6 magických viet, ktoré zachránia tvoje Dušičky. „Bolesť zo smrti milovaného sa dá zmierniť,“ hovorí expertka
- Návšteva cintorínov nie je jediný spôsob uctievania pamiatky zosnulých
- Odborníčka radí, ako zvládnuť ťažké obdobie Dušičiek
- Spomienky môžu byť liekom
- Návšteva cintorínov nie je jediný spôsob uctievania pamiatky zosnulých
- Odborníčka radí, ako zvládnuť ťažké obdobie Dušičiek
- Spomienky môžu byť liekom
Sviatok Všetkých svätých a Deň pamiatky zosnulých patria k najstarším kresťanským sviatkom. Najrozšírenejšími aktivitami zostávajú podľa Kataríny Popelkovej z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV zapaľovanie sviečok na hroboch príbuzných a návšteva cintorínov.
Toto obdobie je však oveľa viac, ako zapaľovanie kahancov či pokladanie plastových kvetov na posledné miesto našich blízkych. V tieto dni o čosi viac spomíname, rozpamätávame sa na najkrajšie chvíle s našimi milovanými, chýba nám ich smiech a snažíme si spomenúť dokonca aj na to, ako voňali. A aj keď spomienky na našich blízkych sú krásne, mnohí cítime vo svojom vnútri istý pocit prázdnoty.
A potom sú tu tí, ktoré utrpeli také ťažké straty, že sa nedokážu so svojím smútkom vyrovnať. Nechcú spomínať, nechcú zapaľovať sviečky, nechcú o Dušičkách ani len počuť. Pretože to všetko až príliš bolí. Niektoré duše dokonca upadajú do ťažkých depresií.
Dá sa na Deň pamiatky zosnulých mentálne pripraviť? Ako pokoriť tú nikdy nekončiacu bolesť? Prestane mi ten človek niekedy chýbať? Na tieto a ďalšie otázky sme sa opýtali MUDr. Márie Jasenkovej, riaditeľky neziskovej organizácie PLAMIENOK.
Nezisková organizácia PLAMIENOK je priekopníkom v oblasti detskej domácej paliatívnej starostlivosti na Slovensku. Od roku 2003 poskytujú bezplatnú starostlivosť nevyliečiteľne chorým deťom v okolí Bratislavy, pričom od roku 2011 prevádzkujú aj Centrum pomoci smútiacim deťom a rodinám, kde bezplatne ponúkajú psychologickú podporu a poradenstvo pre smútiacich z celého Slovenska.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Na zosnulých spomíname vyše tisíc rokov
Sviatok všetkých svätých vznikol vo východnej kresťanskej cirkvi v štvrtom storočí, píšu Bratislavské noviny s odvolaním sa na TASR.
„Od siedmeho storočia sa začal pripomínať aj v západnej cirkvi ako deň zasvätený kresťanským svätým, ktorí sa v cirkevnom kalendári neoslavovali jednotlivo, ako aj na pamiatku prvých kresťanov pochovaných v rímskych katakombách,“ vysvetlila Popelková.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo sú Dušičky a Sviatok všetkých svätých najstaršie kresťanské sviatky
- Prečo sú spomienky na zosnulých dôležité
- Ako spomínať na zosnulých, ak je to príliš bolestivé
- Či sa dá mentálne pripraviť na obdobie Dušičiek
- Čo robiť pro čerstvej strate blízkeho
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity