsky TikTok, sa podľa ABC News objavili reklamy na verbovanie.

Účty s tisíckami followerov sľubujú regrútom 400-tisíc rubľov, čo je približne 4 200 eur. V príspevkoch, ktoré sľubujú penziu, životné poistenie, daňové výhody a status vojnového veterána, je napísané: „Tu sú naozajstní muži. Pridaj sa!“

Analytička Dr. Natasha Kurtová z katedry vojnových štúdií na King’s College London si myslí, že za snahou získať nových vojakov je pravdepodobne nejaká časť ruského ministerstva obrany. „Rusko z viacerých dôvodov nechce do armády poslať príliš veľa vlastnej populácie,“ uviedla Kurtová. „Majú ešte záložníkov, ktorých by mohli povolať, ale z politických dôvodov sa do určitej miery snažia tomu vyhnúť,“ pokračovala.

Ruský prezident koncom marca totižto podpísal príkaz na povolanie ďalších 160-tisíc mužov do armády. „Každý žoldnier, ktorý môže nahradiť Rusa, je dobrý,“ dodala.

Aká je cena ľudského života?

Perfektným príkladom je príspevok tvorcu s menom Xiao Ai, ktorý má miesto pobytu uvedené niekde v Rusku. Toho na sociálnej sieti sleduje vyše 43-tisíc ľudí. Začiatkom januára zdieľal podobné náborové video, v ktorom hovorí, že Rusko ponúka výplatu až 5,2 milióna rubľov, čo je asi 55-tisíc eur. Ruská vláda vraj zaplatí ďalšie milióny rubľov a aj mesačný plat. Príspevok získal takmer 60-tisíc lajkov a 20-tisíc komentárov.

Kurtová tvrdí, že podobné príspevky používajú Putinovu popularitu v Číne a mužnosť, ktorá je v krajine spájaná so službou vo vojne. Podľa nej však pre väčšinu záujemcov ide hlavne o peňažný zárobok.

Na platforme sa objavili aj ďalšie podobné príspevky, no nie vždy išlo o nábor do bojových rolí. Ďalší účet s menším počtom followerov píše o spoločnom čínsko-ruskom nábore na vojenské sestričky a ošetrovateľov. Muži a ženy do 55 rokov sa podľa príspevku môžu môžu prihlásiť ako zdravotnícky personál starajúci sa o zranených. Mesačný plat je 20-tisíc jüanov, čo je asi 2 400 eur. Ponuka zahŕňa stravu, ubytovanie a spiatočný let do Číny v prípade konca vojny.

Podľa Kurtovej nie je prekvapujúce, že Číňania bojujú za Rusko, no neexistujú žiadne dôkazy, že podobné inzeráty pochádzajú z dielne Pekingu alebo nejako súvisia s čínskou vládou. „Čínski občania chcú zarobiť peniaze tak isto, ako ľudia z iných krajín,“ uviedla. „Neexistujú žiadne dôkazy, že títo ľudia majú nejaké prepojenie na vládu v Pekingu,“ dodala Kurtová.

Vojakov hľadajú už aj vo fitness centrách

Ruská polícia hľadá mužov do armády. Najnovšie tak robia aj vo fitness centrách, píše server Meduza. Podľa viacerých správ tam policajti robia razie do podobných športových zariadení. Podľa svedkov, ženy môžu odísť, no muži to nemajú také jednoduché. Policajti ich rozdelia na základe rasy a národnosti a následne skontrolujú ich dokumenty, buď pasy alebo občianske preukazy.

Ruských občanov zoberú priamo na úrady na vstup do armády, zatiaľ čo cudzincov pošlú do centier na zadržanie a následne deportovanie z krajiny. Podobné razie sú podľa zamestnancov posilňovní pravidelné, dejú sa približne dvakrát do mesiaca, a to takmer v každom väčšom meste.

Podľa aktivistov policajti ponúkajú službu v armáde aj zadržaným imigrantom, ktorí sú často v krajine ako lacná pracovná sila. Približne tretina je po tom, čo odmietnu, deportovaná. Obhajcovia ľudských práv tvrdia, že podobné razie boli bežné, no skôr v telocvičniach, ktoré boli obľúbené medzi menšinovými komunitami.

No v poslednej dobe sa razie začali diať aj v mainstreamových posilňovniach. Zmenou je však ich ciel. Prednedávnom polícia hľadala v podobných zariadeniach migrantov, ktorých deportovali. Teraz sa viac zaujímajú o ľudí, ktorých môžu poslať na nábor do ruskej armády.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: ABC News, Meduza

Najnovšie videá

Trendové videá