552 nových prípadov koronavírusu na Slovensku. Piatok zlomil rekord, prichádzajú nové opatrenia
- V piatok pribudlo rekordných 552 nových prípadov koronavírusu
- Pribudli ďalšie úmrtia, celkovo ich je 44
- V piatok pribudlo rekordných 552 nových prípadov koronavírusu
- Pribudli ďalšie úmrtia, celkovo ich je 44
V piatok 25. septembra pribudlo na Slovensku 552 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 6 483 testov.
Celkovo je na Slovensku 8 600 zachytených prípadov. Počet vyliečených sa sa oproti predchádzajúcemu dňu zvýšil o 62, je ich 4 098. Pribudlo aj ďalšie úmrtie, je ich spolu 44.
Pozitívny výsledok testov mali ľudia vyšetrení v okresoch: Bratislava (80), Prievidza (46), Nové Zámky (40), Tvrdošín (30), Košice (24), Nitra (21), Bardejov (20), Komárno (19), Námestovo (18), Trnava (17), Sobrance (16), Spišská Nová Ves (15), Stará Ľubovňa (14), Poprad (12), Kežmarok (9), Prešov (9), Trenčín (9), Liptovský Mikuláš (8), Senec (8), Snina (8), Dolný Kubín (7), Svidník (7), Žiar nad Hronom (7), Banská Bystrica (6), Malacky (6), Michalovce (6), Topoľčany (6), Nové Mesto nad Váhom (5), Stropkov (5). Štyri prípady boli v okresoch Galanta, Partizánske, Veľký Krtíš, po tri prípady v okresoch Banská Štiavnica, Dunajská Streda, Hlohovec, Humenné, Ilava, Košice a okolie, Martin, Pezinok, Rožňava, Trebišov. Po dva prípady mali okresy Bánovce nad Bebravou, Brezno, Čadca, Gelnica, Levice, Levoča, Piešťany, Púchov, Revúca, Skalica, Šaľa, Zvolen, jeden prípad zaznamenali okresy Detva, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Medzilaborce, Myjava, Sabinov, Senica.
Medzi pozitívnymi je 290 žien a 262 mužov, sú vo veku od niekoľkých mesiacov do 90 rokov.
Premiér: Situácia okolo pandémie nového koronavírusu je mimoriadne vážna
Situácia okolo pandémie nového koronavírusu na Slovensku je mimoriadne vážna. Tvrdí to premiér Igor Matovič (OĽANO) na sociálnej sieti s tým, že po troch mesiacoch preberá vedenie boja proti ochoreniu do vlastných rúk. Reagoval tak na piatkový (25. 9.) prírastok pozitívnych prípadov.
Predseda vlády si dáva za cieľ vyhrať boj s čo najmenším vplyvom na „zdravie a životy nevinných ľudí“. „Dosah akýchkoľvek ochranných opatrení bude vidieť až s odstupom viacerých týždňov a zmeniť smer tak strmej krivky bude vyžadovať veľmi veľa nášho spoločného úsilia,“ poznamenal Matovič. Na Slovensku v piatok identifikovali 552 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19, laboratóriá vykonali 6483 testov. Celkový počet infikovaných od začiatku pandémie vzrástol na 8600, umrelo 44 pacientov, vyliečilo sa 4098. Počet aktívnych prípadov na Slovensku je 4458.
https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/689739481894831
Na semafore pribudli nové červené a oranžové okresy. Štát vyzýva ľudí, aby zvážili nevyhnutnosť cestovania do týchto okresov, keďže je tu zvýšený výskyt koronavírusu. Krízový štáb v pondelok prerokuje formu opatrení na zabránenie šírenia koronavírusu. Platiť by mohli už od 1. októbra. Meniť sa budú pravidlá nosenia rúšok, organizovanie hromadných podujatí a tiež sa zmení režim na hraniciach.
V nemocniciach je hospitalizovaných 185 pacientov s novým koronavírusom alebo s podozrením naň, potvrdené ochorenie COVID-19 má 157 z nich. Na JIS je 16 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 14 pacientov.
Počet úmrtí v súvislosti s COVID-19 v druhej vlne narástol o 125 percent oproti prvej vlne
V druhej vlne pandémie COVID-19 narástol za posledné dva mesiace počet úmrtí oproti prvej vlne, ktorá trvala päť mesiacov, o 125 percent. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, za posledné tri týždne Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou prešetruje 36 úmrtí. To predstavuje nárast o 45 percent z celkového počtu úmrtí od začiatku pandémie ochorenia COVID-19. Priemerný vek úmrtí pacientov sa v druhej vlne znížil na 70 rokov. V prvej vlne bol priemerný vek 80 rokov.
Eliášová priblížila, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nariadil doteraz celkovo 247 pitiev pre podozrenia z úmrtia v súvislosti s infekciou spôsobenou novým koronavírusom. Dodáva, že obhliadajúci lekári pri úmrtí pacienta s podozrivými symptómami mimo nemocničných zariadení využívajú COVID protilátkové ako aj PCR testy na účinnú identifikáciu úmrtí. Vysvetľuje, že tým prispievajú k odhaleniu a eliminácii možného komunitného šírenia v mieste úmrtia. „Končenú primárnu príčinu úmrtia v mnohých prípadoch okrem pitvy určujú ďalšie histopatologické, imunohistochemické a virologické vyšetrenia,“ objasnila.
Na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 zomrelo už 44 ľudí. V piatok 25. septembra zomreli traja ľudia. Podľa nových údajov pribudlo 552 prípadov nákazy koronavírusom. Od prepuknutia ochorenia COVID-19 sa tak na Slovensku nakazilo 8 600 osôb. V piatok urobili laboratóriá 6 483 testov. Koronavírus zatiaľ na Slovensku prekonalo 4 098 ľudí. Na Slovensku je momentálne hospitalizovaných 185 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 157 z nich. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 16 osôb a podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 14 pacientov.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: korona.gov.sk