7 chýb, ktoré robíme v životopise a v práci potom trpíme

  • Životopis musí zamestnávateľa osloviť už na prvý pohľad
  • Nemal by však obsahovať nepravdivé údaje, ktoré ti následne v práci môžu poriadne zavariť
Chyby v životopise vedia byť osudnými
Ilustračný obrázok Pixabay/Alexa, Edeta
  • Životopis musí zamestnávateľa osloviť už na prvý pohľad
  • Nemal by však obsahovať nepravdivé údaje, ktoré ti následne v práci môžu poriadne zavariť

Ťažkosti v zamestnaní dokážu spôsobiť aj fakty, ktoré nikto v životopise nechce mať uvedené. Ide o také veci, ako napríklad, že ťa z predošlej práce vyhodili či to, že si mal v minulosti nezhody s bývalým zamestnávateľom.

Ak sa toto v tvojej novej práci o tebe dozvedia, môže sa stať, že začnú prehodnocovať svoj výber a pochybovať, či si zvolili správnu osobu. Ak k takému niečomu dôjde, smelo sa obháj a pokojne vysvetli, čo bola príčina vzniknutých nedorozumení. Ako sa hovorí – úprimnosť nadovšetko.

Ďalšou častou chybou, či už z nepozornosti alebo prílišnej skromnosti, je to, že sa ľudia zabúdajú v životopisoch pochváliť dosiahnutými úspechmi, uvádza blog Top Universities.

Práve náčrt kľúčových úspechov by mal byť časťou, na ktorú by si sa mal sústrediť. Ich vynechaním sa môžeš ocitnúť na pozícii, ktorá nezodpovedá tomu, čo si v živote dosiahol.

Sebakritika je kameň úrazu

Takmer každý sa s obľubou sám o sebe vyjadruje v superlatívoch. Avšak práve to sa ti môže vypomstiť. Na jednej strane, ak o sebe píšeš, aký si úžasný, môže to pôsobiť veľmi namyslene, a na druhej strane, ľudia od teba očakávajú vysokú latku už od začiatku.

Netreba to preto preháňať s tým, aký si veľmi pracovitý, usilovný, cieľavedomý, keď potom zo stresu v novej práci nevieš, kde ti hlava stojí, a pokazíš všetko, čo ti príde pod ruku. Zdravý zmysel pre sebakritiku je vždy vítaný, ba dokonca sympatický.

Pozor na súkromné sociálne siete

Ak nechceš byť terčom otázok na telo či uštipačných poznámok od nových kolegov už pri nástupe na pracovisko, neuvádzaj v životopise svoje osobné účty na sociálnych sieťach, upozorňuje portál Profesia.

Pre takéto prípady by si mal mať neutrálny účet. Ten by ťa mal reprezentovať na profesionálnej úrovni. Fotky z tvojej piatkovej noci či víkendového výletu môžu tvojmu výzoru privodiť viac škody než osohu.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Welcome to the Jungle, Top Universities, Profesia

Najnovšie videá

Trendové videá