8 z 10 Slovákov zlyhá. Dokáž, že poznáš základné historické fakty a vedomosťami prekonáš školáka
- Otestuj sa v našom kvíze z histórie
- Vybrali sme základné historické fakty, ktoré by mal vedieť každý
- Otestuj sa v našom kvíze z histórie
- Vybrali sme základné historické fakty, ktoré by mal vedieť každý
„Tí, ktorí si nepamätajú minulosť sú odsúdení k jej zopakovaniu,“ povedal americký spisovateľ a filozof španielskeho pôvodu, predstaviteľ kritického realizmu George Santayana. Históriu by mal ovládať naozaj každý.
Je totiž dôležitou súčasťou nášho poznania a kultúrneho dedičstva. Umožňuje nám pochopiť, odkiaľ pochádzame, aké udalosti a osobnosti formovali svet, v ktorom dnes žijeme. Vďaka nej sa učíme z úspechov aj zlyhaní minulosti, aby sme mohli lepšie porozumieť prítomnosti a pripraviť sa na budúcnosť.
V našom kvíze si môžeš otestovať svoje znalosti o významných udalostiach, postavách a obdobiach, ktoré zanechali nezmazateľnú stopu v chode ľudských dejín.
V ktorom roku vznikla samostatná Slovenská republika?
Ústavný zákon o zániku Českej a Slovenskej federatívnej republiky bol prijatý 25. novembra 1992 s účinnosťou od polnoci z 31. decembra 1992 na 1. januára 1993. Samostatná Slovenská republika teda začala písať svoju históriu 1. januára 1993.
V ktorom roku sa odohrala Nežná revolúcia v Československu?
Plné námestia, štrngajúce kľúče a pád železnej opony. Za míľnik, ktorý znamenal nezvratnú cestu ku koncu totalitného režimu a prechod k demokracii v Československu, sa považuje 17. november 1989. Hoci začal násilným zásahom proti protestujúcim v Prahe, vďaka pokojnému priebehu dostal pomenovanie „nežná“ alebo „zamatová“ revolúcia.
Ktorý rok je spojený s vynálezom kníhtlače Johannesom Gutenbergom?
Medzi rokmi 1403 – 1405 objavili mechanické rozmnožovanie písaného textu v Kórei. V Európe objavil kníhtlač Johann Gutenberg v roku 1450. Prvá tlačiareň na Slovensku bola v Bratislave najneskôr v rokoch 1477 – 1480, keď tu vyšli 4 prvotlače.
V ktorom roku sa na našom kontinente začala druhá svetová vojna?
Druhá svetová vojna je dodnes najväčší a najrozsiahlejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva, ktorý stál život asi 45 až 60 miliónov ľudí. V Európe sa boje druhej svetovej vojny začali 1. septembra 1939, keď nemecký Wehrmacht vpadol do Poľska, krátko na to 17. septembra 1939 napadol Poľsko aj Sovietsky zväz.
V ktorom roku vypukla prvá svetová vojna?
Prvá svetová vojna bol ozbrojený konflikt globálnych rozmerov trvajúci od 28. júla 1914 do 11. novembra 1918, ktorý sa odohrával prevažne na území Európy, ale aj v Afrike, Ázii, na oceánoch, na Blízkom východe.
Kedy padol Berlínsky múr?
Berlínsky múr bol najznámejším symbolom studenej vojny a rozdelenia Berlína, Nemecka a celej Európy. Rozdeľoval od 13. augusta 1961 do 9. novembra 1989 mesto Berlín na východnú časť patriacu do východoeurópskeho, socialistického bloku a západnú časť patriacu do západoeurópskeho, demokratického bloku.
Ako sa volá zmluva, ktorou vznikla Európska únia?
Zmluva o Európskej únii bola podpísaná 7. februára 1992 v Maastrichte za prítomnosti predsedu Európskeho parlamentu Egona Klepscha. Do platnosti vstúpila 1. novembra 1993.
Kto bol prezidentom USA počas Kubánskej raketovej krízy?
Kubánska raketová kríza bola medzinárodná konfrontácia medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom v roku 1962, ktorá vznikla v dôsledku rozmiestnenia sovietskych jadrových rakiet na Kube. Ide o jednu z podstatných kapitol studenej vojny. Kríza začala 14. októbra 1962 odhalením sovietskych raketových základní na ostrove americkým prieskumným lietadlom Lockheed U-2. O dva dni neskôr bol o tejto skutočnosti informovaný prezident USA John F. Kennedy, ktorý v reakcii na to 22. októbra oznámil spustenie námornej blokády Kuby s cieľom zabrániť dopraveniu ďalších rakiet na ostrov a dosiahnuť stiahnutie jadrových rakiet a bombardérov z tohto územia.
Kedy vznikla Organizácia spojených národov (OSN)?
Organizácia Spojených národov je medzinárodná organizácia združujúca väčšinu štátov na Zemi, ktoré sa zaviazali spolupracovať pri podpore zásad a cieľov vytýčených v jej Charte. Oficiálne OSN vznikla 24. októbra 1945, potom ako bola Charta OSN ratifikovaná piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady Čínou, Francúzskom, Ruskom, USA, Spojeným kráľovstvom a väčšinou z ďalších 46 signatárskych krajín.
Kto bol Edvard Beneš?
Edvard Beneš bol druhým prezidentom Československa, v prezidentskom kresle nahradil Tomáša G. Masaryka.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti