8 inovátorov, ktorí vďaka dizajnu dobili svet
- Keď sa snúbi kvalita s dizajnom a produkt lahodí nielen oku, ide vždy o nezabudnuteľný výrobok, o ktorom sa bude hovoriť ešte mnoho ďalších rokov. Chce to len mať odvahu začať. Presne tak uvažovali aj mnohí inovátori, ktorých mená na nás svietia z reklamných tabúľ a ktorých produkty sú ikonami vo svojom segmente.

- Keď sa snúbi kvalita s dizajnom a produkt lahodí nielen oku, ide vždy o nezabudnuteľný výrobok, o ktorom sa bude hovoriť ešte mnoho ďalších rokov. Chce to len mať odvahu začať. Presne tak uvažovali aj mnohí inovátori, ktorých mená na nás svietia z reklamných tabúľ a ktorých produkty sú ikonami vo svojom segmente.
Ferdinand „Ferry“ Porsche
Priezvisko viedenského rodáka Ferryho Porsche je známe vďaka rýchlym, kvalitným, a predovšetkým drahým autám. Tak by sa ale pravdepodobne nestalo, keby jeho otec Ferdinand Porsche starší, vynálezca prevodovky a známeho Volkswagena Chrobáka, nenavštevoval kurzy elektrotechniky na libereckej priemyslovke. Práve tam pravdepodobne začala jeho vášeň pre zostrojovanie komponentov v nadväznosti na automobilový priemysel. Spolu potom v roku 1931 založili firmu, ktorá dnes produkuje automobily obdivované celým svetom.
Rodina Porsche bola inovátorom predovšetkým v Európe – do tej doby sa tu príliš veľa športových áut nevyskytovalo. Autá s typicky guľatými prednými svetlami sú ale, bohužiaľ, spojené aj so smutnou históriou – tou bola podpora režimu Adolfa Hitlera za druhej svetovej vojny. Napriek tomu sa Porsche dokázalo vyšplhať po pomyselnom rebríčku luxusných áut až na samotný vrchol – a neexistuje dnes hádam človek, ktorý by túto značku na prvý pohľad nepoznal.
James Dyson
Držiteľ Rádu britského impéria by sa dal označiť ako britský Steve Jobs. Bez výrobkov priemyselného vynálezcu Jamesa Dysona by sa totiž niektoré domácnosti aj verejné priestory už vôbec nemohli obísť. Sušíte si na verejných toaletách ruky v špeciálnych sušičoch, z ktorých sa pomaly vyťahujú ruky? Potom tiež využívate jednu z najprelomovejších technológií, ktorú James Dyson vymyslel. Vôbec najväčší úspech mal ale priekopník vo svete spotrebičov so svojimi bezvreckovými vysávačmi, ktoré fungujú na princípe cyklónovej separácie častíc a nestrácajú tak svoju saciu silu.
Jedným z posledných objavov Jamesa Dysona sú bezlopatkové ventilátory, ktoré sú bezpečné aj pre deti a ktoré vedia dokonca okrem ochladzovania, aj vyhrievať alebo zvlhčovať vzduch. Pri všetkých svojich výrobkoch si navyše dáva James Dyson záležať na dizajne, ktorý je čistý a nadčasový – a preto svet jeho výrobky miluje.
Thomas Burberry
Keď si v roku 1987 nechal Thomas Burberry patentovať látku gabardén, asi ešte netušil, akú revolúciu tým spôsobí. Výrobky obchodníka s luxusnými trenčkotmi, pánskymi oblekmi a dámskymi kostýmami sú ale známe predovšetkým kvôli inému dizajnovému prvku. Takzvane tartanová vzorka sa totiž stala ikonou a hlavným poznávacím znamením značky Burberry, ktorá sa začal objavovať všade – sprvu v podšívkach, potom ale už na šatkách, kabelkách, kabátoch aj vôňach, s ktorými obchodný dom taktiež koketuje. Zároveň ide ale o jeden z najviac kopírovaných a vykrádaných módnych vzorov vôbec.
Sám Brit Burberry šil oblečenie z gabardénu napríklad pre prvého človeka na južnom póle, pre Ronalda Amundsena. V priebehu rokov si britskú značku obľúbila nielen vyššia, no tiež nižšia vrstva a dnes je dedičstvo Thomasa Burberryho rozšírené v takmer 50 krajinách sveta.
King Camp Gillette
Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo sa žiletky volajú žiletky? Áno, správne – ide o odvodeninu z názvu vôbec najznámejšej značky jednorazových „holítok“ na svete. No verte alebo nie, zakladateľ firmy King C. Gillette nestál pri úplne prvej žiletke na svete – jej podobu však zdokonalil do formy, akú poznáme a používame dnes, a práve preto má tento americký obchodník čestné miesto na zozname známych inovátorov. Gillettova žiletka tento rok slávi úctyhodných 113 rokov od svojho patentovania a za dobu svojej existencie prešla mnohými zmenami, ktoré znamenali revolúciu v pánskom holení (z ktorého sa potom prirodzene rozvinulo aj holenie dámske).
King Camp Gillette sa ale okrem žiletiek zaslúžil napríklad aj o popularizáciu najrôznejších marketingových stratégií – tou vôbec najznámejšou bolo rozdávanie produktov zadarmo – a išlo, samozrejme, o žiletky.
Daniel Swarovski
Český rodák z Jiřetína pod Bukovkou sa už v mladosti vyučil za umeleckého sklára. Daniel Swarovski ale musel najskôr stretnúť iného Čecha, Františka Křižíka, ktorý ho inšpiroval k zostrojeniu stroja na brúsenie skla, aby sa z priezviska Swarovski potom mohlo stať jedno z najslávnejších mien v oblasti šperkov a drahých kameňov na svete.
K veľkovýrobe ale české vody nestačili, a to doslova. Kvôli lepšiemu využitiu vodných zdrojov potrebných na výrobu energie sa Swarovski presťahoval do rakúskeho Tirolska, kde so svojím obchodným partnerom Armandom Kosmannom založili firmu KS & Co. Hlavnou víziou Swarovského bolo vytvoriť „diamant pre všetkých“ – svoj brus skla tak priviedol k dokonalosti, aby vznikli krásne a jedinečné šperky, ktoré si môže dovoliť takmer každý.
Manolo Blahnik
Českú stopu má vo svete aj obuvnícky priemysel. So svojím českým otcom a španielskou matkou patrí Manolo Blahnik k jedným z najlepších a najznámejších obuvníkov vôbec. Jeho cesta ale tak jednoznačná nebola. Pôvodne študent práv sa až neskôr rozhodol vydať cestou architektúry a umenia. Práve architektúra je podľa jeho slov to, čo mu pomáha vytvárať jedinečnú obuv, ktorú svet pozná predovšetkým vďaka postave Carrie zo seriálu Sex v meste. Typický elegantný ihličkový podpätok si totiž vďaka nemu zamilovali milióny žien.
Harold „Matt“ Matson a Elliot Handler
Že absolútne netušíte, čo majú páni Matson a Handler spoločného s akoukoľvek značkou? Pozrite sa ešte raz na celé mená, teda skôr na prezývku „Matt“ a krstné meno Elliot. Ide predsa o ikonický Mattel! Výrobcovia „barbie“, najpredávanejších bábik na svete s typicky osím pásom a antilopími nohami, pôvodne začínali s predajom obrazových rámov a následne „nábytku“ pre bábiky.
Okrem „barbín“ má ale duo na konte aj ďalšie úspechy a vynálezy – napríklad uviedli vôbec po prvýkrát hovoriacu bábiku, vymysleli tiež súčasne veľmi populárne bábiky Monster High alebo známe chlapčenské autíčka Hot Wheels. „Barbie“ od Mattela ale stále zostáva nadčasovou hračkou a bude tak so značkou Mattel spojená navždy.
Ján Dopier
Aby sme však nechválili len zahraničných inovátorov, aj na Slovensku máme pár jedinečných osobností. Jeden z nich je Ján Dopiera (John Dopyera), ktorý sa narodil v obci Stráže, neskôr sa s rodičmi a súrodencami presťahoval do USA. Tam začal opravovať a vyrábať husle, bendžá, aj gitary.
V roku 1929 požiadal pod bratovým menom o nový patent na rezonančnú gitaru, ktorú nazval Dobro a má tiež dôležitý podiel na vývoji elektrickej gitary. Názov Dobro sa ujal a dnes sa už všetky gitary s rezonátormi nenazývajú inak, ako dobro. J. Dopier získal aj patent na prvé elektrické husle a tiež viacero patentov na dizajn gitár a bendža.
zdroj: TS
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti