7 slovenských startupov, ktoré môžu dobyť svet a majú výborne našliapnuté
- Slovensko je malá krajina s veľkým potenciálom, o čom svedčia úspešní Slováci, ktorí stoja za pozoruhodnými startupmi
- Úspech si vyžaduje trpezlivosť, sústredenosť a predovšetkým čas
- Prečítaj si o siedmich slovenských startupoch, ktoré majú potenciál ovládnuť svet
- Slovensko je malá krajina s veľkým potenciálom, o čom svedčia úspešní Slováci, ktorí stoja za pozoruhodnými startupmi
- Úspech si vyžaduje trpezlivosť, sústredenosť a predovšetkým čas
- Prečítaj si o siedmich slovenských startupoch, ktoré majú potenciál ovládnuť svet
Slovensko má veľa šikovných podnikateľov startupistov, ktorí vďaka svojím projektom prerazili do sveta. Slovo startup u mnohých evokuje technologickú firmu, no ide o jeden z mnohých mýtov, ktoré sú spájané s takýmito projektami či firmami. Dôkazom je týchto sedem úspešných startupov, ktoré sú zamerané napríklad na liečbu rakoviny, pozemné lietadlá či pomôcky a doplnky na cvičenie. Napriek rozličným zámer majú predsa len jedno spoločné. Odhodlanie zakladateľov kráčať ďalej a nevzdávať sa.
Slido
Slido je technická spoločnosť, ktorú v roku 2012 založil Peter Komorník. Pointou tohto startupu je poskytnúť publiku možnosť pýtať sa otázky alebo vyjadrovať názory v reálnom čase. Medzi zákazníkov tohto slovenského startupu patrí napríklad Spotify, Netflix, Booking či Adobe.
V roku 2017 jeden zo zakladateľov, František Krivda, povedal, že sa budú snažiť o budovanie stabilnej firmy na Slovensku, rozvíjať kvalitný produkt a meniť spôsob vzdelávania ľudí.
Zdá sa, že tejto spoločnosti sa to skutočne podarilo. Na webovej stránke sa startup hrdo chváli závratnými číslami. Členovia spoločnosti zorganizovali viac ako 500 miliónov úspešných eventov po celom svete, v rámci ktorých divákom sprostredkovali možnosť klásť otázky obľúbeným hercom, scenáristom či režisérom.
Gymbeam
Kto, nielen z milovníkov posilňovní a cvičenia, by nepoznal Gymbeam, za ktorého vznikom stojí Dalibor Cicman? Začiatok tejto značky sa datuje do roku 2013. Tento startup ponúka sortiment s vyše 9 000 produktami 125 rôznych značiek.
„Chceme zákazníkom distribuovať kvalitné produkty efektívnejším spôsobom, a tak im ušetriť peniaze, čas a zároveň poskytovať vynikajúci zákaznícky zážitok,“ povedal minulý rok Cicman v rozhovore pre Startitup.
O úspechu startupu svedčí okrem iného číslo aktívnych zákazníkov. Gymbeam obľubuje široká časť verejnosti, ale aj známe slovenské osobnosti, ako Rytmus či MMA zápasník Gábor Borároš.
„Pri výrobe svojich produktov, ktorá sa prevádzkuje v Nemecku, dbáme na kvalitu použitých surovín, ktoré sú európskeho pôvodu, ako aj efektívne a dômyselne prepracované formule,“ informuje startup na oficiálnej webovej stránke.
Exponea
Exponea je slovenský technický startup, ktorý firmám pomáha zvyšovať tržby. V súčasnosti obchoduje s najväčšími firmami na svete. Medzi klientov tohto startupu patria firmy, ako napríklad T-Mobile, Sygic alebo Kiwi.
Od roku 2016 získala Exponea dokopy štyri investície v hodnote 35 miliónov eur. Spoločnosť nepôsobí len na Slovensku, ale aj vo Veľkej Británii, Moskve, Berlíne či Prahe. Exponea má niekoľko zakladateľov, Jozefa Kováča, Petra Irikovského a Ivana Chrenka, ktorý v roku 2015 dali spoločnosť dokopy.
Podľa údajov z Finstatu spoločnosť Exponea každý rok zvyšuje svoje tržby, no kvôli presahujúcim nákladom sa dostáva do straty. Riešením, ktoré zakladatelia prezentovali minulý rok, bola reorganizácia štruktúry.
„Naďalej máme vysoké ambície a chceme si udržať rast na úrovni 100+% ročne,“ povedal Irikovský pre Startitup.
MultiplexDX
Ide o jednu z najinovatívnejších biotechnických spoločností, ktorá má za úlohu vytvárať revolučné technológie pre trh personalizovanej molekulárnej diagnostiky.
Inými slovami, poslaním MultiplexDX je „eliminovať nesprávnu diagnózu rakoviny vytvorením spoľahlivých, 100 percentne presných, kvantitatívnych a cenovo dostupných diagnostických testov.“ Firma je zároveň jednou z prvých, ktorej Európska inovačná rada podarovala finančnú pomoc v hodnote 2,5 milióna eur.
„Úspech v konkurencii takmer 2 000 európskych inovatívnych projektov, navyše pred medzinárodnou komisiou, potvrdzuje, že náš výskum spĺňa vysoké požiadavky kladené na svetové R&D projekty,“ pre Forbes povedal Pavol Čekan, CEO a zakladateľ MultiplexDX.
Ďalšími zakladateľmi sú vyštudovaný biofyzik Peter Kilián a molekulárny biológ Vladimír Wolf. V súčasnosti pracujú na komplexnom diagnostickom teste MultiplexDX9+, ktorý by mal byť hotový do roku 2023.
GA Drilling
História tejto spoločnosti sa vďaka štyrom zakladateľom začala písať v roku 2008. Nápadom bolo sprístupniť geotermálnu energiu kdekoľvek.
Spočiatku sa ich startup sústredil na Slovensko, neskôr sa ich technológia preslávila na ropnej plošine v Severnom mori. Druhým plánom bolo zbúrať cenovú bariéru v hĺbkovom vŕtaní a sprístupniť ho tak všetkým, odhliadnuc od finančnej situácie.
GA Drilling sa preslávilo najmä disruptívnou vrtnou technológiou PLASMABIT, ktorú vytvorili po 11 rokoch výskumoch a vývoja v centre na Slovensku.
„Prototyp našej technológie sa osvedčil v simulovaných podmienkach pre budúce využitie v geotermálnej energetike, olejárskom a ťažobnom priemysle. Potvrdil, že dokáže fungovať v extrémne vysokých teplotách a tlaku, aké nájdeme hlboko pod zemskou kôrou,“ uvádzajú zakladatelia startupu.
Aeromobil
Aeromobil je slovo, ktoré sa pred pár rokmi húfne skloňovalo takmer všade. Za týmto startupom stojí Štefan Klein, ktorý prišiel s nápadom pozemného lietadla. Od roku 1990 aktívne pracoval na prvej verzii stroja s názvom Aeromobil 1.0.
„Chceme vytvárať formu, ktorá je veľmi atraktívna a ktorá je blízka športovému automobilu,“ povedal Klein ešte v roku 2014, keď bola verzia 3.0 ešte v nedohľadne.
V roku 2017 Aeromobil predstavil najnovšiu verziu lietajúce auta, 4.0, na svetovej výstave Top Marques Show v Monaku. S touto novinkou spoločnosť oznámila spustenie predobjednávok na prvých 500 lietajúcich áut, pričom každé sa pohybuje v cenovej relácii od 1,2 do 1,5 milióna eur.
GreenWay
Od roku 2011 GreenWay poskytuje globálnu službu, v rámci ktorej ponúka rozsiahly balík e-mobility vrátane vozového parku pre elektrické vozidlá či vymieňanie batérií.
Spoločnosť spolupracuje s TNT, SPD, Ikeou či Slovenskou poštou. Slovenský startup sa chváli 8,89 miliónmi elektrických kilometrov nabitých v sieti GreenWay.
Pred pár dňami sa spoločnosť dokonca stala členom Európskej asociácie poskytovateľov nabíjacích služieb Charge Up Europe. GreenWay je teda jediným reprezentantom tohto odvetia v strednej a východnej Európe.
„Naším cieľom je naďalej prispievať k dlhodobému rozvoju ekosystému elektromobility v Poľsku a na Slovensku a rovnako zabezpečiť, aby boli špecifické podmienky krajín strednej a východnej Európy náležite zastúpené v tejto novovytvorenej priemyselnej aliancii a zohľadnené v politikách tvorených na celoeurópskej úrovni v Bruseli,“ povedal Peter Badík, Managing Partner spoločnosti.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Forbes, Gadrilling, Gymbeam, MultiplexDX, Finstat, Greenway, Živé/Aktuality