5G sieť môže „prilákať“ mimozemšťanov. Práve vďaka nej si nás môžu všimnúť, tvrdia vedci

  • Nová štúdia preskúmala, podľa čoho by si nás mimozemská civilizácia mohla všimnúť
  • Telefóny produkujú silný rádiový signál
  • Ešte „hlasnejšie“ sú 5G siete
mimozemšťan mobil
Ilustračná fotografia Unsplash/Stephen Leonardi, Frederik Lipfert
  • Nová štúdia preskúmala, podľa čoho by si nás mimozemská civilizácia mohla všimnúť
  • Telefóny produkujú silný rádiový signál
  • Ešte „hlasnejšie“ sú 5G siete

Sme vo vesmíre sami? Túto otázku si už po desaťročia, ak nie stáročia, pokladajú ako vedci, tak aj bežní ľudia. Naše pokusy o nájdenie inteligentného života za hranicami Zeme boli však doposiaľ neúspešné.

Možným scenárom však je, že ľudia nebudú tí, ktorí objavia inú inteligentnú civilizáciu. Namiesto toho by sme sa mohli stať objavom pre mimozemských vedcov my a dopomôcť by im v tom mohli naše mobilné telefóny.

Ako spoznať mimozemšťana

O štúdii Manchesterskej Univerzity a Univerzity na Mauríciu zverejnenej v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, ktorá sa tejto problematike venuje, informoval portál The Jerusalem Post.

Populárna teória v oblasti hľadania mimozemského života znie: Ak je civilizácia aspoň taká vyspelá ako tá ľudská, vo vesmíre bude možné pozorovať jej „technologický podpis“ vo forme rádiových vĺn.

Tento predpoklad vo vedeckej komunite prevláda už v podstate od počiatku obzerania sa po inteligentnej mimozemskej civilizácii a pramení zo skutočnosti, že aj dôkazom našej existencie je z kozmického hľadiska prítomnosť rádiosignálu.

Rádiové vlny boli však omnoho prominentnejšie v minulosti, keď boli bežnými zdrojmi zábavy televízia a rozhlas. S nástupom novej éry a internetu sa však tieto tradičné formy vysielania využívajú omnoho menej, čo mnohých vedcov viedlo k domnienke, že Zem sa stáva čoraz viac „rádiovo tichou“. 

Nájdu nás?

Práve spomínaná štúdia však naznačuje, že by všetko mohlo byť úplne inak. Vyše 90 % ľudskej populácie totiž vlastní mobilný telefón. A na to, aby signál akéhokoľvek telefónu dorazil do svojej destinácie, musí najprv prejsť rádio-vežou.

O žiadnom rádiovom tichu sa teda hovoriť nedá. Práve naopak, naša prítomnosť môže byť pre vonkajších pozorovateľov čoraz jasnejšia, a to vďaka nástupu nových technológií. Jednou z nich je aj v konšpirátorskej komunite obľúbené 5G siete, ktoré by mohli ľudský vesmírny podpis zvýrazniť.

veža
zdroj: Unsplash/RP M

Zaujímavosťou však je, že aj napriek obrovskému množstvu mobilných telefónov a prepojení medzi nimi, stále nie sú hlavným zdrojom rádiosignálu. Rovnako ako pred 100 rokmi, vedú v používaní tejto technológie armády.

Zistenia, ktoré štúdia priniesla, sú nesmierne dôležité, keďže posledné výskumy v tejto oblasti boli vykonané ešte v minulom storočí a sú teda vysoko neaktuálne.

Otázka budúcnosti

Napríklad výkonné televízne prenosy už nie sú hlavným prispievateľom k úniku rádiových vĺn zo Zeme, a to kvôli nárastu popularity káblovej televízie a internetu. Okrem toho boli mobilné komunikačné systémy až do 90. rokov neznáme a v súčasnosti predstavujú novú a stále rastúcu zložku rádiových emisií Zeme,“ konštatujú autori v štúdii.

Ako však dodáva portál Vice, aj napriek enormnému množstvu mobilných telefónov, je ich signál zatiaľ príliš slabý na to, aby ho zachytili potenciálne mimozemské civilizácie, a to aj keby žili v hviezdnych systémoch najbližších k Zemi.

Autori štúdie však predpokladajú, že rapídne pokroky v oblasti komunikačných technológií tento stav v budúcnosti zmenia.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Jerusalem Post, Vice, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

Najnovšie videá

Trendové videá