60 minút od Bratislavy vyrástlo vinárstvo hodné obdivu. Jeho architektúra a unikátny dizajn láka masy ľudí

  • Uprostred moravských viníc vyrástla stavba, ktorá búra predstavy o klasickom vinárstve
  • Spája odvážnu organickú architektúru s tisícročnou tradíciou
vinárstvo
Ing. arch. Aleš Fiala, BoysPlayNice
  • Uprostred moravských viníc vyrástla stavba, ktorá búra predstavy o klasickom vinárstve
  • Spája odvážnu organickú architektúru s tisícročnou tradíciou

Uprostred malebných moravských viníc sa týči stavba, ktorá dokonale stelesňuje harmóniu medzi modernou architektúrou a prírodou. Vinárstvo Gurdau v Kurdějove nie je len ďalším vinárskym domom – je to architektonický manifest úcty k tradícii, krajine a udržateľnosti. Z Bratislavy sa sem navyše autom dostaneš už za 1 hodinu.

Návrat k vinárskej histórii

Kurdějov, malá obec v južnomoravskom regióne, píše svoju vinársku históriu už vyše tisíc rokov. V 13. storočí patrilo toto miesto k najvýznamnejším vinohradníckym lokalitám a jeho vína si mohla dovoliť len vysoká šľachta. Práve na túto bohatú históriu nadviazalo v roku 2012 novo založené vinárstvo Gurdau, ktoré svoj názov odvodilo od historického pomenovania obce.

„Chceli sme vytvoriť niečo, čo bude prirodzenou súčasťou krajiny,“ vysvetľuje architekt Aleš Fiala, ktorý stojí za návrhom vinárskeho domu.

Jeho vízia sa zhmotnila do podoby jemnej vlny – kopca medzi kopcami. Dvojpodlažná stavba z pohľadového betónu sa elegantne vnára do terénu, pričom jej zelená strecha prirodzene splýva s okolitou krajinou.

Betón a víno: Unikátna stavba ukrytá v moravských vinohradoch

Dokonalá symbióza funkcie a dizajnu

Umiestnenie vinárstva priamo v strede vinohradu nie je v moravskom kontexte bežné. Toto riešenie však prináša nielen praktické výhody v podobe minimalizácie prepravy surovín, ale aj jedinečný zážitok pre návštevníkov.

Podzemné priestory slúžia na výrobu, skladovanie a archiváciu vína, zatiaľ čo prízemie je venované degustácii a predaju. Súčasťou komplexu sú aj dva apartmány pre príležitostné prenocovanie.

Udržateľnosť v každom detaile

Projekt vyniká premysleným prístupom k udržateľnosti. Vegetačná strecha nielen vizuálne začleňuje stavbu do krajiny, ale prispieva aj k optimálnej tepelnej regulácii. Okolie budovy dotvára 150 kríkov a vzrastlých stromov, ktoré vytvárajú príjemné mikroklíma. Proti prehrievaniu v letných mesiacoch slúži trojité izolačné zasklenie v kombinácii s dubovými lamelami a dostatočným presahom zakrivenej strechy.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa GURDAU (@gurdau_vinarstvi)

Interiér ako umelecké dielo

Vnútorné priestory vinárstva sú majstrovskou ukážkou precíznosti a zmyslu pre detail. Každý prvok, od pohárov cez príbory až po svietidlá, prešiel dôkladným výberom. Kombinácia pohľadového betónu, skla, kovu a dreva vytvára čistý, nadčasový dizajn, ktorý podporuje organickú formu budovy.

Veľkorysé presklené plochy a priestranné terasy ponúkajú návštevníkom panoramatické výhľady na horizonty Kurdějova, v diaľke sa črtajúcu Pálavu a roviny siahajúce až k Rakúsku. Priestory vinárskeho domu sa menia podľa dennej doby a ročného obdobia. Navyše vytvárajú dokonalé prostredie pre spoločenské stretnutia i tiché rozjímanie nad pohárom vína.

Budúcnosť vinárskej kultúry

Vinárstvo Gurdau predstavuje významný príspevok k rozvíjajúcej sa vínnej a vinársko-turistickej kultúre u našich susedov. Jeho koncept dokazuje, že moderná architektúra môže citlivo nadviazať na storočné tradície a vytvoriť priestor, ktorý spája človeka, víno a krajinu do dokonalej harmónie.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa GURDAU (@gurdau_vinarstvi)

„Verím, že architektúra má slúžiť nielen svojmu primárnemu účelu, ale má aj kultivovať prostredie a vytvárať emócie,“ uzatvára architekt Fiala. A pri pohľade na vlniacu sa strechu vinárstva Gurdau, ktorá sa postupne stráca v zeleni okolitej krajiny, niet pochýb o tom, že sa mu tento zámer podarilo naplniť.

Príbeh výstavby

Cesta od prvotnej myšlienky k dokončeniu vinárstva Gurdau trvala takmer desať rokov.

„Počiatočné skice vinárskeho domu začali vznikať v roku 2014. Plánovací proces bol plný nápadov, úvah a prepracovávania návrhov.“ Po rokoch starostlivého plánovania sa zrodila finálna idea, charakterizovaná elegantnými zakrivenými tvarmi, ktoré harmonicky splývajú s okolitou krajinou.

„Stavba v zakrivených a precíznych tvaroch si vyžadovala množstvo technického úsilia a inovácií,“ vysvetľuje Fiala.

„Konštrukcia domu, berúc do úvahy jej integráciu do terénu a tvar evokujúci vlnenie krajiny, je vyrobená zo železobetónu, doplnená agátovým a dubovým drevom na obkladoch stien, podlahách, terasách, žalúziách a interiérových detailoch.“

Vinárstvo Gurdau nie je len architektonicky výnimočné, ale aj technologicky vyspelé. Na vykurovanie sa využíva tepelné čerpadlo vzduch-voda. Dažďová voda sa zachytáva v zásobníku a používa sa na zavlažovanie vinohradu. Veľká pozornosť bola venovaná práci so svetlom a tieňom, čo dotvára jednoduchý, ale príjemný a nezabudnuteľný emocionálny zážitok.

Filozofia vinárstva

„Sme tím nadšencov, pre ktorých je práca vo vinárstve Gurdau radosťou i poslaním,“ hovoria predstavitelia vinárstva.

„Spoločne sa snažíme kultivovať vinohrady, premieňať ich potenciál na špičkový produkt a prinášať ho na váš stôl.“

Gurdau sa vyznačuje silným záväzkom a pokorou voči prírode. Vinohrady sú starostlivo udržiavané pomocou organických a udržateľných postupov. Na pozemku sa nachádzajú včelie úle, ktoré nielenže poskytujú vlastný med, ale podporujú aj opeľovanie a biodiverzitu vo vinohradoch.

„Pracujeme v bio friendly produkcii a do roku 2025 by sme mali získať certifikáciu na bio víno,“ dodávajú predstavitelia vinárstva.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroje: Ing. arch. Aleš Fiala, Gurdau Winery

Najnovšie videá

Trendové videá