60-miliónový balík pre startupy je Slovákom blízko ako nikdy doposiaľ. Prestížna podpora už čaká

  • Minulý rok bol pre nich tým najúspešnejším rokom v celej histórii
  • Prvé spoločnosti začali vznikať už v roku 2016
Reflect Festival 2022
Reflect Festival 2022 Reflect Festival 2022
  • Minulý rok bol pre nich tým najúspešnejším rokom v celej histórii
  • Prvé spoločnosti začali vznikať už v roku 2016

Zero One Hundred, donedávna ešte stredoeurópska venture capital spoločnosť, počas minulého roka založila investičný fond rizikového kapitálu Zero One Hundred a sumou až 60 miliónov eur chcú podporiť tie najperspektívnejšie startupy v regióne Emerging Europe – pobaltské krajiny, stredná Európa, Balkán až po Grécko a Cyprus. Práve v tomto regióne vidia jedinečný podnikateľský a technologický talent.

Počas minulého roka došlo aj k rebrandingu a zjednoteniu označenia fondu a holdingu. Nemajú spoločnú len víziu či hodnoty postavené na podpore rozvoja inovatívnych spoločností, ale aj spoločný názov – Zero One Hundred.

Nový fond je podľa Zero One Hundred vyústením podnikateľských aktivít, ktoré súvisia s podporou slovenského a cyperského inovačného ekosystému.

Minulý rok bol pre nich tým najúspešnejším rokom v celej ich histórii. Prvé spoločnosti začali vznikať už v roku 2016 a aktuálne sú združené v holdingu 0100 Ventures. Obrat spoločnosti presiahol tri milióny eur.

Do spomenutého holdingu sa radia aj dve coworkingové priestory v Bratislave, ďalej slovenský startup Vestberry, investičný fond Zero Gravity Capital, investičná konferencia Zero One Hundred Conferences, ale aj cyperská technologická konferencia Reflect Festival a iné neziskové projekty.

„V minulom roku sme dosiahli najlepšie výsledky v našej histórii napriek náznakom zhoršujúcej sa ekonomickej situácie. Celkovo sme dosiahli obrat 3 milióny eur a na našich postpandemických konferenciách Reflect Festival a Zero One Hundred Conferences sa zúčastnil rekordný počet účastníkov z celého sveta,“ povedal Dušan Duffek, partner Zero One Hundred.

„Potešil nás aj obrovský záujem o Campus Cowork, v ktorom sa uskutočnilo 40 prednášok, workshopov a hackathonov a priestor hostí ďalších nájomníkov. Hlavnou udalosťou pre nás bolo spustenie nového fondu Zero One Hundred. Prostredníctvom neho chceme pomôcť sľubným projektom v rozvíjajúcej sa Európe rozbehnúť ich podnikanie a využiť potenciál, ktorý tento región ponúka, dodal.

Slovensko s celým svetom

Ako už spomenul Dušak Duffek, záujem bol aj pre konferenčný biznis pod taktovkou Zero One Hundred. Na festivale Reflect, kde sa zúčastňujú podnikatelia, investori či startupy na Cypre, boli okrem iných významných mien zo startupov a rizikového kapitálu aj Niklas Jansen zo spoločnosti Blinkist a Tony Jamous, zakladateľ globálnej employment platformy Oyster.

„Na konferencii na Cypre sa zúčastnili tisícky ľudí z 55 rôznych krajín, ako aj startupy zo Slovenska a Česka. Networking je dôležitou súčasťou našej práce a aj takto sa snažíme prepojiť náš región s celým svetom a najmä s regiónom strednej a východnej Európy a Blízkeho východu. Cyprus je na to ideálnym miestom. Na tento rok plánujeme Reflect opäť rozšíriť a očakávame, že v polovici septembra sa v Limassole stretne viac ako osemtisíc ľudí, povedal Michal Csonga, ďalší partner Zero One Hundred.

Práve na Reflect Festivale môžeš všetkým investorom či VC fondom, ktoré tam sú, ako startup dokázať, že práve o teba a tvoj inovatívny startup by sa mali „pobiť“. Môžeš si tak otvoriť dvere k ďalším skvelým nápadom do tvojho projektu.

Úspešné sú aj coworkingové priestory Campus Cowork, ktoré má taktiež v prevádzke Zero One Hundred. Tie združujú startupy, freelancerov a zahraničné spoločnosti v Bratislave. V Campuse sa uskutočnilo až 40 podujatí, obľúbené boli hackathony pod názvom Hacknime.to. Campus ich organizuje v spolupráci s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoj a informatizácie SR.

„Pre budovanie ekosystému, ktorý by umožnil startupom v našom regióne lepší rozvoj, sú dôležité nielen zahraničné väzby, ale aj domáce zdieľanie know-how. Preto považujeme za veľmi prínosné tiež hackathony, ktoré môžu prispieť aj k riešeniu spoločenských problémov. Zároveň sme veľmi radi, že sa nám v minulom roku podarilo okrem vlastných podujatí naštartovať aj spoluprácu s MIRRI. Sme presvedčení, že tieto podujatia môžu pomôcť modernizovať Slovensko,“ hovorí Duffek.

Sľubné investície 

V roku 2019 bol založený investičný fond Zero Gravity Capital a ten sa tento rok prisunul ku koncu investičného obdobia. Iba za rok 2022 uskutočnil trinásť investícií do sľubných startupov. Medzi týmito startupmi je aj obľúbená aplikácia na čítanie rozprávok pre deti Readmio, ale aj inovatívny startup Wewell, ktorý odkryje zdravotne nevhodnú kozmetiku. Zero Gravity Capital celkovo vykonal už 22 investícií.

„Na jednej strane máme za sebou jeden z najdynamickejších rokov v oblasti VC vôbec, keď valuácie startupov klesli v priebehu niekoľkých mesiacov o viac ako 80 %, na druhej strane si mnohí zakladatelia uvedomili, že ak chcú prežiť, musia prehodnotiť náklady a spôsob, akým plánovali rásť, urobiť si finančný plán a čo najviac si predĺžiť runway, povedal Michal Csonga.

Investori na tento rok predpovedajú, že valuácie technologických spoločností budú nastavené vecnejšie. Uviedli, že niektoré spoločnosti môžu aj skrachovať, ak sa nebudú vedieť prispôsobiť „novému normálu“.

Zdroje: TS/0100, 0100

Najnovšie videá

Trendové videá