7 mýtov o dizajne slovenských domácností. Ako je na tom tá vaša?
- Nahliadnite s nami do interiérov slovenských domácností a spoznajte omyly, ktoré robíme pri zariaďovaní
- So šikovnými architektami zo štúdia Tools sme sa pozreli, ako sa vyvíjajú trendy a či sa týkajú aj našich domovov
- Nahliadnite s nami do interiérov slovenských domácností a spoznajte omyly, ktoré robíme pri zariaďovaní
- So šikovnými architektami zo štúdia Tools sme sa pozreli, ako sa vyvíjajú trendy a či sa týkajú aj našich domovov
Doba, keď sme všetci mali doma ten istý nábytok a izby, obývačky či kuchyne vyzerali rovnako u susedov, ale aj u rodiny na druhej strane Slovenska, sú už našťastie preč. A tak isto sú preč aj 90-ky, kedy sa nám otvorili možnosti a v interiéroch sa začali páchať najväčšie dekadentné kreácie, ako rôzne „pseudo-mramorované” kachličky, čierne nábytky, najpestrofarebnejšie steny a materiály alebo ďalšie „dizajnové vychytávky”, na ktoré by sa malo radšej zabudnúť.
Ako však vyzerajú slovenské domácnosti dnes a ktoré mýty o našich interiéroch už dávno nie sú pravdivé? S architektkami Luciou Vlasákovou a Barborou Luptákovou z Toøl ateliéru a v spolupráci s ČSOB sme sa pozreli na 7 mýtov o slovenských interiéroch.
1. Mýtus: Slovákom až tak nezáleží na interiérovom dizajne
Kedysi v domácnostiach prevládala jednoduchá funkčnosť. Aktuálne sa však vďaka internetu dostáva do správneho pomeru so štýlovým dizajnom:
„Slováci majú postupne väčší prehľad o trendoch, čím sa mení ich postoj a zároveň aj vkus či zmysel pre estetiku. Postupne vzrastá záujem o umenie, módu, kultúru a tým stúpajú aj nároky na dizajn jednotlivých prevádzok či samotného bývania. Slováci majú naozaj radi pekné veci a keď im ich niekto ponúkne, vedia to oceniť.”
2. Mýtus: Farebné steny už nie sú v móde
Najprv sme mali všetci doma biele steny alebo tapety. Potom prišiel trend, kedy sme zafarbili naše domácnosti divokými tónmi od sýtej oranžovej až po tmavú bordovú, na ktoré sme o pár rokov pri treťom bielom nátere už iba do sýta nadávali. Ako je to dnes?
„Farby sa v súčasnej dobe opäť dostávajú do interiérov, dôležité je ich však aplikovať vkusne a s citom. Rozhodne sa pri návrhu nezačína výberom farby stien, ako to bolo zvykom kedysi. Spravidla to je súčasťou dlhodobého tvorivého procesu a vyváženého zladenia jednotlivých prvkov interiéru.”
3. Mýtus: Otvorený priestor je lepší ako viacero izieb
„Dáme stenu preč” začalo spočiatku medzi kúpeľňou a toaletou a neskôr pokračovalo medzi kuchyňou, jedálňou a obývačkou. Veľký otvorený priestor vie spraviť skvelý dojem, no je skutočne ideálnym riešením pre každé bývanie?
„To závisí od množstva ukazovateľov. Napríklad, od toho, o aký priestor ide – od jeho výmery, pôdorysného usporiadania či samotného osadenstva. Viacero oddelených izieb je zväčša funkčnou potrebou jednotlivých rodín a ich členov. Steny vytvárajú lepšie možnosti pre využiteľnosť úložných systémov. V otvorenom priestore sa človek cíti slobodne, ale môže to pôsobiť aj neútulným dojmom, pokiaľ nie je dobre zvládnutá jeho dispozícia. Otvorený priestor je prínosný hlavne pre rodiny, ktoré v dnešnej hektickej dobe takto strávia viac času pokope.”
4. Mýtus: Interiérový dizajnér je najdrahšia a najzbytočnejšia položka interiéru
Môj dom, môj hrad a ten si radšej zariadime sami. Prečo by sme mali platiť dizajnérov, keď všetko nájdeme na Instagrame, Pintereste a v pár dizajnérskych magazínoch? Interiéroví dizajnéri sú v našich končinách ešte stále novinkou, no vďaka referenciám začínajú byť čoraz viac vyhľadávaní, pretože v konečnom dôsledku dokážu ušetriť množstvo peňazí.
„Nezáleží na tom, aký má klient rozpočet. Dobrý architekt vie aj v rámci neho ponúknuť to najlepšie, čo na trhu za daný obnos peňazí, môžu získať. Čím ušetria hlavne množstvo peňazí, starostí, energie, nervov, vyhľadávania a najmä času. Neraz sa nám stalo, že nás kontaktoval klient s tým, že má „zariadený byt, no je neútulný”, no necíti sa v ňom dobre, pretože interiér pôsobí bezducho alebo prekombinovane.
Preto sme to museli celé prekopať, viacerých vecí sa zbaviť a klient nakoniec neušetril nič a mohol predísť mnohým komplikáciám, keby sa ozval skôr, ako začal svojvoľne zariaďovať.”
Samozrejme, vždy je potrebné mať vopred riadny rozpočet. To platí aj pri hypotéke. Ľudia častokrát nemajú reálny odhad a sumu zbytočne nadhodnocujú.Vypočítajte si, koľko by vás približne vyšla mesačná splátka na hypotéku.
5. Mýtus: Viac je viac a útulnejšie
Nehovoríme o slávnom sídle na Pereši, no vo väčšine domácností môžeme vidieť, prekombinované interiéri, ktoré sa ich majitelia snažia zachrániť rôznymi doplnkami, až z toho vznikne riadny „mišung”.
„Vždy ľuďom radíme, že pokiaľ si chcú svoj domov zariaďovať sami, čím menej farieb a materiálov použijú, tým menej chýb môžu vo výsledku spraviť. Veď každá samotná vec v byte – knižka, váza, utierka či obraz má svoje farebné spektrum a aj keby bolo všetko ostatné snehovo-biele, stále by to nepôsobilo fádne.”
Čo však robiť v prípade, že vás minimalizmus neláka? „Na doladenie odváženejších priestorov je potrebné mať cit pre kombinovanie farieb, materiálov a aspoň základné kompozičné znalosti, čo človek častokrát nadobúda až praxou a zväčša to býva kameňom úrazu väčšiny ľudí, ktorí majú ambíciu si zariadiť byt po svojom.”
6. Mýtus: Najprv je potrebné nájsť si správny byt a neskôr nájsť vhodnú hypotéku
Zvyčajne ľudia predpokladajú, že najprv je potrebné nájsť ten správny byt či inú nehnuteľnosť, aby sme mohli začať vybavovať hypotéku. Keďže sa časy menia, aj hypotekárne úvery sa prispôsobujú aktuálnym potrebám a trendom. Napríklad ČSOB ponúka Úver na nešpecifikovanú nehnuteľnosť, vďaka ktorému máte až 6 mesiacov na hľadanie ideálnej nehnuteľnosti.
Nájsť správnu nehnuteľnosť je komplikovanejší proces – treba si vybrať z množstva alternatív, preferovanú lokalitu a dôkladne zvážiť, čo od svojho budúceho bývania očakávate. Určite ste počuli množstvo príbehov, na čo sa pri hľadaní pripraviť a tiež, že tento dlhší proces sa nemusí končiť šťastne práve počas vybavovania hypotéky.
Taktiež sa môže stať, že Vám bývanie vyfúkne niekto rýchlejší počas toho, ako zvažujete všetky pre a proti. Práve toto rieši Úver na nešpecifikovateľnú nehnuteľnosť, s ktorým je schválenie hypotéky ideálny začiatok na nájdenie vášho nového bývania.
7. Mýtus: Dôležité je vybrať nehnuteľnosť, interiér sa nejako spraví
Veď to sa už nejako vybaví, tam spravíme kompromis a aj ten dvojizbák na sídlisku bude vyzerať ako vysnený loft… keď prižmúrime všetky oči.
„Pri kúpe bytu by som každému odporučila nechať si vypracovať architektom najskôr návrh pôdorysnej dispozície so zapracovaním všetkých individuálnych nárokov na jednotlivé priestory. V reálnej mierke sa človek ľahšie zorientuje a nadobudne tak lepšiu predstavu o využiteľnosti miestností a dostatku úložných priestorov.”
Ak vopred viete, aké nároky a predstavy o bývaní máte, v prvom rade si pred kúpou preverte, ktoré steny sú nosné a s ktorými priečkami sa dá pri rekonštrukcii hýbať a z akého materiálu sú zhotovené.
„Výrazným trendom dnešnej doby je čistenie materiálov od omietok, stierok a nánosov predošlých majiteľov až na pôvodnú odhalenú konštrukciu, ktorá môže byť veľkým prínosom a odrazovým mostíkom pre ďalšie zariaďovanie. Dôležitým ukazovateľom kvality bytu je samozrejme orientácia na svetové strany, presvetlenosť bytu, hlučnosť atď. S čím by si mal vedieť šikovný architekt alebo interiérový dizajnér samozrejme poradiť.”
„Všade dobre, doma najlepšie” vzniklo pravdepodobne preto, že domov si každý môže zariadiť podľa seba bez kompromisov a nemusí slepo nasledovať trendy na úkor útulnosti a pohodlia, ktoré v má prvom rade skutočný domov poskytovať. Možno je čas prekonať na slovenskú domnienku – veď ja to viem lepšie, Ikea mi stačí, a ozvať sa interiérovému dizajnérovi.