5gtelekom1jsparallax
titulka-stvorec

Korona položila slovenské zdravotníctvo na kolená. 5G z neho však môže spraviť svetovú špičku

Hoaxy o tom, že 5G spôsobuje alebo napomáha novému koronavírusu, už boli mnohokrát vyvrátené. 5G sieť pandemickú situáciu nielenže nezhoršuje, ona môže boju proti pandémii dokonca výrazne napomôcť – a to až do takej miery, že by spustenie 5G siete a technológií, ktoré ju využívajú, malo byť na Slovensku jednou z priorít.

5G, teda piata generácia prenosových sietí, má jednoduchú ambíciu a je len na telekomunikačných spoločnostiach, ako ju naplnia.

Toto sú ciele, ktoré sa vývojári pri vyvíjaní 5G technológií snažili naplniť:
  • 1000-krát väčší objem prenesených dát
  • 100-krát viac pripojených zariadení
  • 100-krát vyššia spotreba dát
  • 10-krát nižšia spotreba batérií a energie
  • 5-krát nižšia odozva medzi jedným a druhým zariadením

To celé musí navyše byť zabalené do tak veľmi prepracovaného systému, že nad 5G užívateľ nepremýšľa. Nezasekáva sa, nemá výpadky, nespomaľuje sa – skrátka internet nonstop. To dnes 4G sieť už priniesť nedokáže. 5G na Slovensko priniesol aj Telekom, ktorý ho postupne spúšťa po miestach na celom Slovensku.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Ako vnímaš príchod 5G siete na Slovensko?

5G a Covid: Ako to je naozaj?

5G je tak komplexný a obrovský skok pre ľudstvo, že povedať „bude rýchlejší internet“ je priam urážka. Existujú tisícky iných využití 5G siete – a zdravotníctvo, vrátane boja proti pandémii, je jedna z oblastí, ktorá získa najviac.

Ako sa môže boj proti Covidu zmeniť s 5G?

  • Ak sa zistí pozitivita pacienta, 5G sieť môže pri dohľadávaní kontaktov významne pomôcť, predovšetkým podľa polohy telefónov
  • Zdravotný stav izolovaného pacienta môžu aktívne monitorovať wearables (smart hodinky, smart náramky…), ktoré informácie navyše automaticky posielajú lekárom. Dnes sa to robí cez telefón
  • Všetky údaje sú v jednom centrálnom cloude, s ktorým dokážu pracovať napríklad umelé inteligencie a veľké dáta analyzovať násobne lepšie ako človek. Dnes sa to robí ručne
  • Takýto register môžu umelé inteligencie využívať na automatický nákup zdravotníckych potrieb a zariadení. Dnes sa to robí ručne
  • Telemedicína: Lekár môže prostredníctvom rozšírenej reality priamo na diaľku pomáhať so starostlivosťou, zatiaľ čo pacient je doma; napríklad cez rozšírenú realitu. Dnes sa to deje v rámci možností nedostačujúcej 4G siete
  • Teleoperácie: Operácie na diaľku. Pokiaľ je prítomný dostatočne vyspelý stroj a spoľahlivá sieť, operáciu môže špičkový lekár zvládnuť aj z druhej strany sveta. Dnes na to 4G sieť nestačí

Nie sú to len sny o budúcnosti – niektoré z týchto vecí už počas pandémie stihla napríklad Čína, ktorá vyvinula 5G platformu pre diagnózu a liečbu na báze cloudovej spolupráce viacerých inštitúcií.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Ako podľa teba 5G ovplyvní pandémiu?

Nie sú to len nemocnice. 5G sa Covidu dokáže postaviť aj v ekonomike

„Nové ICT technológie ako internet vecí (IoT), umelá inteligencia (AI), veľké dáta, 5G komunikácie, cloudové počítanie či blockchain môžu hrať životnú rolu pri vytváraní prostredia so zameraním na ochranu a zlepšovanie ekonomiky,“ hovorí trojica vedcov z univerzít v Oulu, Dubline a Zurichu v spoločnej štúdii o koronavíruse a 5G.

Jeden z aspektov, ktorý má prínos pre ekonomiku, hovorí o zvýšených možnostiach práce z domu, keďže vo väčšine prípadov vznikajúcich zamestnaní skrátka stačí počítač a smartfón.

Súhlasí s tým aj magazín Fortune, ktorý sa odvoláva na predpoveď firmy Ericsson. Podľa nej sa 5G stane bežnou realitou Slovákov pomerne rýchlo, keďže podľa predpovení bude až 25 % – 30 % ľudí bežne pracovať pár dní týždenne z domu aj mimo pandémie.

Existujú tiež desiatky ďalších nepriamych benefitov, napríklad omnoho kvalitnejšie školstvo na diaľku, do ktorého nám môže otvoriť dvere kombinácia 5G a rozšírenej či virtuálnej reality.

zdroj: MUDr. Allan Böhm, PhD, MBA, FESC, kardiológ NÚSCH

Kardiológ: 5G môže zachrániť životy, sám ho dokážem využiť

MUDr. Allan Böhm, PhD, MBA, FESC, kardiológ Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) a člen predsedníctva Európskej kardiologickej spoločnosti, spomína najmä telemedicínu či umelú inteligenciu, keď sa ho pýtame na prínos pre zdravotníctvo celkovo.

Vo svojej súkromne klinickej praxi využívam často telemedicínu. To je oblasť, kde bude mať 5G zrejme najväčší impakt. V dnešnej dobe vieme veľmi kvalitne snímať kontinuálne biologické signály z ľudského tela. Tieto následne využívame na optimalizáciu diagnostiky a liečby.

Ako však Böhm dodáva, dnes toto neprebieha naživo, ale zo záznamu. „Ak by sa oneskorenie vďaka 5G odstránilo, mohli by sme okamžite reagovať na zmenu pacientovho stavu. Vhodné by to bolo pre vysokorizikových pacientov, ktorým hrozí napr. tzv. náhla srdcová smrť.“ V prípade podozrenia na srdcovú zástavu by na to lekár mohol byť vopred informovaný a reagovať – na diaľku spustiť defibriláciu a odstrániť arytmiu. To sa dnes nedá.

„No a potom sú tu každodenné maličkosti. Nedávno som potreboval obrázky magnetickej rezonancie mozgu z inej nemocnice. Prenos dát však trval viac ako pol hodinu, keďže ide o veľmi veľké súbory.“

Čo na to slovenské zdravotníctvo?

„Pri technológii 5G nie sú žiadne riziká a verím, že do niekoľkých rokov by sme ju mohli v slovenskom zdravotníctve využívať,“ teší sa Böhm. Jedným dychom však dodáva, že hlavnú limitáciu vidí v konštrukcii nemocníc. „Napríklad NÚSCH je jedna veľká Faradayova klietka, kde mám problém aj so 4G a 5G si tu neviem predstaviť.“

Podľa kardiológa môže lepšia dostupnosť 5G inšpirovať aj množstvo zdravotníckych startupov. Böhm predpokladá, že najbližšie roky bude hrať hlavnú úlohu umelá inteligencia, ktorá bude môcť konečne efektívnejšie komunikovať práve vďaka 5G.

Veľké množstvo startupov je navyše navrhnutých tak, aby sa zmestili do aplikácie v telefóne. Nie je však reálne, aby v smartfóne dokázala umelá inteligencia za sekundu vypočítať obrovské kvantá dát – treba ich poslať na cloud, čo bude možné práve vďaka 5G.

Myslím si, že kardiológia by sa mohla vyvíjať aj bez 5G, ale ako to už zo samotnej podstaty 5G vyplýva, táto technológia tento vývoj výrazne urýchli. Osobne sa na 5G veľmi teším, lebo viem, že to bude dôležitý prínos pre mojich pacientov,“ uzatvára skúsený kardiológ.

Zdroje: 2.frost, Science direct

Najnovšie videá

Aktuálne čítajú

Trendové videá