90 hodín pod troskami budovy: Záchranári našli 2 preživších zemetrasenia v Mjanmarsku, počet obetí stúpa

  • Záchranári našli po 90 hodinách pod troskami v Mjanmarsku dvoch preživších
  • Mjanmarské úrady potvrdili viac ako 2 700 obetí a očakávajú nárast
Mjanmarsko zemetrasenie katastrofy obete škody
Čínski záchranári sa pozerajú na zrútenú budovu pred pátracou a záchrannou akciou po silnom zemetrasení v mjanmarskom meste Mandalay 30. marca 2025. TASR/AP
  • Záchranári našli po 90 hodinách pod troskami v Mjanmarsku dvoch preživších
  • Mjanmarské úrady potvrdili viac ako 2 700 obetí a očakávajú nárast

Pod troskami budovy po ničivom zemetrasení boli viac ako 90 hodín. Záchranári v Mjanmarsku pod troskami našli v utorok (1.4.) 63-ročnú ženu a 26-ročného muža. Išlo však o obrovskú vzácnosť príbehu so šťastným koncom.

Medzičasom totiž informovali mjanmarské úrady podľa agentúry Reuters o viac ako 2 700 obetiach. Doteraz podľa šéfa vládnucej junty Mina Aunga Hlainga potvrdili 2 719 mŕtvych, viac ako 4 500 zranených a 441 nezvestných. Očakávajú pritom ďalší nárast počtu obetí po tom, ako sa záchranári dostanú do miest a dedín, s ktorými prerušilo po zemetrasení komunikáciu.

Kríza najvyššieho stupňa núdze

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v nedeľu označila zemetrasenie v Mjanmarsku za krízu najvyššieho stupňa núdze a urgentne apelovala na svet, aby poskytol osem miliónov dolárov na záchranu životov a prevenciu šírenia chorôb počas nasledujúcich 30 dní.

V Mjanmarsku pritom chýbajú v dôsledku zemetrasenia prístrešky, pitná voda a lieky. Upozornil na to Úrad pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA). „Časové okno na kritické pátracie a záchranné práce sa zužuje… Chýbajú prístrešky, čistá voda a lieky. Ľudia v postihnutých oblastiach strávili noc pod holým nebom, pretože tam nie je elektrina ani tečúca voda,“ povedal novinárom predstaviteľ OCHA v Mjanmarsku Marcoluigi Corsi.

Viaceré agentúry, ktoré spadajú pod OSN varovali pred nedostatkom pitnej vody a z prípadného šírenia cholery. WHO pritom upozornila na to, že obmedzené kapacity a často len základné zdravotnícke podmienky v Mjanmarsku zvyšujú riziko šírenia chorôb.

„Je to naozaj hrozné – najnaliehavejšou potrebou je voda, je tam veľmi horúco… Vodovodné potrubia a septiky sa pokazili,“ povedala predstaviteľka Detského fondu OSN (UNICEF).

Úrad vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR) začal mobilizovať rôzne zásoby ako napríklad plastové plachty, vybavenie na spanie a siete proti komárom. Za „najnaliehavejšie požiadavky“ označil „prístrešky a humanitárne potreby“.

Ďalšia rana pre Mjanmarsko

Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,7 je poslednou zo série rán pre chudobnú krajinu s 53 miliónmi obyvateľov, ktorú sužuje občianska vojna, odkedy sa v roku 2021 po prevrate chopila moci armáda, ktorá po desaťročí rozvoja a neistej demokracie zdevastovala hospodárstvo. Uviedol to podľa portálu The Guardian hovorca OSN Stephane Dujarric.

„Musíme konať rýchlo, aby sme poskytli pomoc pred nadchádzajúcim monzúnovým obdobím, ktoré, samozrejme, túto strašnú krízu ešte zhorší,“ povedal.

Záchranné práce sťažuje občianska vojna

Agentúry OSN uviedli, že nemocnice sú preťažené a záchranné práce sťažuje poškodenie infraštruktúry a občianska vojna. Julie Bishopová, osobitná vyslankyňa OSN pre Mjanmarsko, vyzvala všetky strany, aby okamžite zastavili paľbu, umožnili prístup humanitárnej pomoci a zabezpečili bezpečnosť humanitárnych pracovníkov. „Pokračovanie vojenských operácií v oblastiach postihnutých katastrofou predstavuje riziko ďalších strát na životoch,“ uviedla vo vyhlásení.

Amnesty International uviedla, že dostala svedectvá potvrdzujúce správy o leteckých útokoch. Mali sa diať v blízkosti oblastí, kde sa sústreďuje úsilie na obnovu po zemetrasení. „Nemôžete jednou rukou žiadať o pomoc a druhou bombardovať,“ povedal Joe Freeman, výskumník Amnesty v Mjanmarsku.

Aliancia troch hlavných povstaleckých skupín, ktoré bojujú s juntou, v utorok vyhlásila jednostranné jednomesačné prímerie, aby umožnila „čo najrýchlejšie a najefektívnejšie uskutočnenie naliehavého humanitárneho úsilia“.

Štátom kontrolovaná televízia MRTV v utorok vo svojom nočnom spravodajstve citovala Min Aung Hlainga. Povedal, že armáda zastavila ofenzívu, ale armády nešpecifikovaných etnických menšín plánujú využiť túto katastrofu.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: SITA, TASR, Reuters, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá