7 mostov, ktoré sú vhodné naozaj len pre najväčších odvážlivcov
- Ak si milovníkom adrenalínu, tieto atrakcie ťa určite nenechajú chladným
- Niektoré na teba čakajú neďaleko slovenských hraníc
- Všetky ti poskytnú jedinečný výhľad na okolie
- Ak si milovníkom adrenalínu, tieto atrakcie ťa určite nenechajú chladným
- Niektoré na teba čakajú neďaleko slovenských hraníc
- Všetky ti poskytnú jedinečný výhľad na okolie
1. Highline179, Rakúsko
Oceľový most postavený v tibetskom štýle nachádzajúci sa vo výške 114 metrov v rakúskom Tirolsku bol v decembri 2014 zapísaný do Guinessovej knihy rekordov ako „Najdlhší most pre peších v tibetskom štýle“. Obklopený krásnou prírodnou scenériou, na ktorú si pri tejto krajine určite zvyknutý, spája zrúcaniny hradu Ehrenberg s pevnosťou Claudia. Dĺžka tohto mosta je 406 metrov a pokiaľ ťa nedesia výšky, mriežky pod tvojimi nohami ti umožnia pokochať sa aj tým, čo sa nachádza priamo pod tebou. Navyše, jeho konštrukcia má za následok, že pri jeho prechádzaní sa môžeš cítiť ako na hojdačke.
2. Peak Walk, Švajčiarsko
Krásu švajčiarskych Álp si môžeš vychutnať z mosta nachádzajúceho sa na juhozápade Švajčiarska v oblasti medzi Les Diablerets a Gstaad. Ide o prvý visutý most na svete, ktorý spája dva horské vrcholy, konkrétne View Point a Scex Rouge. Keďže sa však nachádza vo výške až 3000 metrov a jeho šírka dosahuje ledva 80 centimetrov, prechádzka po ňom je určená skutočne len pre odvážlivcov. Ak sa však odhodláš, naskytne sa ti unikátny pohľad na alpské vrchy, vrátane vyhľadávaného Mont Blancu.
Most je sprístupnený od roku 2014 bezplatne, a to ako v zime, tak aj v lete. Je totiž navrhnutý tak, aby ustál aj extrémne prírodné podmienky, ktoré sú spojené s touto oblasťou – množstvo snehu a vietor, ktorý môže dosahovať rýchlosť až 200 km/h. A hoci sa pôvodne plánovalo určiť jeho maximálnu kapacitu na 300 ľudí, z dôvodu väčšej bezpečnosti a pohodlia sa ju rozhodli obmedziť na 150 návštevníkov.
3. Carrick-a-Rede Rope, Severné Írsko
Lanový most nachádzajúci sa v Írsku má bohatú históriu, ktorá siaha až do roku 1755. Postavený bol rybármi vo výške takmer 30 metrov nad morom, aby zabezpečil rýchlejšie spojenie medzi pevninou a ostrovom Carrick-a-Rede. Dnes je obľúbenou turistickou atrakciou, ktorá ročne priláka okolo 250 000 návštevníkov z celého sveta. Prechádzka po tomto moste ti zabezpečí vzrušujúci zážitok a ak sa k nej odhodláš, odmenou bude ohromujúci pohľad na okolie.
4. Sidu River, Čína
Sprístupnený verejnosti bol 15. novembra 2009 a v rokoch 2009 – 2016 bol najvyšším mostom na svete, nakoľko sa nachádza vo výške 500 metrov nad údolím rieky Sidu. Je dôkazom toho, že Čína dokáže zabezpečiť infraštruktúru diaľnic v rekordne krátkom čase. Nachádza sa v oblasti horskej provincie Hubei a ide o pomerne typický čínsky most s betónovými vežami a pevnou doskou pod nohami. Výlet za touto atrakciou sa naozaj oplatí. Poskytne ti pohľad na rozmanité druhy ďalších mostov rôznej veľkosti, ktorými je tento most sám obklopený.
5. Millau Viaduct, Francúzsko
Jedna z najpopulárnejších pamiatok vo Francúzsku sa nachádza nad údolím Tarn vo výške 340 metrov. Ide o veľkolepý diaľničný most z dielne anglického architekta Normana Fostera, ktorého výstavba trvala 3 roky. Verejnosti bol sprístupnený v decembri 2004. Ak by si sa rozhodol pre návštevu tohto skvostu, pre najkrajšie fotky sa odporúča prísť sem tesne po východe slnka v jesennom období, keď je most často zahalený v hmle, ktorá sa sem zakráda z doliny.
6. Puente de Ojuela, Mexiko
Známy aj ako „Mapimi Bridge“ nachádzajúci sa na severe Mexika a je považovaný za jeden z najstrašidelnejších. Jeho návrh vychádza z dielne tých, ktorí sa zaslúžili aj o vznik Brooklynského mosta. Má dĺžku okolo 305 metrov a nachádza sa vo výške takmer 100 metrov nad údolím. V súčasnosti je táto oblasť známa ako „Mesto duchov“. Most bol doplnený o oceľové káble, ktoré by mali podporiť nie príliš veľkú bezpečnosť a verejnosti bol spístupnený ako atrakcia v roku 1991.
7. Hussaini Hanging Bridge, Pakistan
Visutý most Hussaini, známy ako jeden z najnebezpečnejších mostov sveta, je len jedným z mnohých lanových mostov, ktoré boli postavené v severnom Pakistane. Obyvatelia regiónu Gilgit-Baltistan boli až do roku 1978 úplne odrezaní od zvyšku Pakistanu kvôli náročnému horskému terénu a nedostatku ciest.
V súčasnosti je najčastejšou možnosťou cestovania prechod cez mostíky, ktoré sú postavené nad horskými tokmi. Most Hussaini prechádza cez Boritské jazero a aj napriek tomu, že je vcelku dlhý, o udržiavanosti sa v tomto prípade hovoriť určite nedá. Mnohé dosky, z ktorých je vytvorený, chýbajú a silný vietor tvojmu pocitu bezpečnosti veľmi neprospeje. K pocitu pohody neprispieva ani fakt, že popri tomto moste si možno všimnúť pozostatky staršieho, ktorý nápor neudržal a zlomil sa.
Zdroj: dailymail.co.uk, nationaltrust.org.uk, atlasobscura.com, dangerousroads.org
Čítajte viac z kategórie: Architektúra