80 % Slovákov nedokáže správe zodpovedať ani polovicu základných faktov o Slovenskom národnom povstaní

  • Pripomeň si významnú udalosť s naším kvízom
  • Zvládnu ho len skutoční znalci
Dizajn bez názvu (14)
Wikimedia/Canva
  • Pripomeň si významnú udalosť s naším kvízom
  • Zvládnu ho len skutoční znalci

V tento deň si pripomíname Slovenské národné povstanie (SNP), ktoré bez pochýb patrí medzi najsvetlejšie okamihy nášho národa. SNP patrí k najväčším organizovaným povstaniam voči na*istickým silám v Európe a veľkosťou sa radí napríklad k Varšavskému povstaniu. Vďaka nemu patríme k víťazným národom v druhej svetovej vojne a nie k porazeným aj napriek tomu, že tunajší režim kolaboroval s na*istickým Nemeckom.

Do povstania sa zapojili tisícky mužov a žien a títo ľudia riskovali svoje životy za slobodnú krajinu. Veľa Slovákov dnes už o SNP nevie ani základné fakty. Ukáž, že k ním nepatríš, a otestuj sa v našom kvíze. Trúfneš si?

Kedy vznikol kolaborantský Slovenský štát a kto bol na jeho čele?

Kolok_4Kč

Správne!

Nesprávne

Slovenský štát bol vyhlásený 14. marca 1939. Na čele novej vlády stál Jozef Tiso, ktorý sa neskôr stal prezidentom. Vyhláseniu predchádzali vyhrážky Adolfa Hitlera, že ak Slovensko nevyhlási samostatnosť, tak si jeho územie rozoberú iné mocnosti. Slovenský štát sa však stal nacistickým satelitom, ktorý sa dokonca zapojil do útoku na susedné Poľsko.

Čo bola Vianočná dohoda?

Správne!

Nesprávne

Vianočná dohoda pochádza z decembra 1943. Traja zástupcovia komunistických síl a traja zástupcovia demokratov podpísali dokument, ktorým vytvorili základné predpoklady na prípravy a uskutočnenie odboja voči Slovenskému štátu a prezidentovi Tisovi. Na čele tohto odboja mala stáť ilegálna Slovenská národná rada.

Nie každý bol však zmierený so vznikom klerofašistického Slovenského štátu a protektorátoru Čechy a Morava. Preto vznikla v Londýne exilová vláda Československa. Kto na jej čele stál?

Edvard_Beneš (1)

Správne!

Nesprávne

Na čele londýnskej exilovej vlády, ktorá sa oficiálne volala Dočasné štátne zriadenie, stál Edvard Beneš. Ten pôsobil v exilovej vláde ako prezident a práve od neho mali padnúť prvé pohnútky na odboj na Slovensku.

Kto boli ústredné vojenské postavy SNP?

Ján_Golian

Správne!

Nesprávne

I keď nie je pochýb, že Ludvík Svoboda či Martin Dzúr zanechali svoju stopu v histórii a zúčastnili sa aj bojov proti na*istom, ústrednými postavami Slovenského národného povstania boli generáli Ján Golian a Rudolf Viest. Golian sa vo veľkej miere pričinil na prípravách, ktoré k takémuto činu mohli vôbec viesť, a do októbra 1944 velil povstaleckým vojskám. Neskôr od neho prevzal štafetu Viest. Obaja generáli padli do nemeckého zajatia, kde zahynuli.

Ktoré mesto považujeme za centrum SNP?

Správne!

Nesprávne

Za centrum SNP považuje práve Banskú Bystricu, kde pôsobil generál Ján Golian. Povstanie sa udržiavalo hlavne na strednom Slovensku, kde sa k nemu pridávali aj vojaci Slovenskej armády. V prvých dňoch SNP sa podarilo obsadiť oblasť od Žiliny až po Levoču. Veľký vplyv nemali však na Západe ani na východe.

Ako sa volal vysielač, ktorý obyvateľstvo informoval o povstaní a o dianí?

Banská_Bystrica_-_Horná_ul._21_-_pam._dom

Správne!

Nesprávne

Vysielač, ktorý informoval občanov o dianí na Slovensku či o povstaní, sa volal Slobodný vysielač. Ten slúžil aj ako silný nástroj mobilizácie.

Čo bolo cieľom Karpatsko-duklianskej operácie?

Správne!

Nesprávne

Cieľom Karpatsko-duklianskej operácie bolo otvoriť cestu, ktorá by prepojila sovietske sily a sily SNP, ktoré by dokázali oslobodiť územie Slovenska. Na tomto úseku bojovala Červená armáda i Prvý česko-slovenský armádny zbor v ZSSR proti Nemcom. Išlo o veľmi krvavé boje, pretože Nemci mali vybudované výborné obranné pozície.

Ako sa nazývali pancierové vlaky, ktoré používali povstalci?

Pancierovy_vlak-Zvolen

Správne!

Nesprávne

Pancierové vlaky, ktoré používali povstalci, sa volali Štefánik, Hurbán či Masaryk. Vlaky slúžili na prepravu zásob.

Veľmi významnú úlohu zohralo v povstaní aj letisko Tri duby. O ktorom súčasnom vojnovom letisku dnes hovoríme?

Správne!

Nesprávne

Meno Letisko Tri duby nieslo v minulosti letisko Sliač. Povstalci ho ovládali a prostredníctvom neho spojenci posielali zásoby. Na letisko viackrát pristálo aj americké lietadlo Boeing B-17 Flying Fortress, ktoré prinieslo zbrane, lieky či odnieslo zranených amerických a britských pilotov.

Koľko národností bojovalo v Slovenskom národnom povstaní?

Kanon88

Správne!

Nesprávne

V Slovenskom národnom povstaní bojovalo vyše 30 národností. Často sa uvádza číslo 33. Zbraní sa chopili i Česi, Poliaci, Maďari, Židia, ale aj Francúzi, Taliani, Briti či dokonca Američania. Najviac však tvorili Slováci.

Koľko trvalo Slovenské národné povstanie?

Správne!

Nesprávne

Slovenské národné povstanie trvalo takmer dva mesiace. Od 29. augusta 1944 do 27. októbra 1944.

Po potlačení aktívnych bojov prešli niektorí účastníci SNP do partizánskeho boja. Odveta však zasiahla aj civilné obyvateľstvo, ktoré bolo perzekvovane Nemcami. Aká slovenská organizácia bola zapletená do Masakru v Kremničke a okrem toho má na konte množstvo vojnových zločinov?

Banská_Bystrica-Kremnička_-_Monument_to_the_Victims_of_Massacre_in_1944-1945_II

Správne!

Nesprávne

Masakru v Kremničke sa zúčastnili Pohotovostné oddiely Hlinkovej gardy. Spoločne s Nemcami z Einsatzkommando 14  sa dopúšťali masových popráv v období od 5. novembra 1944 do 5. januára 1945. V masových hroboch doposiaľ našli 747 osôb (z toho 211 žien a 58 detí). Nemusí to však byť konečný počet obetí, pretože niektoré hroby ostali ešte stále neodkryté. Okrem toho sú zdokumentované aj ďalšie vojnové zločiny tejto organizácie, napríklad voči Židom či voči civilnému obyvateľstvu v obci Smrečany či Plešivá.

Koľko obcí a dedín vypálili Nemci pre údajnú podporu partizánov?

Správne!

Nesprávne

Najčastejšie sa uvádza číslo okolo stovky. Múzeum SNP uvádza číslo 111. Kniha Nikdy viac! hovorí až o 222 obciach. Väčšina obetí bola práve na strane civilistov. Jeden z najznámejších prípadov je masaker v Tokajíku, kde bolo pre podporu partizánov zmasakrovaných 32 mužov, následne bola vypálená obec a ženy a deti rozohnané.

Jedny z najtvrdších bojov počas oslobodzovania Slovenska sa odohrávali v Liptovskom Mikuláši. Koľko tieto boje trvali?

Háj Nicovô

Správne!

Nesprávne

Boje o Liptovský Mikuláš trvali 62 dní. Červená armáda za pomoci Prvého česko-slovenského armádneho zboru v ZSSR a partizánov bojovala proti nemeckým a maďarským jednotkám.

Po bojoch v Dukianskom priesmyku sa považujú boje o Liptovský Mikuláš ako druhé najťažšie a najkrvavejšie. Nemci mali výhodnú obrannú polohu vďaka okolitým horám a kopcu Háj Nicovô, z ktorého je výhľad na celý Liptovský Mikuláš.

Susedný Liptovský Hrádok bol oslobodený už 29. januára partizánmi. Liptovský Mikuláš si musel počkať na oslobodenie až do 4. apríla.

Kde bol zatknutý Jozef Tiso?

Správne!

Nesprávne

Nemecký kolaborant a prezident klérofašistického Slovenského štátu Jozef Tiso bol zatknutý v kapucínskom kláštore v obci Kremsmünster 8. mája 1945. Tisa zatkli Američania, v tento deň zároveň kapitulovala vláda Slovenského štátu, a tak sa považuje za deň, keď zanikol tento kolaborantský útvar.

Získal si /15 bodov!

Tvoj výsledok: %

Priemerný výsledok: %

V kvíze sú stále nevyplnené otázky – odpovedz na ne, potom ti kvíz vyhodnotíme.

 

 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá