9 z 10 Slovákov verí mýtom o cukre. Nutričná koučka radí, ako si ním nezruinovať zdravie a ktorej skrytej forme sa vyhnúť
- Mnohí považujú cukor za dôvod, prečo nevedia schudnúť a priberajú na váhe
- Nemusí to byť celkom tak
- Cukor má rôzne formy a schopnosť vidieť medzi nimi rozdiel je zásadná
- Mnohí považujú cukor za dôvod, prečo nevedia schudnúť a priberajú na váhe
- Nemusí to byť celkom tak
- Cukor má rôzne formy a schopnosť vidieť medzi nimi rozdiel je zásadná
Cukor sa nachádza v oveľa väčšom množstve potravín, než by sa nám mohlo zdať. Okrem sladkostí a dezertov ho nájdeme v chlebe, cestovinách, omáčkach, jogurtoch a dokonca aj v údeninách. Nadmerná konzumácia cukru, ktorá je v súčasnosti bežným javom, vedie k vážnym zdravotným problémom.
Cukor sa v tele rýchlo premieňa na glukózu, ktorá sa ukladá ako tuk. Vysoký príjem cukrov v jedlách a nápojoch vedie k nadváhe a obezite, čo nie je len estetický, ale hlavne závažný zdravotný problém. V súčasnosti je známych viac ako 200 ochorení súvisiacich s obezitou.
Vedie napríklad k zvýšeniu výskytu cukrovky 2. typu až o 75 %, vysokého krvného tlaku o 50 % a srdcovo-cievnych ochorení, ako je napríklad infarkt či mozgová príhoda o 33 %.
Obezita tiež môže mať za následok poškodenie pečene, ako aj zvýšený výskyt niektorých nádorových ochorení, napríklad rakoviny prsníka, prostaty, hrubého čreva alebo obličiek.
Odhaduje sa, že obezita stojí naše zdravotníctvo 90 – 245 miliónov eur ročne. Ak pripočítame aj nepriame náklady na liečbu pridružených ochorení, môže táto suma predstavovať až 700 miliónov eur, a teda až 20 % celkových nákladov na zdravotnú starostlivosť.
Štúdie navyše ukazujú, že cukor stimuluje v mozgu tie isté oblasti ako drogy, čo môže viesť k závislosti. Keď zjeme cukor, v tele sa uvoľňuje dopamín, neurotransmiter, ktorý je zodpovedný za pocity potešenia a odmeny. To vedie k príjemným pocitom, ktoré nás motivujú k opakovaniu konzumácie „sladkostí“.
Časom si telo na tento príjem cukru zvykne a potrebuje ho stále viac, aby dosiahlo rovnaký pocit potešenia. To môže viesť k tzv. abstinenčným príznakom, ako sú podráždenosť, úzkosť a bolesti hlavy, ak sa cukor nedostane do tela v dostatočnom množstve.
Koľko cukru môžem zjesť?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Mal by sa niekto vyhýbať cukru?
- Je pravdou, že nadmiera cukru spôsobuje u detí hyperaktivitu?
- Čo si myslí výživová koučka o striktnom vyhýbaní sa cukru?
- Koľko cukru je v poriadku jesť?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy