6 slovenských architektonických skvostov sa uchádza o najprestížnejšie ocenenie v Európe. Nechýba medzi nimi ani cintorín
- Nominovaných je 449 diel zo 41 krajín
- Zo Slovenska má šancu na úspech až šesť originálnych stavieb
- Ocenenie má šancu získať prešovský cintorín, Monument v Majeri aj Nádvorie v Trnave
- Nominovaných je 449 diel zo 41 krajín
- Zo Slovenska má šancu na úspech až šesť originálnych stavieb
- Ocenenie má šancu získať prešovský cintorín, Monument v Majeri aj Nádvorie v Trnave
Architektonickú originalitu určite netreba hľadať len v zahraničí. Futuristické stavby, jedinečné domy, odvážne monumenty a dokonca cintoríny, ktoré sú unikátom, nájdeme aj na Slovensku.
Ocenenie Miesa van der Rohe je cena Európskej únie za súčasnú architektúru. Cenu udeľujú od roku 1987 raz za dva roky Európska komisia, Európsky parlament a Nadácia Miesa van der Rohe v Barcelone ako uznanie a ocenenie kvality architektonickej tvorby.
Po starom kontinente hľadajú najoriginálnejšie súčasné architektonické skvosty. Ide najprestížnejšie ocenenie za architektonickú tvorbu v Európe.
Tento rok je nominovaných 449 diel z 279 miest zo 41 krajín. Zo Slovenska sa do užšieho výberu dostalo až šesť originálnych stavieb. Diela na ocenenie nominovala slovenská komora architektov a nezávislí experti Nadácie Miesa van der Rohe. Výsledky sa dozvieme o jeden rok.
Prístavba Čachtice
K bývalému areálu tehelne v Čachticiach architekt Pavol Paňák vytvoril prístavbu. Podľa ASB zapadá do mozaiky pozoruhodných objektov, spomedzi ktorých bol doteraz výrazný najmä ateliér – revitalizované ruiny dedinskej tehliarskej pece. Do stavby dal svoj osobný pohľad, vrství zrelosť poznania a autorský dôvtip. Prístavba je obytnou izbou.
zdroj: archinfo.sk/ Tomáš ManinaMonument v Majeri
Vojnový cintorín v Majeri vznikol v roku 1915 pri nemocnici, v ktorej ošetrovali vojakov počas 1. svetovej vojny. Následne v roku 2016 vyhlásilo mesto Banská Bystrica v spolupráci so Slovenskou komorou architektov urbanisticko-architektonickú súťaž na obnovu vojnového cintorína z 1. svetovej vojny v Majeri.
Víťazný návrh z dielne trojčlenného tímu: Benjamín Brádňanský, Vít Halada a Maroš Greš zahŕňal aj vybudovanie objektu – MONUMENTU. Autori v roku 2019 získali Cenu Dušana Jurkoviča a aj ocenenie CE ZA AR v kategórii občianske a priemyselné budovy.
Prešovský mestský cintorín
Mestský cintorín na sídlisku Šváby v Prešove je architektonickým unikátom. Cintorín na Šváboch z ateliéru STOA architekti už jedno medzinárodné ocenenie získal, a to v roku 2019, keď bol ocenený v rámci súťaže Big see architecture award 2019.
Cieľom architektov bola udržateľnosť a funkčnosť, preto je cintorín zároveň zeleným parkom. Autormi projektu cintorína sú Andrea, Miroslav a Adam Macejkovci. Spolu s nimi sa na tvorbe projektu podieľali aj Marek Tkáčik a Martin Marušinec.
Celému priestoru dominujú tri prvky: drevo, betón a cortenová oceľ, ktorú architekti chápu ako symbol postupného starnutia. Z pôvodného cintorína ostal raster betónových komunikácií v rozpätí 40×40 m, ktorý určuje sektory pohrebísk.
Nádvorie Trnava
ASB informuje, že práve o tomto projekte terajší primátor Bratislavy Matúš Vallo povedal, že ho vníma ako životnú architektonickú príležitosť. Pôvodne malo ísť iba o rekonštrukciu domu na Štefánikovej 4 v Trnave, ale v procese prípravy projektu sa podarilo dokúpiť susedný dom. Nádvorie tak vzniklo združením pôvodných historických parciel meštianskych domov a doplnením zástavby.
Stojí za ním rodina Trnkovcov, ktorá chcela využiť potenciál veľkého komplexu v centre mesta. Je to priestor, kde si môže človek posedieť na káve a užiť si modernú architektúru. Spája mladých umelcov, milovníkov kultúry aj kreatívcov. Nádvorie citlivo spája precízne obnovené historické prvky s modernou architektúrou.
Nový park Leopoldov
Aj tento projekt vznikol na základe architektonickej súťaže. Vznikol z nápadov architektov Jakub Kopeca, krajinnej architektky Kláry Zahradníčkovej a výtvarníka Tomáš Džadoňa. Park s detským ihriskom stojí na mieste starého cintorína. Aj keď spočiatku boli názory rozporupulné, uznanie verejnosti získal, keď bol nominovaný na Cenu za architektúru Slovenskej komory architektov v roku 2019.
Dom V
Je to jednopodlažný dom v bratislavskej mestskej časti Vajnory. Stojí za ním taentovaný slovenský architekt Martin Skoček. Z domu je cítiť história, no zároveň tu nejde prehliadnuť vkusný moderný dizajn, ktorý z tohto projektu robí hotový unikát. Novostavba rešpektuje historické princípy usporiadania základných hmôt a objemov, no prispôsobuje sa aj potrebám mladej rodiny.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: ASB, banskabystrica.sk, presov.sk, nadvorie.sk, archinfo.sk