7 toxických viet, ktoré o tebe prezradia, že si neistý a bojíš sa zmien. V práci sa im vyvaruj

  • Je možné, že máš takéhoto kolegu v práci aj ty
  • Pokiaľ si tieto vety niekedy počul, spozornej
  • Vieme však, ako im môžeš pomôcť
Ilustračný obrázok Freepik/senivpetro
  • Je možné, že máš takéhoto kolegu v práci aj ty
  • Pokiaľ si tieto vety niekedy počul, spozornej
  • Vieme však, ako im môžeš pomôcť

Mnoho tímov, skupín a organizácií zlyhalo kvôli osobám, ktoré boli vysoko neisté a túto neistotu následne šírili aj okolo seba. Podľa CNBC ide o jeden z najťažších typov osobností, s ktorým človek môže mať dočinenia. Títo ľudia sú v stabilnom a predvídateľnom prostredí veľmi pohodlní a pohŕdajú zmenami.

Práve zmena je však priamou cestou k úspechu a je veľmi dôležité vedieť u týchto ľudí túto neistotu identifikovať. Stefan Falk je medzinárodne uznávaný mentor a kouč, ktorý študoval psychológiu, uvádza Pan Macmillan. Má viac ako 30 rokov skúseností a vie ľuďom pomôcť eliminovať tieto vlastnosti.

7 odpovedí, na ktoré si musíš dať pozor

Pokiaľ máš pocit, že si v pravidelnom kontakte s človekom, z ktorého vyžaruje veľká neistota, spozornej. Neistí ľudia povedia týchto sedem viet, keď cítia, že prichádza zmena, s ktorou nie sú spokojní.

1. „Nemám na to čas. Moje iné priority sú dôležitejšie.“

Podľa experta to často ani nie je o tom, že títo ľudia nemajú dostatok času. Ide skôr o to, že nevedia, ako s ním efektívne narábať. Iba zriedka majú akési premyslené či vedomé stratégie na stanovenie priorít svojich úloh.

2. „Už som to skúšal (alebo niečo podobné), ale nefungovalo to.“

Toto tvrdenie je vo väčšine prípadov úplné klamstvo. Ľudia, ktorí sú neistí, totiž nové veci skúšajú vo veľmi malej frekvencii. V tom najlepšom prípade iba dookola hovoria o tom, ako nejaké nové veci plánujú vyskúšať. Napokon z toho však vôbec nič nemusí byť.

3. „Toto je len ďalší spôsob, ako môže vedenie znižovať pracovné miesta.“

Veľmi neistí ľudia, ktorí pochybujú o tom, že ich v práci kolegovia uznávajú a oceňujú, sa môžu stať paranoidnými. Môžu tiež mať podozrenie, že ich jeden zo zamestnancov, najčastejšie niekto z vedenia, chce na niečom „nachytať“ alebo priamo „dostať“. Rozhodnú sa preto reagovať týmito slovami, lebo nechcú riskovať.

4. „To je hlúpy nápad. Všetko predsa funguje tak, ako má.“

Každý z nás je občas lenivý alebo príliš pohodlný so zabehnutým stereotypom. Pokiaľ však vysoko neistá osoba reaguje na nové nápady odmietavo a rezolútne, môže ísť o znak toho, že si uvedomuje, že bude na svoju novú prácu musieť vynaložiť oveľa viac úsilia. Cíti sa teda byť ohrozená.

práca s počítačom
zdroj: Freepik/drobotdean,@Drazen Zigic

5. „Toto môže fungovať pre iných, ale pre mňa nie.“

Toto je zrejme jasné. Neistí ľudia radi zdôrazňujú či upozorňujú na jedinečnosť svojej práce. Okamžite teda odmietajú, že by im akási novinka mohla vyhovovať.

6. „Nemôžeme myslieť na niečo iné? Mne sa to nepáči.“

Inými slovami: „Tu ťa trochu zastavím.“ Týmito slovami sa človek snaží vyhnúť akejkoľvek zmene, ktorá by však mohla byť zlepšením súčasnej situácie. 

7. „Je očividné, že ten, kto s týmto nápadom prišiel, nemá ani poňatia o zložitosti mojej práce.“

Pokiaľ sa tvoj kolega týmto spôsobom vyhraňuje a tvrdí, že ostatní náročnosť jeho práce nedokážu pochopiť, v skutočnosti iba úplne nerozumie tomu, čo robí. Prípadne má čo skrývať, takže sa vyhýba zmenám.

Čo s touto osobou teda robiť?

Základom je rozvinutie zmyslu pre súcit s takýmito kolegami. Pokiaľ v nich budeš neustále vidieť to negatívne, nič sa nezmení. Pokús sa nájsť rovnováhu medzi tvojou podporou a negatívnymi myšlienkami.

Nedávaj však najavo, že ti ich je ľúto. Neistí ľudia totiž často reagujú bez hlbších myšlienok nad tým, na čo reagujú.

Pokiaľ od teba dostanú upokojujúcu odpoveď, môžu si myslieť, že majú právo mať obavy alebo byť reaktívni. Neprijímaj výhovorky, lebo im uľahčíš ostať vo svojom „pohodlnom“ svete. Riaď sa tým, že výhovorka je tvrdením a tvrdenie musí byť preukázané ako pravdivé.

Podľa Michiganskej univerzity môžeš zvýšiť zdravé sebavedomie týchto ľudí pozitívnou spätnou väzbou, keď sa im niečo podarí, a tým, že im budeš dávať najavo, že ti záleží na ich napredovaní.

Pomkni ich k tomu, aby začali nad svojimi tvrdeniami rozmýšľať, prípadne pochybovať, a možno pochopia, že im výhovorky stoja v ceste z tým, čo by mohli dosiahnuť, ak by boli otvorení novým veciam.

Pracovať s neistými ľuďmi môže byť náročné, no s dobrým prístupom môžeš priniesť väčší rozvoj všetkých členov tímu.

Zdroje: CNBC, AI, Pan Macmillan, University of Michigan

Najnovšie videá

Trendové videá