7 tipov od Rasťa Kulicha pre študentov vysokých škôl
- Raz vidieť je ako stokrát počuť…
- Raz vidieť je ako stokrát počuť…
Rasťo Kulich má za sebou skúsenosti s náborom v úspešných firmách ako Procter&Gamble, McKinsey&Co. a Google. Vo štvrtok večer sa prišiel podeliť s takmer 60 študentmi so svojími skúsenosťami, ako zaujať zamestnávateľov. Prečítajte si tipy aj bonus na záver. “Väčšina ľudí sa vzdá príliš skoro.” -RK
Vyberáme teda z toho najlepšieho, čo sme mohli zažiť:
foto: Izabela Malašenková
Mať ciele je dobré, zapisovať ich je lepšie!
Každý z nás má svoje sny a ciele. Jediný rozdiel medzi nimi je, že ciele majú svoj deadline. Aký rozdiel v živote urobí tak jednoduchá vec ako zapisovanie cieľov? Podľa štúdie na Dominikánskej Univerzite úplne jednoznačný. Pero a papier do ruky teda a ideme.
Krivka učenia nie je priama, najdôležitejšie je nikdy sa nevzdať!
Raz za čas začínaš skúmať niečo nové. Všetko ide ako po masle, môže sa stať, že si druhý Steve Jobs či Albert Einstein. Poznatky a skúsenosti zhromažďuješ svetelnou rýchlosťou. A potom niekto zhasne svetlo. V tých momentoch sa zdá, že nech sa akokoľvek snažíš, si ako vygumovaný. Práca do noci nad zadaniami a pri blikajúcom monitore nepomáha. Ide však len o ilúziu. Učenie neprebieha rovnomerne a preto je občas potrebné ťažké úseky len pretrpieť.
foto: Izabela Malašenková
Najlepšou cestou ako sa od niekoho učiť, je byť niekomu mentorom.
Úspešní ľudia sa neučia na vlastných chybách, úspešní ľudia sa učia zvyčajne od úspešných ľudí. Nie je to nič zložité osloviť niekoho skúsenejšieho vo svojom okolí, či by vedel poradiť pri riešení osobného alebo karierneho problému. Skúsenosti, ktoré sami zbierame môžeme aj sami ďalej odovzdávať. A nič nás nenaučí o vzťahu mentora a študenta ako stať sa mentorom pre niekoho iného.
Medzinárodná skúsenosť vo vašom živote je dôležitá. To nie je “len” semester, to je pol roka, panebože.
Často sa ako študenti stretávame s komentármi starších generácii aké dnes máme možnosti. Hranice sú skutočne otvorené, a skúsenosti zo zahraničia počas školy aj u domácich zamestnávateľov viac než vítané. O pozitívnych vplyvoch cestovania a spoznávania iných kultúr bolo napísané viac než dosť. Je to konšpirácia, zhoda náhod či niečo úplne iné, že najúspešnejší ľudia v biznise boli sami kedysi študentmi so zahraničnými skúsenosťami? Nikdy nie je neskoro.
foto: Izabela Malašenková
Work&Travel je super: to sú aktivity, ktoré dajú ľuďom možnosť pocítiť, že ste robili viac počas školy ako len sedeli na pive.
Okrem programu Erazmus je jednou z možností ako vidieť svet aj skúsenosť z programov Work&Travel. Programy kombinujú možnosť cestovať a zároveň si na cestovanie zarobiť v rôznych krajinách sveta. Najčastejšie vo veľkých krajinách ako USA, Kanada či Austrália. Ponúkajú teda možnosť jednoducho zlepšiť svoje jazykové schopnosti priamo v krajine, čo je opäť skill na nedoplatenie.
CV je takmer najdôležitejší dokument, ktorý v živote napíšete. Potom je tu ešte predmanželská zmluva.
Ľudia od detstva zbožňujú príbehy. Rozprávky, filmy či knihy sú formami akými si sami navzájom odovzdávame zaujímavé príbehy. No až do momentu vydania autobiografie sme odkázaní na najdôležitejší dokument o našom živote, na našom Curriculum Vitae. Keď sa teda chcem ako mladý človek predať potenciálnym zamestnávateľom, povedať svoj príbeh, skúsenosti a silné stránky, je dôležité aby som si k tomu sadol.
P.S. Nevieš ako na to? Čítaj do konca: @Rasťo Kulich a jeho bonus.
foto: Izabela Malašenková
Dáta sú v CV veľmi dôležité. (Orig.: “Data’s friendly. Nebojte sa ich.”)
Šikovného, ambiciozneho a aktívneho človeka hľadá do tímu každý. Všeobecné a vágne tvrdenia v CV však nikomu na chleba nezarobia. Ak máš výsledky pokús sa ich formulovať jasne a konkrétne. Dáta to nie sú len 1 a 0. Nie sú to len čísla, ale sú to aj jasne definované informácie: konkrétne skúsenosti z predchádzajúcich pozícii alebo výnimočné zásluhy. Na ceste na vrchol musia silné stránky a osobný príbeh svietiť ako čierne na bielom.
A mnoho ďalších výrokov a tipov od Rasťa Kulicha. A čo na to študenti? Čo si odniesli oni?
“Výborné odporúčania na osobnostné testy, knihy, tipy a triky. A inšpirácia k cestovaniu a hľadaniu skúseností.”
“Páčilo sa mi energetické a optimistické vystupovanie, a žiadne omáčky okolo!”
foto: Izabela Malašenková
Nestihol si? Nevadí.
Prihlás sa k nám aj ty!
Otvárame svoje dvere na:
Nexteria ponúka 3-ročný rozvojový program plný nových skúseností, kurzov, diskusii s úspešnými ľuďmi v biznise a verejnom sektore, ako aj mentoringu a networkingu. Kurz s Rasťom Kulichom s názvom #TalentBooster bol práve jedným z mnohých ponúkaných kurzov pre študentov Nexterie.
Prihlasovanie beží do 25.4.2016
Zdroj titulnej fotografie: Izabela Malašenková