6 úžasných historických momentov roka 2022, na ktoré by sme nemali zabudnúť
- Svetom tento rok preletelo niekoľko historických momentov
- Toto sú udalosti, ktoré poznačili svet v pozitívnom svetle
- Svetom tento rok preletelo niekoľko historických momentov
- Toto sú udalosti, ktoré poznačili svet v pozitívnom svetle
Rok 2022 bol rokom, keď sa vo svete udialo niekoľko udalostí, na ktoré ľudstvo len tak nezabudne. Medzi nimi je aj februárový začiatok ruskej invázie na Ukrajinu, napätie medzi USA a Čínou, dopad rakety na poľské územie, zintenzívňovanie zmeny klímy, stále rastúca inflácia, zdražovanie, iránske protesty, nepokoje v Číne alebo migračná kríza.
V našej malebnej republike sa tiež nájdu aj udalosti, ktoré sa vryli hlboko do dejín krajiny. Bol to rozpad koalície, nehoda na Zochovej ulici v Bratislave, streľba na Zámockej ulici, no aj konečný pád vlády Slovenskej republiky. Toto všetko sú udalosti, ktoré otriasli nami všetkými a hlboko nás poznačili.
Na veci je však dobré vždy pozerať z oboch strán a okrem negatív vidieť aj to dobré. Tu sú udalosti, ktoré nami síce otriasli, ale možno v nich zahliadnuť aj pozitíva.
1. Pandémia na ústupe
Od 6. marca 2020 ubehli už takmer tri roky. Práve vtedy bol na Slovensku potvrdený prvý prípad koronavírusu, ktorý prerástol do celoštátnej pandémie. Počas dvoch rokov sme boli neustále „pod tlakom“ opatrení, reštrikcií, dodržiavania pravidiel, pre ktoré sa mnoho ľudí rozchádzalo v názoroch. Museli sme obmedziť stretávanie sa s blízkymi, svetom prešlo niekoľko lockdownov, použité boli miliardy rúšok a respirátorov.
Lekári pracovali od svitu do mrku, bez prestávky a častokrát, žiaľ, konštatovali v dôsledku koronavírusu smrť. Vyhradené hodiny na nakupovanie až po nekonečné dezinfikovanie rúk zachránila vakcína, ktorá obletela svet, a počty pozitívnych prípadov začali klesať.
Pomaly, ale isto si môžeme povedať, že pandémia je na ústupe a my zatiaľ nemusíme prijímať žiadne opatrenia, ktoré by zase raz ovplyvnili naše každodenné bytie. Najpodstatnejšie je, že školy sa počas tohto roka nezatvorili úplne na niekoľko týždňov či mesiacov a naše budúce generácie sa môžu ďalej plnohodnotne vzdelávať.
2. Dobré správy z Ukrajiny
Napriek tomu, že vojna na Ukrajine prebieha už od 24. februára, Ukrajina stále stojí a stále jej patrí väčšina územia. Ruský prezident Vladimir Putin očakával, že Ukrajina padne behom niekoľkých dní a dostane ju pod svoju moc. Mýlil sa. Málokto predpovedal, aká silná bude táto krajina a ako sa duch a oddanosť jej obyvateľov prenesú do boja proti Rusku.
Zvládli časy bez elektriny, tepla a vody. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dokázal požiadať okolité krajiny, aby pomohli humanitárne a neskôr aj s dodávkami protivzdušnej techniky a iných obranných zbraní. Na Rusko bolo uvalených niekoľko sankcií práve pre inváziu na Ukrajine.
Ako uvádza Washington Post, Zelenskyj bol aj podľa magazínu Time vyhlásený a označený za osobnosť roka, a tak veje ukrajinská vlajka na Ukrajine a v iných štátoch stále aj dnes.
3. NAKA je voľná
Už od začiatku roka 2022 Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala na miestach, ktoré si to už dlhšie vyžadovali. Išlo o miesta, ktoré priam prosili o to, aby sa u nich elitní policajti zastavili. V januári zadržali nitrianskeho oligarchu Norberta Bödöra. Ten je obvinený v kauze Dobytkár, Valčeky a Očistec.
V marci NAKA obvinila bývalého šéfa SNS Jána Slotu. Neskôr Najvyšší súd rozhodol, že bude stíhaný na slobode, avšak za korupčný skutok mu môže hroziť až pätnásťročné väzenie.
Tí, čo menia názory ako aprílové počasie, sa svojho apríla aj dočkali. Elitní policajti zadržali bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka, s ním mal byť obvinený aj predseda strany Smer-SD Robert Fico, no vláda na rozhodovaní o väzobnom stíhaní rozhodla, že Fico tam nepôjde. Závažné obvinenia im však koncom novembra zrušili paragrafom 363.
V apríli zatkla NAKA v kauze Pompeje až 24 ľudí. V máji bol obvinený bývalý minister spravodlivosti Gábor Gál.
Počas novembra bol zadržaný exstarosta Nového Mesta Rudolf Kusý, ktorý bol obvinený z korupcie. Na sklonku roka sa do rúk NAKA vrátila aj kauza Gorila. Jaroslava Haščáka, Annu Bubeníkovú, Jiřího Malchárka a ďalších štyroch ľudí obvinili zo založenia, podporovania a zosnovania zločineckej skupiny.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.