8 z 10 Slovákov to nezvládne. Over si vedomosti v teste z literatúry, dá zabrať aj slovenčinárkam
- Literatúra neoddeliteľnou súčasťou našich životov
- Over svoje znalosti a presvedč sa, na akej úrovni máš vedomosti týkajúce sa práve literárnych diel
- Literatúra neoddeliteľnou súčasťou našich životov
- Over svoje znalosti a presvedč sa, na akej úrovni máš vedomosti týkajúce sa práve literárnych diel
Literatúra je takým zázračným oknom do ľudskej mysle a duše, ktoré nám umožňuje preniknúť do rôznych svetov, prežiť dobrodružstvá, objaviť múdrosť a pochopiť hlboké emócie rôznych postáv.
Je to umelecký prostriedok, ktorý nám dáva možnosť prekročiť hranice času a priestoru, ponoriť sa do iných kultúr a spoznať myšlienky a pocity iných ľudí.
Literatúra má schopnosť nás inšpirovať, povzbudzovať, ale aj otvárať diskusie o dôležitých témach a problémoch nášho sveta. Pripravili sme si pre teba kvíz, ktorý preverí tvoje vedomosti týkajúce sa slovenskej, no aj svetovej literatúry. Zisti, ako na tom si, a podeľ sa o tvoj výsledok. Nezabudni, že správnych odpovedí na otázku môže byť aj viacero.
Do tvorby V. Šikulu nepatrí dielo:
Dielo Pomocník napísal Ladislav Ballek. Vincent ŠIKULA sa narodil 19. októbra 1936 v Dubovej. Vyštudoval na Štátnom konzervatóriu v Bratislave lesný roh. Počas štúdia na konzervatóriu pôsobil ako organista v Ivanke pri Dunaji. Po skončení vojenčiny pôsobil ako učiteľ v Ľudovej škole umenia v Modre. Istý čas bol redaktorom literárneho časopisu Romboid, potom pracoval ako dramaturg Slovenskej filmovej tvorby (1969 – 1973). Až do roku 1992 bol redaktorom pôvodnej tvorby vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ. V rokoch 1997 – 1999 bol predsedom Spolku slovenských spisovateľov. Zomrel 16. júna 2001 v Modre.
Autorom románu Námestie svätej Alžbety je:
Rudolf JAŠÍK sa narodil 2. decembra 1919 v Turzovke. Študoval na gymnáziu v Kláštore pod Znievom a popri zamestnaní aj na Baťovej obchodnej škole v Zlíne. Pre nezhody s majstrom na pracovisku a s vedením podniku ho v roku 1938 prepustili z práce a vylúčili zo školy. Zúčastnil sa odboja na Kysuciach, v roku 1940 ho zatkli a na päť mesiacov uväznili v Čadci a Trenčíne. Potom dostal povolávací rozkaz a bol odvelený na ukrajinský front (1941 – 1943), neskôr na Kaukaz. Za protivojnové zmýšľanie ho väznili v posádkovej väznici a degradovali z desiatnika na vojaka. Po demobilizovaní v marci 1944 vstúpil do kysuckého partizánskeho oddielu. Po oslobodení pracoval v štátnej správe, ale aj ako novinár a kultúrny pracovník viacerých regionálnych inštitúcií. Zomrel náhle 30. júla 1960 v Bratislave na pooperačné komplikácie, pochovaný je v Partizánskom.
Román 1984 od Georga Orwella je:
Román 1984 je jedno z najznámejších diel svetovej literatúry. Spája v sebe prvky spoločensko-politického a vedecko-fantastického románu. Je obžalobou komunistickej diktatúry, ktorá roku 1984 ovládla všetko, vrátane ľudského myslenia. Román opisuje osudy čestného, citlivého a uvažujúceho jednotlivca (Winstona Smitha), ktorý sa vzoprie systému, za čo platí krutú daň. George Orwell touto knihou už v roku 1948 ponúkol víziu, ktorá sa neskôr stala realitou.
Román Johna Steinbecka O myšiach a ľuďoch prináša príbeh o:
Potrebný počet správnych odpovedí: 3
Americký spisovateľ John Steinbeck je nositeľom Nobelovej ceny za literatúru z roku 1962. Novela O myšiach a ľuďoch je príbeh sezónnych robotníkov z drsného farmárskeho amerického západu. V čase hospodárskej krízy sa stretávajú ľudia z okraja spoločnosti, ktorí však ešte stále dúfajú, že uskutočnia svoj americký sen a získajú kus pôdy, na ktorej si postavia dom... a lásku. Centrom dramatického príbehu je vzťah fyzicky mocného, no duševne zaostalého Lennieho a bystrého, praktického Georga, ktorí sú odkázaní jeden na druhého. A potom im cestu skríži žena...
Ktorí z nasledujúcich autorov vo svojej tvorbe vyjadrovali obdiv k svetu detí, k ich čistému videniu a hodnoteniu skutočnosti?
Potrebný počet správnych odpovedí: 2
Milan RÚFUS sa narodil 10. decembra 1928 v Závažnej Porube. V rokoch 1948 – 1952 študoval slovenčinu a históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po skončení štúdia zostal na Filozofickej fakulte, kde pôsobil ako asistent, neskôr docent dejín českej literatúry 19. a 20. storočia až do odchodu do dôchodku. Medzitým (1971 – 1972) pôsobil na Instituto Universitario v Neapole, kde prednášal slovenský jazyk a literatúru. Žil a tvoril v Bratislave. Zomrel 11. januára 2009. Antoine Marie Jean-Baptiste Roger, comte de Saint-Exupéry, známy len ako Antoine de Saint-Exupéry, bol francúzsky spisovateľ, letec, často tiež považovaný za filozofa. Medzi jeho najznámejšie diela patria Zem ľudí, Citadela a Malý princ.
Motív žitného poľa v románe Kto chytá v žite symbolizuje:
Jedno z najvýznamnejších diel americkej literatúry minulého storočia bezpochyby poznačila doba jeho vzniku – J. D. Salinger ho publikoval v r. 1951 –, no napriek tomu je stále aktuálne. Autor ho pôvodne napísal ako román pre dospelých, ale vďaka téme tínedžerskej vzbury proti svetu dospelých a živému, slangovému jazyku si ho veľmi rýchlo obľúbila dospievajúca mládež a hlavný protagonista románu a antihrdina Holden Caulfield sa stal ikonou vtedajšej generácie násťročných. Príbeh rozprávaný sedemnásťročným Holdenom zachytáva necelé tri dni jeho cesty domov po nedobrovoľnom odchode z prípravky v Pencey, jeho blúdenie predvianočným New Yorkom, kde sa konfrontuje s množstvom ľudí, medzi ktorými sú spolužiaci, bývalý učiteľ, vidiečanky zo Seattlu či prostitútka a jej pasák. Holdenovo putovanie v priestore je však predovšetkým putovaním v duchovnom zmysle: putovaním za sebauvedomením a sebapoznaním, putovaním z izolácie k pocitu spolupatričnosti s okolitým svetom. Postoje mravne čistého tínedžera búriaceho sa proti pretvárke, malomeštiactvu a skostnateným názorom môžu byť aj dnes príkladom a inšpiráciou pre každého z nás, či už máme sedemnásť, alebo sedemdesiat rokov.
Kto chytá v žite je román:
Román Kto chytá v žite je celosvetový fenomén: od čias svojho vzniku bol preložený do takmer všetkých svetových jazykov. Každý rok sa z neho predá okolo 250 000 výtlačkov a doteraz sa predalo 65 miliónov kníh. V ankete vydavateľstva Modern Library čitatelia zaradili Kto chytá v žite medzi sto najlepších po anglicky písaných románov 20. storočia.
Ktorú hru jej samotný autor Ivan Stodola nazval „satirou na falošne chápaný humanizmus"?
Idea hry je jasná: každý človek má právo na prácu a slušnú existenciu. Meštiacka dobročinnosť nie je nič iné ako vykorisťovanie zahalené pláštikom falošného humanizmu.
Slovenské národné divadlo začalo svoju činnosť slávnostným otvorením v roku:
Slovenské národné divadlo bolo založené v roku 1920 a pod vedením Oskara Nedbala dosiahla opera vysokú úroveň. Vďaka renomé a špičkovým umelcom je tunajšia opera tajným tipom medzi znalcami klasickej hudby.
Dej románu Adam Šangala sa odohráva na historickom pozadí:
Adam je postava poddaného človeka z mäsa a krvi, ktorý odmieta celý život skláňať hlavu pred mocnými a bohatými. Adam Šangala predstavuje tak trochu iný obraz pomerov v 17. storočí. Jégé sa vo svojej najznámejšej próze s pomerne lineárnym príbehom sústredil viac na rovinu filozofických úvah ako na dramatické zápletky, hoci ani o tie nie je núdza. Spoločnosť, ktorá sa zmietala v náboženských rozporoch reformácie a protireformácie, poskytovala spisovateľovej fantázii istú možnosť na vyslovenie a deklarovanie vlastných názorov. Podrobne sleduje svojho Adama s jeho druhom na úteku z rodnej Oravy až po Trnavu.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: World History Encyclopedia, Slovenské literárne centrum