6 úžasných historických momentov roka 2022, na ktoré by sme nemali zabudnúť

  • Svetom tento rok preletelo niekoľko historických momentov
  • Toto sú udalosti, ktoré poznačili svet v pozitívnom svetle
Pandémia, ZOH Peking, Volodymyr Zelensky, NAKA, Alžbeta II.
Ilustračný obrázok TASR/Martin Baumann, TASR/Pavel Neubauer, TASR/AP/Carolyn Kaster, TASR/Ján Krošlák, TASR/Štefan Puškáš
  • Svetom tento rok preletelo niekoľko historických momentov
  • Toto sú udalosti, ktoré poznačili svet v pozitívnom svetle

4. Slovensko sa stalo sebestačným

Začiatkom septembra bol spustený tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach. Dočasne poverený premiér Eduard Heger ešte počas svojho plnohodnotného premiérovania povedal, že pre Slovensko ide o historický moment, ktorý vzhľadom na energetickú krízu prichádza v najvhodnejšom čase. „Slovensko sa stáva sebestačným, to je veľmi dobrá správa pre Slovensko, ale aj pre celú Európu,“ zhodnotil.

Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček objasnil, že 9. septembra zaviezli do reaktora prvé kazety, čím sa podľa neho začína aktívny život tretieho bloku jadrovej elektrárne. Všetka vyrobená elektrina pritom podľa neho pôjde domácnostiam. Spustením tretieho bloku sa Slovensko stáva európskym lídrom vo výrobe elektriny z jadra.

5. Najdlhšie vládnuca panovníčka

Napriek tomu, že 8. septembra sa celý svet dostal do smútku pre smrť anglickej kráľovnej Alžbety II., bola to najdlhšie vládnuca panovníčka britskej monarchie, najdlhšie pôsobiaca ženská hlava štátu v histórii a najstaršia panovníčka na svete. Bola to žena uznávaná celým svetom. 

Kráľovná Alžbeta II. sa počas jej panovania stretla s tými najvýznamnejšími osobnosťami sveta. Prežila všetkých a všetko. Stretla sa s piatimi pápežmi, za jej panovania sa na Downing Street vystriedalo 15 predsedov britskej vlády, počnúc Winstonom Churchillom a končiac Liz Trussovou. V Spojených štátoch napríklad za ten čas Bielemu domu šéfovalo 14 prezidentov.

Keď sa Alžbeta II. stala kráľovnou, britským premiérom bol Winston Churchill a na čele ZSSR stál Josif Vissarionovič Stalin. Na tróne prežila studenú vojnu aj pád komunizmu vo východnej Európe. Zažila útok na newyorské dvojičky, teroristický útok v Londýne, referendum Škótska o odtrhnutí od Británie. V roku 2017 sa stala vôbec prvým britským panovníkom, ktorý získal a dosiahol zafírové jubileum.

Ďalšie udalosti, ktoré sa zapísali do dejín v dobrom svetle

  • V máji požiadalo Fínsko a Švédsko o členstvo v NATO. Ich rozhodnutie bolo motivované na základe obáv o bezpečnosť, ktoré spôsobila ruská invázia na Ukrajinu.
  • Začiatkom júna Európska komisia schválila zavedenie eura v Chorvátsku. Od prvého januára 2023 sa tak stane členským štátom Eurozóny.
  • Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku klesala v novembri už desiaty mesiac po sebe a ustálila sa na hodnote 5,83 percenta. 

„Nezamestnanosť aj v novembri klesla. Čo ma teší ešte viac, neustále stúpa počet pracujúcich. Zamestnanosť je najvyššia od decembra 2019. To znamená, že sme sa v počte zamestnaných dostali na predkrízovú úroveň, čo potvrdzuje, že slovenský trh práce funguje dobre,“ povedal dočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Washington Post, Time, SITA, Redakcia, Facebook/Richard Sulík, Facebook/Polícia SR, RTVS, TASR, MPSVR SR

Najnovšie videá

Trendové videá