93-ročný Richard má telo tridsiatnika. Jeho recept na mladosť je prekvapivo jednoduchý
- S veslovaním začal až ako 73-ročný
- Jeho recept je jednoduchší, ako by si si myslel
- S veslovaním začal až ako 73-ročný
- Jeho recept je jednoduchší, ako by si si myslel
Príbeh Íra Richarda Morgana je poučný a obdivuhodný z viacerých aspektov. Venovať sa športu by malo byť úplnou samozrejmou súčasťou nášho života, pretože pozitíva pohybu sú pre naše zdravie neprehliadnuteľné a nenahraditeľné. Napriek tomu to tak v mnohých prípadoch vôbec nie je.
Ak si k športu nebol vedený od detstva, čím si starší, tým ťažšie si športový návyk vypestuješ. Koniec koncov to je tak, ako so všetkým iným, učením jazyka, správneho stravovania atď. 93-ročný Ír Richard Morgan však je živým dôkazom toho, že začať sa dá v každom veku. A ak niečo človek robí poctivo a konzistentne, výsledky sa dostavia.
So športom začal až na dôchodku
Americký The Washington Post podotýka, že ide o štvornásobného majstra sveta v halovom veslovaní s aeróbnym motorom zdravého 30- alebo 40-ročného človeka a percentom telesného tuku malého chrta. Daily Mail dopĺňa, že jeho telo tvoria z osemdesiatich percent svaly a iba pätnásť percent tuk.
Tieto obdivuhodné parametre, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani dvadsiatnik či tridsiatnik, boli dôvodom, prečo si ho vedci z University of Limerick vybrali za predmet svojej štúdie. Tá vyšla minulý mesiac v časopise Journal of Applied Psychology pod názvom Physiological characteristics of a 92-yr-old four-time world champion indoor rower.
Výskumníci z tejto írskej univerzity skúmali jeho stravovanie, tréningy, srdcový tep, zdravotný stav, metabolizmus či pľúca. Výsledky naznačujú, že v mnohých ohľadoch je príkladom vhodného a zdravého starnutia. Deväťdesiatnik so srdcom, svalmi a pľúcami niekoho o polovicu mladšieho. Washington Post ale upozorňuje na to, že v iných ohľadoch ide o obyčajného človeka: bývalý pekár a výrobca batérií s vŕzgajúcimi kĺbmi, ktorý s pravidelným cvičením nezačal až do svojich 70 rokov a ktorý trénuje až do dnešných dní, väčšinou v prístrešku na svojom dvore.
S pravidelným cvičením, v jeho prípade halovým veslovaním, začal až v dôchodku ako 73-ročný. Za posledných dvadsať rokov odvesloval vzdialenosť zodpovedajúcu takmer desiatim okruhom okolo Zeme a štyrikrát sa stal majstrom sveta. „Dosiahnuť titul majstra sveta je isté potešenie. Začal som odnikiaľ a zrazu som si uvedomil, že z toho mám veľký pôžitok,“ uviedol čiperný Ír prostredníctvom svojho vnuka, vďaka ktorému s veslovaním pred dvadsiatimi rokmi začal.
Existuje viacero podobných príkladov
Portál Futurism informuje, že v rámci experimentu 93-ročný Ír vesloval 2 kilometre na veslárskom trenažéri. Jeho srdcová frekvencia bola 153 úderov za minútu, čo je oveľa viac, ako sa v jeho veku dá očakávať. Navyše, údajne je to jedna z najvyšších zaznamenaných hodnôt u človeka v jeho veku v histórii. „Bol to jeden z najinšpiratívnejších dní, aké som kedy v laboratóriu strávil,“ povedal Philip Jakemen, spoluautor najnovšej štúdie a profesor zdravého starnutia a výživy na University of Limerick.
Čo je však na prípade 93-ročného obdivuhodného Íra najpozoruhodnejšie je skutočnosť, že jeho rutina nie je nič špeciálne či zložité. Fyzickú aktivitu vyvíja 40 minút denne, pričom začína veslovaním o vzdialenosti asi 30 kilometrov. Cvičí aj so závažiami, aby zlepšil svoju silu. Okrem toho strieda tréningy s vysokou a nízkou intenzitou. Daily Mail konkretizuje, že 70 percent času ide o tréningy s nízkou intenzitou. 20 percent s miernou a iba v prípade desiatich percent do toho ide takpovediac naplno. Okrem toho iba zvýšil príjem proteínov, jeho denná spotreba pravidelne prekračuje obvyklé odporúčanie približne 60 gramov bielkovín na osobu s jeho hmotnosťou.
Morgan je jedným z príkladov človeka vo výrazne pokročilom veku, ktorý si zdravie udržiava náležitou stravou a pravidelným cvičením. Ďalším, ešte starším exemplárom je 100-ročný Les Savino z Pensylvánie, ktorý cvičí päťkrát týždenne po tri hodiny. V pondelok, stredu a piatok dvíha činky, aby si vybudoval silu. Používa 15 posilňovacích strojov a na každom robí 45 opakovaní, celkovo teda ide o 675 opakovaní v priebehu trojhodinového tréningu. Na druhej strane, Savino sa v utorok a štvrtok zameriava na kardio, ktoré zahŕňa takmer trinásťkilometrové jazdy na stacionárnom bicykli, trojkilometrové prechádzky na bežiacom páse a niektoré ďalšie posilňovacie cvičenia.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Washington Post, Daily Mail , Futurism, Journals of Applied Physiology