70 000 Slovákov žiada záchranu Demänovskej doliny, petícia sa stáva jednou z najúspešnejších v krajine

  • Slovensko prichádza o nenahraditeľné prírodné bohatstvo medzinárodného významu
  • Demänovská dolina zažíva necitlivý nálet developerov a to všetko v súlade so zákonmi
  • Ľudia sa k problematike v Nízkych Tatrách postavili jasne, petíciu za ochranu doliny už podpísalo viac ako 70 000 Slovákov
demänovská dolina
TASR/Miroslava Mlynárová, OZ pre Dolinu
  • Slovensko prichádza o nenahraditeľné prírodné bohatstvo medzinárodného významu
  • Demänovská dolina zažíva necitlivý nálet developerov a to všetko v súlade so zákonmi
  • Ľudia sa k problematike v Nízkych Tatrách postavili jasne, petíciu za ochranu doliny už podpísalo viac ako 70 000 Slovákov

Demänovská dolina je jedna z najvzácnejších dolín na Slovensku a zároveň ide o Územie európskeho významu, ktoré patrí medzi najstaršie prírodné rezervácie u nás.

Tamojšie Demänovské jaskyne sú medzinárodne chránenou lokalitou a najnovšie bolo dokázané, že tu máme aj našu najdlhšiu jaskyňu v Karpatoch. To, čo sa tam v posledných rokoch deje, len kvôli ľudskému rozmaru, by však bolo v mnohých vyspelých krajinách absolútne neakceptovateľné. 

Ochranár Malej Fatry o výrube lesov: Často to je len biznis a schovávanie sa za lykožrúta

Nedotknutá príroda a čaro tejto doliny miznú každou ďalšou necitlivou výstavbou a príchodom ťažkých strojov a bágrov. Situácia v Demänovskej doline navyše stelesňuje trápenie desaťtisícov ľudí, ktorí mali vzťah k tomuto unikátnemu prostrediu, no súčasný stav im robí vrásky na tvárach a odmietajú sa sem vrátiť. 

Ukázalo sa, že v súvislosti s efektívnymi riešeniami na zastavenie výstavby a ekologizácie dopravy v Demänovskej je nevyhnutné zmeniť niekoľko zákonov. K tomu potrebujú iniciátori petície Pre Dolinu minimálne 100 000 podpisov.

zdroj: OZ pre Dolinu

Tie následne spolu s návrhmi legislatívnych zmien predložia priamo parlamentu. Táto petícia v spoločnosti našťastie zaznamenala veľkých úspech, nakoľko ju do dnešného dňa podporilo už viac ako 71 000 ľudí.

Stačí tak málo a budeme sa môcť pochváliť jednou z najúspešnejších petícii v našej krajine, ktorá má potenciál zastaviť devastáciu niečoho, čo nám môžu závidieť mnohé svetové krajiny.

Aktivista Herich: Ľudia nám písali, že z Demänovskej doliny odchádzajú s plačom. Táto petícia stelesňuje trápenie desaťtisíciek ľudí (ROZHOVOR)

Víziou aktivistov je okrem iného, aj ukončenie výstavby v Demänovskej doline a zredukovanie rozsahu plánovanej zástavby na súčasný stav. „Výstavba zariadení turistického ruchu v hornej časti Demänovskej doliny – Jasnej predstavuje ohrozenie mimoriadneho a v kontexte celého Slovenska jedinečného prírodného aj kultúrneho dedičstva.“

Súhlasíš s ochranou Demänovskej doliny?

V doline momentálne prebieha hneď niekoľko stavebných prác a ďalšie developerské projekty sú naplánované. Výstavbou je aktuálne ohrozených 70 hektárov neurbanizovaného územia.

Priam neuveriteľne môže pôsobiť aj skutočnosť, že o developerských zámeroch v Jasnej momentálne rozhoduje len päť obecných poslancov a starostka Ľubomíra Klepáčová, ktorá označuje petíciu za kontraproduktívnu a odmieta stavebnú uzáveru. 

zdroj: OZ pre Dolinu

To, čo sa tam deje, je zlyhanie. Je to naše zlyhanie, je to naša hanba. Pred nami stojí výzva, aby sme odstránili nedostatky a zabránili tomu, aby sa čosi podobné opakovalo,“ povedal Dušan Karaska, generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody.

Jednou z hlavných aspektov petície, je aj riešenie miestnej dopravy, ktorá je v tejto lokalite viac ako neprimeraná. Počas sezóny prejde cez územie, ktoré je označené ako veľmi cenné a zraniteľné aj niekoľko tisíc áut.

V Tatrách otvoria unikátny bar, aký tu našim krásnym horám chýbal, poteší milovníkov prírody a luxusných drinkov

Treba tiež spomenúť, že tu máme najdôležitejšie zdroje pitnej vody Liptova, ktoré masívna doprava značne ohrozuje. Frekventovaná cesta sa nachádza v piatom najvyššom stupni ochrany. Znie to pritom absurdne, keď si uvedomíme, že peší turista v treťom stupni ochrany môže mať problém, aj keď len vybočí zo značeného chodníka.

Cieľom petície je priniesť veľkú úľavu návštevníkom, prírode, ale aj investorom a zákazníkom hotelov a chát. Väčšina sa snáď zhodneme, že pri výlete do prírody netúžime mať pred očami obrovské staveniská a namiesto hustého lesa rozťahané káble. Aj preto tu tím OZ Pre Dolinu navrhuje vybudovať záchytné parkovisko pred Demänovou, vedľa miesta, kde má byť v budúcnosti aj železničná stanica.

zdroj: OZ pre Dolinu

„Ide o výborné miesto, pretože je to na výjazde z diaľnice, súčasne na výjazde z mesta Liptovský Mikuláš a prístup k nemu je z viacerých smerov. Navrhujeme uzavrieť Demänovskú dolinu na hranici rezervácie, čiže tam kde začína najvyšší stupeň ochranu dať rampu, to miesto je nad parkoviskom Demänovskej ľadovej jaskyne.“

Aktivisti majú jasnú ambíciu – vrátiť ľuďom jedinečné miesta tamojších strmých brál, jaskynných otvorov a rieky Demänovky. Ľudia tak budú môcť tieto lokality navštíviť na bicykli s kočíkom či peši. Dopravu ako taká, by mohla byť podľa nich vyriešená nízko emisnými autobusmi alebo nejakou formou koľajovej dopravy.

Veci v Demänovskej doline sa podľa iniciatívy Pre Dolinu už začínajú hýbať, no na stole je ešte množstvo práce. „Táto dolina už dlho nie je len dolinou Liptova a svojím významom ďaleko presahuje hranice tejto krajiny. Veríme, že práve tu sa zlomí trend devastácie našich národných parkov, ktorých hodnota je v skutočnosti o to väčšia, o čo menej hotelov, chát, ciest a áut sa v nich nachádza,“ dodáva iniciatíva.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: OZ pre Dolinu, MŽPSR, peticie.com

Najnovšie videá

Trendové videá