90 % ľudí zlyhá. Tieto otázky však musí vedieť zodpovedať aj žiak základky
- Slovenčina je problémovou pre množstvo našincov
- V skutočnosti by si mal jej pravidlá vedieť odrecitovať aj o polnoci
- Zisti, či zvládneš učivo základky
- Slovenčina je problémovou pre množstvo našincov
- V skutočnosti by si mal jej pravidlá vedieť odrecitovať aj o polnoci
- Zisti, či zvládneš učivo základky
Aj ty si jedným z tých, ktorí mnohých kamošov či rodinu neustále opravujú v „gramatickej korektnosti“ nášho materinského jazyka? Si stopercentne presvedčený o tom, že tvoje znalosti sú na úrovni lingvistov a lingvistiek jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV? Dokáž svojim kamošom a najmä sebe v tomto kvíze, že to tak skutočne je.
Napriek tomu, že Ľudovít Štúr povedal, že „v našej reči ňjet žjadneho y“, v súčasnej dobe sa týmto heslom neriaď a pamätaj na všetky uzákonené pravidlá.
Časy, keď si sedel v lavici a učil si sa základy slovenského jazyka, sú už dávno za tebou. Over si svoje vedomosti a jazykové znalosti, či si z tých čias dávno minulých ešte niečo pamätáš.
Ktorá veta je nespisovná: „Mám za to, že ten film je dobrý“ alebo „Som presvedčený, že ten film je dobrý“?
Výraz „mať za to" je českého pôvodu a v slovenčine k nemu máme viacero spisovných ekvivalentov, akými sú napríklad „som presvedčený, predpokladám, nazdávam sa, myslím si, domnievam sa" a iné.
Aký je správne vyskloňovaný tvar slova „učiteľ" v lokáli množného čísla?
Správne znenie slova učiteľ v lokáli množného čísla je - o (kom) o (čom), o učiteľoch.
Označ gramaticky správnu vetu.
Možno sa ti to zdá zvláštne, no medzi slovami používateľ a užívateľ je zásadný rozdiel. Používateľom je osoba, ktorá niečo používa - napríklad prostriedok, nástroj, sociálne siete. Užívateľom je osoba, ktorá niečo užíva, napríklad lieky, alebo „si užíva život". V právnickej terminológii môže byť „užívateľ nehnuteľností".
Ktorá z možností je nesprávna?
V prípade zámen môj, tvoj, náš, váš platia dve pravidlá. V množnom čísle v datíve, sú bez dĺžňa (Ponúknem to svojim tanečníkom.) a v jednotnom čísle v inštrumentáli sú s dĺžňom (Bol som so svojím psom.).
Kto stojí za zavedením y (ypsilonu) do slovenského jazyka?
Písmeno y (ypsilon) sa do slovenskej pravopisnej sústavy zaviedlo na návrh Martina Hattalu.
V ktorej vete sa nachádza vokalizovaná predložka?
Lingvistické pomenovanie pochádza zo slova „vokál“ a označuje vloženie samohlások medzi spoluhlásky. Vokalizácia slúži na to, aby sa nám jednotlivé slová ľahšie vyslovovali. V slovenčine sú to predložky k, s, v, z a taktiež aj jednoslabičné predložky od, pod, nad, pred, cez a bez.
V ktorej možnosti je uvedený správny zápis priamej reči?
Správnou odpoveďou je prvá možnosť: „Včera som ti povedala," zahriakla ma mama, „nikam nepôjdeš!"
Označ správnu možnosť.
V slovenčine a pri bežných rozhovoroch sa často stretávame s konštatovaniami: „Aj ona ho nemá rada, aj ja nepočujem, aj ja sa nebojím." Podľa ministerstva kultúry sú tieto vyjadrenia nesprávne utvorené, práve preto, že obsahujú časticu aj. Táto častica sa používa v kladných vetách na zdôraznenie pripojeného výrazu. To znamená, že v záporných sa v spisovnej slovenčine používa častica ani, ktorá zosilňuje zápor. Správne znenie: „Ani ona ho nemá rada, ani ja nepočujem, ani ja sa nebojím".
V ktorej možnosti sú uvedené slová s rovnakým počtom slabík?
Správnou odpoveďou je prvá možnosť: Neomylný (4), milujúci (4).
Označ možnosť, v ktorej sú slová napísané správne.
Správnou odpoveďou je druhá možnosť: vzlykať, lýra, plyš, mlyn. Pravidlá slovenského pravopisu, v jednej z kapitol o písaní samohlások s i, í, y, ý, uvádzajú aj slová, v ktorých sa po spoluhláske „L" píše tvrdé y, ý. Označenie vybrané slová sa zaužívalo v učebnej praxi a používa sa v učebniciach slovenčiny, no toto označenie by sa týkať len tých slov, v ktorých sa y píše po obojakých spoluhláskach.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: Ministerstvo kultúry SR