80 % Slovákov absolútne pohorí: Zisti, či budeš mať v historickom kvíze aspoň polovicu správne
- Pri príležitosti Dňa D. sme pripravili kvíz z druhej svetovej vojny
- Otestuj si svoje vedomosti z tohto obdobia
- Pri príležitosti Dňa D. sme pripravili kvíz z druhej svetovej vojny
- Otestuj si svoje vedomosti z tohto obdobia
V štvrtok 6. júna 2024 si pripomíname presne 80 rokov od vylodenia Spojencov v Normandii. Viac ako 37-tisíc vojakov zaplatilo za našu slobodu tú najvyššiu cenu – životom. Títo padlí vojaci ale pomohli otvoriť druhý front v Európe, a tak prispieť k porážke nacistického Nemecka a jeho spojencov. Medzi nimi boli aj vojaci z dvanástich národov, vrátane Československa.
Vďaka nim teraz žijeme v slobode a demokracii.
Pri tejto príležitosti sme si pre teba pripravili kvíz, ktorý preverí tvoje znalosti z druhej svetovej vojny. Začína udalosťami ešte pred vojnou a končí kapituláciou Japonska. Väčšina ale absolútne pohorí a nedosiahne ani polovicu bodov. Ako si na tom ty?
Pod slovom ansluš poznáme?
Výraz ansluš sa do histórie zapísal ako anexia Rakúska Nemeckom v roku 1938. Ansluš bol jeden z prvých úspechov nacistického vodcu Adolfa Hitlera, ktorý sa snažil vytvoriť jeden nemecký národ. A to aj napriek tomu, že značnú časť histórie bolo Prusko a Rakúsko-Uhorsko nepriateľské mocnosti.
Politikou Appeasementu označujeme...
Politikou Appeasementu označujeme politiku ústupkov agresorovi. Príkladom takej politiky je ansluš Rakúska či Mníchovská dohoda, keď západní politici v 20. storočí ustúpili čoraz agresívnejšiemu nacistickému Nemecku v domnienke, že uspokoja jeho územné nároky a zabránia ďalšej vojne v Európe. „Británia a Francúzsko si museli vybrať medzi vojnou a hanbou. Vybrali si hanbu. Budú mať vojnu,“ okomentoval Mníchovskú dohodu Winston Churchill, ktorý vtedy pôsobil ako poslanec.
Aké kódové meno používali Nemci na označenie útoku na Poľsko?
Nemecký plán útoku na Poľsko niesol označenie Fall Weiss. Nacistické Nemecko najskôr uskutočnilo operáciu pod falošnou vlajkou, pričom nemeckí vojaci prezlečení za poľských vojakov napadli nemeckú rádiostanicu v Gliwiciach. Nasledujúci deň spustilo Nemecko operáciu Fall Weiss, čo bol útok na Poľsko. Práve 1. september 1939 sa považuje za začiatok druhej svetovej vojny v Európe.
Ako sa volalo zoskupenie v rámci slovenskej armády, ktoré sa pridalo k nemeckému útoku na Poľsko?
K útoku Nemecka sa pridala aj slovenská armáda, konkrétne zoskupenie s názvom armáda Bernolák, známa ako aj skupina Bernolák. Toto zoskupenie pozostávalo z troch divízií, ktoré tvorili 1. divízia „Jánošík“, 2. divízia „Škultéty“ a 3. divízia „Rázus“. Jej vrchným veliteľom bol slovenský minister obrany generál Ferdinand Čatloš.
Za začiatok 2. svetovej vojny v Európe sa považuje útok na Poľsko. Ktorou udalosťou sa ale označuje začiatok druhej svetovej vojny v Ázii?
Za začiatok druhej svetovej vojny sa považuje druhá čínsko-japonská vojna, ktorá sa začala odohrávať japonským útokom na Čínu dňa 7. júla 1937. Japonci chceli získať postavenie dominantnej veľmoci v Ázii Počas ich okupácie časti Číny sa odohrali hrozne vojnové zločiny – masakre civilného obyvateľstva či hromadné zn*silňovanie.
Čudná vojna bola...
Čudná vojna získala viaceré prezývky, hovorí sa o nej aj ako o Smiešnej vojne či falošnej vojne. Čudná vojna začala po napadnutí Poľska Nemeckom a neskôr aj Sovietskym zväzom. Veľká Británia a Francúzsko po napadnutí ich spojenca vyhlásili Nemecku vojnu, no tento akt nesprevádzali žiadne skutky. Spojenci sa zmohli len na pár menších akcií, ako napríklad letecké útoky. Koniec Čudnej vojny nastal až nacistickým útokom na Belgicko.
V ktorom roku napadlo Nemecko svojho bývalého partnera v zločine Sovietsky zväz?
Nemecko napadlo Sovietsky zväz 22. júna 1941, pričom tento útok bol naplánovaný prostredníctvom operácie Barbarossa. Sovietsky diktátor Josif Stalin bol z útoku prekvapený, ZSSR totiž uzavrela s Treťou ríšou pakt o neútočení, ktorý bol známy ako Pakt Ribbentrop - Molotov. Prostredníctvom tohto paktu sa obe diktatúry dohodli a prerozdelili si sféry vplyvu vo východnej Európe, dôsledkom čoho bol útok oboch krajín na Poľsko a okupácia Pobaltia Sovietskym zväzom.
Koľko trvalo obliehanie Leningradu?
Obliehanie Leningradu (dnešný Petrohrad) trvalo mučivých 872 dní (od 8. septembra 1941 do 27. januára 1944). Do histórie sa zapísalo ako najdlhšie obliehanie mesta v dejinách vojen. Obyvatelia Petrohradu žili vyše dvoch rokov v katastrofálnych humanitárnych podmienkach. Chýbali im potraviny, lieky, ale aj nerastné suroviny. Ľudia sa tak v zime a hladní uchýlili aj k hrozným činom, ako je kanibalizmus.
Kde sa nachádzala námorná základňa Pearl Harbor v čase japonského útoku?
Japonci zaútočili na základňu Pearl Harbor, ktorá sa nachádzala na ostrove O‘ahu, ktorý je súčasťou Havajských ostrovov. Námorná základňa bola vtedy i dnes veliteľstvo Pacifickej flotily USA. Japonci na ňu zaútočili 7. decembra 1941. Tento prekvapivý a krvavý útok viedol k vstupu USA do druhej svetovej vojny po boku spojencov.
Podobne ako Slovenský štát, vznikol na území okupovaného Francúzska aj satelitný Francúzsky štát. Kde jeho vláda sídlila?
Francúzsky štát, ktorý je lepšie známy ako Vichistický režim, bol útvar na juhu Francúzska, ktorý mal oficiálne spravovať celé Francúzsko. V realite to bol satelitný štát pod vedením maršala Philippa Pétaina, ktorý ovládala hlavne južnú časť Francúzska. Sever sa nachádzal pod priamou okupáciou Nemecka. Vichistická vláda, rovnako ako satelitné štáty v iných krajinách, podliehala Berlínu a podieľala sa napríklad na deportácii židov. Útvar trval od 1940 do roku 1944.
Aký cieľ mali Nemci počas Bitky o Britániu?
Nemci sa snažili zničiť schopnosti Kráľovského letectva (RAF), aby získali vzdušnú nadvládu a mohli spustiť inváziu na ostrovy. Bitka o Britániu sa zapísala do dejín ako najväčšia letecká bitka v histórii. Prebiehala v lete a na jeseň nad Lamačským prieplavom a Britániou. Vďaka húževnatosti pilotov RAF, medzi nimi aj množstvu Čechoslovákov, sa podarilo nacistické útoky odraziť.
Kto velil operácii Overlord známej ako vylodenie v Normandii?
Operácii Overlord velil generál Dwight Eisenhower, ktorý sa neskôr do dejín zapísal aj ako americký prezident. Vylodenie v Normandii bolo jednou z najväčších operácii počas druhej svetovej vojny. Jej úspech znamenal otvorenie druhého frontu v Európe. To v konečnom dôsledku viedlo k porážke nacistického Nemecka.
Ako sa volala hora na ostrove Iwo Jima, ktorú Japonci premenili na pevnosť?
Japonci premenili ostrov Iwo Jima a hlavne jeho horu Suribači na opevnenú pevnosť, kde vybudovali množstvo obranných línií a podzemných krytov a chodieb. Čo vyzeralo pre Američanov ako ľahká úloha, sa zmenilo na krvavé peklo trvajúce vyše mesiaca. Napokon sa ale Američanom podarilo dobyť ostrov, ktorý neskôr použili ako leteckú základňu. Viesť tak mohli letecké útoky na pevninské Japonsko.
Ako sa volali atómové bomby spustené na japonské mestá?
Potrebný počet správnych odpovedí: 2
Na Hirošimu zhodili Američania atómovú bombu Little Boy (6. augusta), na Nagasaki zhodili bombu Fat Man (9. augusta). Použitie jadrových bômb viedlo ku kapitulácii Japonska.
Ktorý tank druhej svetovej vojny je na snímke?
Na fotografii je sovietsky tank T-34 používaný počas druhej svetovej vojny. Ide o jeden z najlepších tankov svojej doby, ktorý sa vyznačoval vynikajúcou mobilitou a slušnou palebnou silou.
Ktoré lietadlo je na snímke?
Na fotografii je legendárny britský Supermarine Spitfire, ktorý pomohol spojencom vyhrať Bitku o Britániu. Lietali na ňom nielen Briti, ale aj príslušníci iných národov, ktorí dúfali, že sa im podarí bojovať proti nacistom. Jedným z nich boli aj Čechoslováci.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti