7 rokov bez Jána a Martiny: Vražda otriasla celým Slovenskom, ich príbeh je symbolom boja za pravdu a spravodlivosť
- Od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej uplynulo 7 rokov
- Prehľad miest, kde sa uskutočnia spomienkové pochody

- Od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej uplynulo 7 rokov
- Prehľad miest, kde sa uskutočnia spomienkové pochody
Dnes si pripomíname sedem rokov od tragickej vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Táto udalosť otriasla Slovenskom a vyvolala masové protesty, ktoré viedli k politickým zmenám a odhaleniu rozsiahlej korupcie. Ich príbeh zostáva symbolom boja za pravdu a spravodlivosť. Ako zmenila táto tragická udalosť Slovákov? Čo prinieslo sedem rokov boja za slobodu slova, bezpečnosť v krajine a ustálenie situácie v krajine?
Osudný večer vo Veľkej Mači
Dňa 21. februára 2018 otriasla Slovenskom tragická udalosť. Investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová boli vo svojom dome vo Veľkej Mači brutálne zavraždení. Telá mladého páru našla polícia o päť dní neskôr – 26. februára. Tento čin šokoval nielen Slovensko, ale aj celý svet.
Vyšetrovanie rýchlo naznačilo, že motív vraždy súvisel s Kuciakovou prácou. Novinár sa venoval odhaľovaniu korupcie, ekonomickej trestnej činnosti a prepojeniam organizovaného zločinu na najvyššie politické kruhy. Posledný článok, ktorý napísal, sa zaoberal prepojeniami talianskej mafie ’Ndrangheta na slovenských politikov.
Dlhá cesta k spravodlivosti
Vyšetrovanie vraždy odhalilo objednávateľov aj vykonávateľov činu. Strelec Miroslav Marček sa k činu priznal a bol odsúdený na 25 rokov. Spolu s ním boli usvedčení aj jeho komplici Tomáš Szabó a Zoltán Andruskó.
Podľa vyšetrovania vraždu objednala Alena Zsuzsová, ktorá bola neskôr odsúdená na 25 rokov väzenia. Mariana Kočnera, ktorý bol obžalovaný ako hlavný objednávateľ vraždy, však súd v dvoch rozsudkoch oslobodil pre nedostatok priamych dôkazov. Prípad sa stále nachádza na Najvyššom súde, ktorý má rozhodnúť o podaných odvolaniach.
Rodičia zavraždených stále čakajú na úplné vyvodenie spravodlivosti. „Ako sa hovorí, nádej zomiera posledná. Veríme, že sa pravda raz ukáže,“ povedal Jozef Kuciak, otec Jána Kuciaka.
Slovensko sedem rokov po vražde
Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej spustila na Slovensku bezprecedentnú občiansku reakciu. Tisíce ľudí sa zúčastnili protestov Za slušné Slovensko, ktoré viedli k odstúpeniu premiéra Roberta Fica (SMER-SD), ministra vnútra Roberta Kaliňáka (SMER-SD) a policajného prezidenta Tibora Gašpara.
Hoci vyšetrovanie odkrylo rozsiahle siete korupcie a zneužívania moci, podľa mnohých sa Slovensko stále nevymanilo z tieňa minulosti. Prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti výročia vyhlásila: „Je dôležité, že boli odsúdení vykonávatelia vraždy, ale pre spravodlivosť na Slovensku potrebujeme, aby bola zodpovednosť vyvodená aj voči objednávateľom.“
Sloboda slova a bezpečnosť novinárov
Vražda investigatívneho novinára poukázala na alarmujúce ohrozenie slobody slova na Slovensku. Hoci po roku 2018 došlo k pozitívnym zmenám v ochrane novinárov, tlak na médiá a zastrašovanie žurnalistov pretrváva. Slovensko sa v rebríčku slobody tlače Reportérov bez hraníc síce zlepšilo, no novinári stále čelia výhražným správam či súdnym žalobám zo strany vplyvných osôb.
„Tento pamätník nám bude pripomínať, aká dôležitá je slobodná a nezávislá žurnalistika. Ak stratíme odvážnych a poctivých novinárov, stratíme aj spravodlivosť a demokraciu,“ vyhlásil premiér Eduard Heger pri odhalení pamätníka venovaného pamiatke zavraždenej dvojice.
Podľa opozície sa situácia vôbec nezlepšila
Sedem rokov po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorá odhalila prepojenia mafie s politickými špičkami a vyvolala vlnu občianskeho odporu, Slovensko podľa strany SaS stále zaostáva v boji proti korupcii a ochrane právneho štátu. „Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bola mementom pre celú krajinu. No dnes, po siedmich rokoch, vidíme, že spravodlivosť stále nebola naplnená. Objednávateľ vraždy nie je odsúdený a právny štát je opäť ohrozený,“ vyhlásil predseda SaS Branislav Gröhling.
Strana zároveň kritizuje súčasnú vládu za kroky, ktoré podľa nej oslabujú justíciu a vytvárajú priestor na korupciu. „Táto vláda svojimi krokmi vytvára zo Slovenska raj pre korupciu a vysmieva sa čestným policajtom, prokurátorom, ale aj sudcom do tváre, ktorí sa oddali boju za spravodlivosť. Táto vláda tak hrubo pošliapala krvavý odkaz Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ uviedla podpredsedníčka strany Mária Kolíková. Dodala, že nová vláda bude čeliť zásadnej výzve obnoviť dôveru ľudí v spravodlivosť. Podpredseda SaS Marián Viskupič zdôraznil, že „bezpečnosť novinárov, ochrana právneho štátu a boj proti korupcii musia byť pre Slovensko prioritou. Každý krok, ktorý oslabuje tieto piliere, nás vracia späť k temným kapitolám našej histórie.“ Uviedli v tlačovej správe pre Startitup.
K tomuto smutnému výročiu sa vyjadrila aj poslankyňa a predsedníčka strany ZA ĽUDÍ Veronika Remišová. Upozorňuje, že Slovensko sa sedem rokov po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej opäť nachádza v situácii, keď je spravodlivosť ohrozená a právny štát rozvracaný. Kritizuje súčasnú vládu za zmeny v trestnom zákone, ktoré podľa nej slúžia na ochranu skorumpovaných politikov a oslabujú boj proti zločinu. „Spravodlivosť sa znova stáva rukojemníkom tých, ktorí by sa jej mali zodpovedať,“ vyhlásila v oficiálnom vyhlásení. Zdôrazňuje, že pamiatka Jána a Martiny je záväzkom pokračovať v boji za spravodlivé Slovensko, a vyzýva ľudí, aby sa zúčastnili protestných zhromaždení a dali jasne najavo, že nebudú tolerovať bezprávie. Podľa nej je potrebné ukázať, že ich odkaz nebol márny a Slovensko si zaslúži lepšiu budúcnosť.
Opozičné Hnutie SLOVENSKO: Hlas je len premaľovaným Smerom a spoluzodpovedným za smrť novinára a jeho snúbenice
Hnutie SLOVENSKO si pripomenulo siedme výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vo Veľkej Mači. Poslanci zdôraznili odkaz Kuciaka – milovať vlasť, bojovať proti zlu a hľadať pravdu. Zároveň vyzvali stranu Progresívne Slovensko, aby definitívne odmietla spoluprácu so stranou Hlas, ktorú považujú za spoluzodpovednú za ich smrť.
Líder hnutia Igor Matovič varoval, že Slovensko sa nachádza v horšom stave ako pred siedmimi rokmi a krajine vládnu ľudia, ktorí počas kríz burcovali v spoločnosti zlo. „Ak na Slovensku budú vládnuť ľudia, ktorí majú cieľ rozkrádať Slovensko a burcovať nenávisť, tak demokracii zvoní umieračik,“ vyhlásil Matovič. Zdôraznil tiež, že novinári by si mali vziať príklad z Kuciaka a hľadať pravdu, aby zabránili šíreniu konšpirácií.
Hnutie obvinilo stranu Smer z vytvorenia systému na rozkrádanie Slovenska a spomenulo rolu Tibora Gašpara pri odovzdaní polície nitrianskej mafii. Matovič vyzval premiéra Roberta Fica, aby svedčil alebo priznal, že zatajoval informácie o objednávateľovi vraždy. Rovnako apeloval na PS, aby odmietlo akúkoľvek budúcu spoluprácu s Hlasom: „Hlas je len premaľovaným Smerom a spoluzodpovedným za smrť Jána a Martiny.“
Exminister vnútra Roman Mikulec varoval pred ľahostajnosťou spoločnosti k faktom a vyzval ľudí, aby sa postavili proti Ficovi: „Slovensko nepatrí Ficovi, ale všetkým ľuďom.“ Predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš zdôraznil, že odkaz Jána a Martiny treba pripomínať každý deň a bojovať za pravdu a demokraciu, aj na námestiach. „Hnutie SLOVENSKO nikdy na odkaz Jána a Martiny nezabudne a nevzdá boj za pravdu a spravodlivosť,“ uzavrel Šipoš.
Mimoparlamentní Demokrati varujú pred amnestiami a pripomínajú odkaz Jána a Martiny
Pri príležitosti siedmeho výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej strana Demokrati varovala pred návratom prehnitého systému, ktorý podľa nich nesie politické pozadie zločinu. Vyzvali prezidenta Petra Pellegriniho, aby ani neuvažoval o amnestiách či milostiach pre osoby spojené s vraždou alebo ekonomickými trestnými činmi.
Podpredseda Demokratov Juraj Šeliga zdôraznil, že vražda ostáva obžalobou štátu, a pripomenul pretrvávajúce otázky v súdnom procese: „Ľudia, s ktorými si Kočner písal alebo sa stretávali, sú dnes zrazu ctihodní občania. Sú vo verejných funkciách, súdia a tvária sa, že sa ich minulosť netýka, ale týka a my na nich nezabúdame. Sedem rokov a vražda Jána a Martiny stále nie je uzatvorená.“
Predseda Demokratov Jaroslav Naď upozornil, že zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry oddialilo vyšetrenie prípadu a obvinil Roberta Fica a Petra Pellegriniho z krokov, ktoré podľa neho bránia spravodlivosti: „Prečo Fico a Pellegrini urobili kroky, ktoré bránia spravodlivosti? Vyzývam Petra Pellegriniho, aby ani len neuvažoval o tom, že udelí amnestie alebo milosť pre tých, ktorí majú čo dočinenia s vraždou.“
Bývalý premiér Eduard Heger zdôraznil, že Ján Kuciak vždy podkladal svoje tvrdenia faktami a jeho odkaz v boji za pravdu by nemal byť zabudnutý: „V dnešnej dobe klamstiev a populistov, keď sa pravda nahrádza klamstvami, je vytrvalosť a obhajoba pravdy jedným z najdôležitejších odkazov strašného činu, ktorý otriasol Slovenskom.“
Demokrati tiež zdôraznili, že slovenská spoločnosť nesmie rezignovať na pravdu, spravodlivosť a ideály právneho štátu.
Spomienkové pochody a pamätník pre Jána a Martinu
Každoročne si tisíce ľudí na Slovensku aj v zahraničí pripomínajú Jána a Martinu verejnými zhromaždeniami. Tento rok bude spomienkové stretnutie spojené s protestmi „Slovensko je Európa“, ktoré organizujú iniciatívy Mier Ukrajine a Demokrati.
V Bratislave na Námestí SNP stojí pamätník venovaný pamiatke Jána a Martiny, ktorý vznikol v spolupráci s rodinami obetí a Fakultou architektúry a dizajnu STU. Na mieste vraždy vo Veľkej Mači tento rok pribudne ďalší pamätník – Pamätník slobody slova.
Trnavský samosprávny kraj (TTSK) je vo finálnej fáze verejného obstarávania na zhotoviteľa Pamätníka slobody slova vo Veľkej Mači v okrese Galanta. Informovala o tom krajská samospráva. Pamätník sa bude nachádzať na pozemku, kde stál dom zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. „Pri dnešnom smutnom výročí tragickej udalosti môžem oznámiť, že sme tesne pred podpisom zmluvy so zhotoviteľom. Začiatok stavebných prác odhadujeme na marec tohto roka,“ priblížil predseda TTSK Jozef Viskupič.
Na mieste tragickej udalosti bude realizovaný aj projekt s názvom Záhrada, ktorý vzišiel z verejnej architektonickej súťaže. Jeho tvorcami sú Benjamín Brádňanský, Vít Halada a Martin Piaček, ktorí budú aj autorsky dohliadať na priebeh stavebných prác.
Rodičia zavraždených sa pravidelne zúčastňujú spomienkových podujatí. Zlatica Kušnírová, matka Martiny, upozorňuje: „Situácia je v spoločnosti stále zlá. Mám obavy, že sa všetko vracia späť.“ Otec Jána Kuciaka dodáva: „Najdôležitejšia je slušnosť. Nesmieme dovoliť, aby sa takéto veci opakovali.“
Aj po siedmich rokoch ostáva odkaz Jána a Martiny silný. Ich pamiatka nás zaväzuje chrániť slobodu slova, spravodlivosť a demokratické hodnoty, za ktoré zaplatili najvyššiu cenu.
Mestá, kde sa uskutočnia spomienkové pochody:
Ako každý rok od tejto tragickej udalosti, aj dnes si pripomenieme Jána a Martinu na viacerých zhromaždeniach na Slovensku aj v zahraničí.
Bratislavský kraj
- Bratislava, Námestie slobody, 17.00 h
- Malacky, Námestie u Severínka, 17.00 h
- Modra, pred KC Modra, Sokolská 8, 18.00 h
- Pezinok, Radničné námestie, 18.00 h
- Senec, Námestie 1. mája, 17.00 h
Trnavský kraj
- Dunajská Streda, Korzo B. Bartóka, pred MsKS, 18.00 h
- Hlohovec, Námestie sv. Michala, 18.00 h
- Piešťany, Námestie slobody + pochod k pamätníku Jána a Martiny, 17.00 h
- Senica, Námestie oslobodenia, 17.00 h
- Trnava, Trojičné námestie, 17.00 h
Trenčiansky kraj
- Bánovce nad Bebravou, Námestie Ľ. Štúra, 17.00 h
- Myjava, Námestie M. R. Štefánika, 17.00 h
- Nové Mesto nad Váhom, Námestie slobody, 17.00 h
- Považská Bystrica, Námestie pred DK, 18.00 h
- Prievidza, Nám. J. C. Hronského (pred Magurou), 17.00 h
Nitriansky kraj
- Komárno, Nám. gen. Klapku, 18.00 h
- Levice, Námestie hrdinov, 17.00 h
- Nitra, Svätoplukovo námestie, 18.00 h
- Nové Zámky, Hlavné námestie, 17.00 h
- Topoľčany, Námestie gen. M. R. Štefánika, 17.00 h
- Zlaté Moravce, Námestie A. Hlinku, 18.00 h
Žilinský kraj
- Čadca, Matičné námestie, 18.00 h
- Dolný Kubín, Hviezdoslavovo námestie, 18.00 h
- Liptovský Mikuláš, Námestie osloboditeľov, 18.00 h
- Martin, socha Jánošíkovej družiny, 17.00 h
- Námestovo, Hviezdoslavovo námestie, 17.00 h
- Ružomberok, Park Š. N. Hýroša, 18.00 h
Banskobystrický kraj
- Banská Bystrica, Námestie SNP, 18.00 h
- Banská Štiavnica, Námestie Sv. Trojice, 18.00 h
- Kremnica, medzibránie, 17.00 h
- Lučenec, Radničné námestie, 17.00 h
- Revúca, Námestie slobody, 17.00 h
- Rimavská Sobota, Hlavné námestie, 17.30 h
- Veľký Krtíš, Námestie A. H. Škultétyho, 17.00 h
- Zvolen, park pred Technickou univerzitou, 18.00 h
- Žiar nad Hronom, Námestie Matice slovenskej, 18.00 h
Košický kraj
- Gelnica, Hlavná ulica, 17.30 h
- Košice, Dolná brána, 18.00 h
Prešovský kraj
- Bardejov, Radničné námestie, 18.00 h
- Humenné, Nám. slobody + pochod k pamätníku Jána a Martiny, 17.00 h
- Poprad, Námestie sv. Egídia, 18.00 h
- Prešov, Hlavná ulica, 16.30 h
- Stropkov
- Vranov nad Topľou, Námestie slobody, pred AOC, 17.00 h
Zahraničie:
- Aarhus, 17.00 h
- Amsterdam, 18.00 h
- Bern
- Berlín, 18.00 h
- Brno, 17.00 h
- Brusel, 18.00 h
- Budapešť, 18.00 h
- Kodaň, 17.00 h
- Krakov, 18.00 h
- Londýn, 19.00 h
- Luxemburg, 18.00 h
- Newbridge, 18.00 h
- Paríž, 19.30 h
- Praha, 17.00 h
- Oslo, 17.00 h
- Oxford, 17.00 h GMT
- Madrid
- Viedeň, 19.00 h
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: DenníkN, TV Noviny