9 z 10 Slovákov zaváha už na tretej otázke. Dokáž, že máš základné vedomosti o 2. svetovej vojne

  • V tieto dni si pripomíname začiatok najväčšieho vojnového konfliktu
  • Otestuj sa v našom kvíze o 2. svetovej vojne
kviz 2.sv
Ilustračné foto Wikimedia/Bundesarchiv, Bild
  • V tieto dni si pripomíname začiatok najväčšieho vojnového konfliktu
  • Otestuj sa v našom kvíze o 2. svetovej vojne

Na začiatku septembra sme si pripomenuli 85. výročie začiatku vojny, keď Poľsko napadlo nacistické Nemecko a Slovensko.

Pre Slovákov a Čechov ale tieto smutné udalosti nabrali spád už v roku 1938, keď nastala Mníchovská zrada. Ani politika appeasementu, teda ústupkov, nedokázala zabrániť 2. svetovej vojne a naopak povzbudila agresora k ďalšiemu násiliu. 

Pripomeň si s nami tieto tragické udalosti v našom kvíze o druhej svetovej vojne. Väčšina Slovákov nedokáže správne zodpovedať ani polovicu otázok. Trúfneš si?

Otestovať sa môžeš aj zo svojich vedomostí o Slovenskom národnom povstaní tu, alebo z vedomostí o tragických udalostiach z roku 1968 tu

Ktorá udalosť nepredchádzala 2. svetovej vojne?

Bristol_Blenheim_refueling

Správne!

Nesprávne

2. svetovej vojne nepredchádzala Zimná vojna, teda konflikt medzi Fínskom a Sovietskym zväzom. Ten sa začal odohrávať už po napadnutí Poľska. Ansluš Rakúska, Mníchovská zmluva a Pakt Ribbentrop-Molotov sa považujú za predohru k 2. svetovej vojne.

Kedy sa začala druhá svetová vojna v Európe?

Správne!

Nesprávne

Začiatok druhej svetovej vojny v Európe sa datuje na 1. septembra 1939, keď Poľsko napadlo nacistické Nemecko a Slovensko. Neskôr (17. septembra) sa k útoku pripojil aj Sovietsky zväz. Nemecko a ZSSR si po kapitulácii Poľska, rozdelili krajinu.

Ktorú bitku považujeme za prvú bitku druhej svetovej vojny v Európe?

The_Nazi-soviet_Invasion_of_Poland,_1939_HU106374

Správne!

Nesprávne

Za prvú bitku druhej svetovej vojny v Európy považujeme bitku o Westterplate v poľskom meste Gdansk. Poľskí obrancovia vydržali vzdorovať mnohopočetnej presile celý týždeň. Znášať pritom museli pozemné, námorné aj letecké útoky. Ich odvaha inšpirovala vojakov po celom Poľsku i na neďalekom polostrove Hell, kde dokázali vzdorovať mesiac.

Ako sa volal slovenský oddiel, ktorý sa zúčastnil napadnutí Poľska?

Správne!

Nesprávne

Slovenský štát, ktorý bol fakticky nacistickým satelitom, sa pripojil k útoku na Poľsko. Na Poľsko zaútočila aj slovenská poľná armáda „Bernolák“ o sile troch divízií a jednej rýchlej skupiny. Slovenské letiská tiež boli použité na bombardovanie Krakova a Varšavy. Na druhej strane aj na poľskej strane bojovali Slováci v Légii Čechov a Slovákov.

Ak druhá svetová vojna v Európe začala napadnutím Poľska, čo niektorí historici považujú za jej začiatok vo svete?

Japanese_Special_Naval_Landing_Forces_in_Battle_of_Shanghai_1937

Správne!

Nesprávne

Za začiatok 2. svetovej vojny vo svete sa niekedy považuje druhá Čínsko-japonská vojna, ktorá vypukla v 7. júla 1937. Japonsko, spojenec nacistického Nemecka, malo tiež imperialistické ciele a touto vojnou sa snažilo upevniť svoju pozíciu najsilenejšej veľmoci.

Ako sa volal cisár, ktorý viedol Japonsko v čase 2. svetovej vojny?

Správne!

Nesprávne

Japonsko viedol od roku 1926 cisár Hirohito, ktorý vládol až do roku 1989. Japonskú armádu plne podporoval v bojoch proti Číne a neskôr voči Američanom a Britom. Hirohito za podporu vojnovej mašinérie nikdy nezaplatil a odsúdení neboli ani jeho príbuzní, dokonca ani princ Jasuhiko Asaka, ktorý mal na svedomí Nankinský masaker.

Nacistické Nemecko našlo spojenca vo fašistickom Taliansku, kto stál na jeho čele?

Správne!

Nesprávne

Na čele fašistického Talianska stál diktátor Benito Mussolini, ktorý v Taliansku vládol až do roku 1943. Mussolini, ktorý spočiatku vystupoval ako socialista, sa neskôr priklonil k fašistickej ideológii. Počas svojej vlády stál verne po boku Adolfa Hitlera, tomu skôr ako podporu priniesol viac starosti. Nemecko muselo napríklad zachraňovať Taliansko pri výbojoch v Grécku.

Operácia Fall Rot je kódové označenie pre...

Správne!

Nesprávne

Operácia Fall Rot je kódové označenie pre inváziu do Francúzska. Nemci ju naplánovali po úspechoch operácie Fall Gelb, čo bola invázia do krajín Beneluxu a na severovýchod Francúzska. Nemcom sa podarilo územie Francúzska a Paríž podpísal kapituláciu 22. júna v Compiègne. Francúzsko sa prakticky rozdelilo na dve časti, tá na severe bola ovládaná nacistickým Nemeckom, na juhu bola ovládaná vládou Vichy, na ktorej čele stál maršal Pétain. I keď bola vláda formálne slobodná, v skutočnosti to bol len ďalší kolaborujúci režim ako na Slovensku.

Ako sa volá jazero, ktoré zostalo prakticky jedinou cestou počas blokády Leningradu?

Lake_Ladoga_view_from_Oreshek_Fortess

Správne!

Nesprávne

Ladožské jazero zohralo významnú úlohu pri blokáde Leningradu (dnešného Petrohradu), ktorá trvala 29 mesiacov a umreli pri nich státisíce civilistov v dôsledku hladu, zimy a katastrofálnym podmienkam. Jedinou cestou ako tak otvorenou sa stalo práve jazero, po ktorom sa v obmedzenom režime dopravoval tovar, a tak si zaslúžilo prezývku Jazero života.

Aký tank je na obrázku?

tank Tiger

Správne!

Nesprávne

Na obrázku je nemecký tank Panzerkampfwagen VI Tiger, známy tiež ako Tiger I. Ide o ťažký bojový tank, ktorý patril k najobávanejším tankom druhej svetovej vojny. Kombinoval v sebe dobré pancierovane a silný kanón. Zapojil sa do bojov na východnej fronte i v Afrike.

Ktoré lietadlá sa vyznamenali pri bitke o Britániu?

Správne!

Nesprávne

Pri bitke o Britániu sa vyznamenali lietadlá Supermarine Spitfire. Tie sa dokázali vyrovnať nemeckému súperovi Messerschmittovi Bf 109. Vďaka lietadlám Supermarine Spitfire a taktiež vynálezu radaru sa podarilo spojencom ubrániť ostrov a nacisti tak bitku o Britániu prehrali.

V ktorých dvoch zahraničných zoskupeniach bojovalo najviac Čechoslovákov?

Kbely_museum_spitfire_310

Správne!

Nesprávne

Najviac Čechoslovákov bojovalo v britskom Kráľovskom letectve (RAF) a tiež v Prvom česko-slovenskom armádnom zbore v ZSSR. Naši krajania, ktorí pôsobili v RAF, sa zapojili do bojov o Britániu, a neskôr sa podieľali na bombardovaní nacistických cieľov na okupovanom území. Prvý česko-slovenský armádny zbor v ZSSR zas bol nasedený pri Duklianskej operácii a vyznamenal sa aj pri oslobodzovaní Kyjeva.

Operáciou Overlord označujeme?

Správne!

Nesprávne

Operácia Overlord je kódové označenie pre vylodenie spojeneckých vojsk v Normandii. Táto akcia známa aj ako deň D otvorila západný front a viedla k postupnej porážke nacistov a ich spojencov v Európe. Spojenci ale zaplatili za vylodenie v Normandii oborovskú cenu v podobe životov tisícok vojakov, ktorí zahynuli v deň vylodenia alebo v nasledujúcom období.

Kedy došlo k útoku na Pearl Harbor?

Havaj

Správne!

Nesprávne

K útoku na Pearl Harbor došlo 7. decembra 1941. Japonské kráľovské námorníctvo vtedy zaútočilo na americkú námornú základňu na Havaji pomocou bombardovania z lietadiel. Americké námorníctvo pri prekvapivom útoku stratilo vyše 2 000 vojakov, 9 plavidiel a 188 lietadiel. Kvôli útoku na Pearl Harbor, USA vyhlásili vojnu Japonsku a zapojili sa aj do druhej svetovej vojny.

Projekt Manhattan je krycie označenie pre...

Správne!

Nesprávne

Projekt Manhattan je krycie označenie pre tajný vedecký projekt pre vytvorenie jadrovej bomby. Vedci na čele s Robertom Oppenheimerom úspešné vyvinuli jadrovú bombu, ktorá sa stala základom pre bomby použité na bombardovanie Nagasaki a Hirošimu. Ich použitie je doteraz sporné. Kým obhajcovia ich použitia tvrdia, že ich použitie bolo nevyhnutné, pretože Japonci by bojovali do posledného muža a o život by tak prišlo mnohonásobne viac Japoncov i Američanov, iní zas tvrdia, že Japonsko už bolo na pokraji kolapsu a kapitulovalo by skôr či neskôr.

Získal si /15 bodov!

Tvoj výsledok: %

Priemerný výsledok: %

V kvíze sú stále nevyplnené otázky – odpovedz na ne, potom ti kvíz vyhodnotíme.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá