Tragický útok na vianočných trhoch: Vyšetrovatelia objavili zanechaný závet, útočník plánoval smrť
- Piatkový útok v Magdeburgu si vyžiadal päť mŕtvych a vyše 200 zranených
- Útočník zanechal závet a jeho činy vyvolali otázky o bezpečnosti v Nemecku
- Piatkový útok v Magdeburgu si vyžiadal päť mŕtvych a vyše 200 zranených
- Útočník zanechal závet a jeho činy vyvolali otázky o bezpečnosti v Nemecku
Minulý týždeň, v piatok večer sa vianočné trhy v Magdeburgu zmenili na miesto tragédie. Päť ľudí, vrátane deväťročného chlapca, prišlo o život a viac ako 200 ďalších bolo zranených, keď Taleb Al Abdulmohsen prenajatým BMW úmyselne vrazil do davu.
Tento 50-ročný muž, pôvodom zo Saudskej Arábie, bol okamžite zatknutý. Vyšetrovanie odhalilo šokujúce detaily o jeho minulosti, motivácii a príprave na tento brutálny čin.
Zanechaný závet a plánovaná smrť
Podľa zistení nemeckého portálu Der Spiegel Abdulmohsen pred útokom zanechal v aute závet, v ktorom odkázal celý svoj majetok Nemeckému Červenému krížu. V texte chýbali politické posolstvá, čo naznačuje, že jeho čin nemusel byť priamo politicky motivovaný.
Podľa vyšetrovateľov si auto prenajal už 11. decembra, viac ako týždeň pred útokom, čo ukazuje, že čin bol starostlivo naplánovaný.
Deň po prenajatí auta poskytol Abdulmohsen rozhovor pre anti-islamský blog, v ktorom kritizoval Nemecko za „islamizáciu“ krajiny a tvrdil, že nemecké úrady prenasledujú ex-moslimov podobne ako nacisti prenasledovali oponentov. Vyjadril tiež obdiv k Elonovi Muskovi a krajne pravicovému aktivistovi Alexovi Jonesovi.
Kontroverzná minulosť podozrivého
Taleb Al Abdulmohsen žil v Nemecku od roku 2006, kde získal azyl na základe politického prenasledovania vo svojej domovskej krajine. Bol známym psychiatrom, no jeho kariéra bola poznačená problémami.
Pracoval v nápravnom zariadení v Bernburgu, ale kolegovia ho prezývali „Dr. Google“, pretože si diagnózy overoval online. Od októbra 2024 bol na zdravotnej dovolenke, informuje BBC.
Popri práci sa venoval aktivizmu a viedol webstránku na podporu ex-moslimov z Perzského zálivu. Zároveň bol aktívny na sociálnych sieťach, kde šíril konšpiračné teórie o islamizácii Európy a opakovane varoval, že zomrie do konca roka 2024.
Útok a jeho dopad
K tragédii došlo krátko po 19. hodine, keď Abdulmohsen vrazil autom do davu na preplnenom námestí. Vyšetrovatelia uvádzajú, že konal sám, no jeho motivácia zostáva nejasná.
„Jeho názory a aktivity naznačujú radikálnu ideológiu, no zatiaľ nie je možné s istotou povedať, či išlo o politicky motivovaný čin,“ uviedol šéf federálnej kriminálnej polície Holger Münch.
Nemecké úrady čelia kritike za to, že napriek varovaniam zo Saudskej Arábie Abdulmohsena nepovažovali za bezprostrednú hrozbu. „Diskusia o jeho potenciálnom nebezpečenstve sa skončila pred rokom a nebol považovaný za násilníka,“ uviedol šéf magdeburskej polície Tom-Oliver Langhans.
Pripomienky o bezpečnosti a kontroverzie
Abdulmohsenova minulosť bola plná kontroverzií. V roku 2013 bol pokutovaný za narušenie verejného poriadku a o rok neskôr sa vyhrážal útokmi, ktoré by upútali „medzinárodnú pozornosť“. V roku 2016 mu bol udelený azyl, no aj potom pokračoval v šírení konšpiračných teórií a obvinení voči rôznym osobám.
Napriek jeho kritike islamu bol zároveň obvinený z podpory krajne pravicových skupín, vrátane strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Jeho aktivizmus a sociálne prejavy ho postavili do centra pozornosti, no úrady jeho hrozbu podcenili.
Vyšetrovanie pokračuje
Ministerka vnútra Nancy Faeser uviedla, že úrady budú podrobne skúmať všetky dostupné informácie o Abdulmohsenovi. Tento prípad vyvoláva otázky o bezpečnosti a efektivite monitorovania osôb s radikálnymi názormi.
Tragédia v Magdeburgu je mrazivou pripomienkou, aké dôležité je zlepšiť koordináciu medzi úradmi a prijímať včasné opatrenia. Kým sa objasní celý obraz tejto tragédie, zostáva nezodpovedaná otázka, čo viedlo Taleba Al Abdulmohsena k takému zúfalému a brutálnemu činu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Der Spiegel, BBC