Nemecko pre zachovanie dobrých „susedských vzťahov“ ruší prirážku za plyn
- Nemecký parlament schválil zrušenie tranzitného poplatku za plyn
- Opatrenie uľahčí energetickú situáciu strednej Európy
- Nemecký parlament schválil zrušenie tranzitného poplatku za plyn
- Opatrenie uľahčí energetickú situáciu strednej Európy
Nemecký tranzitný poplatok na plyn, ktorý pridáva takmer 10 % k nákladom, je poslednú dobu horúcou témou diskusií v Európe. Nemecký parlament však po novom schválil novelu zákona, ktorá ruší tento poplatok za tranzit plynu cez nemecké územie, informuje Euractiv.
Tento poplatok bol zavedený v októbri 2022 počas vrcholu energetickej krízy a pridával až desať percent k nákladom na plyn prúdiaci zo severoeurópskych prístavov do Česka, Rakúska, Maďarska a Slovenska. Pre tieto krajiny bol poplatok značnou záťažou, ktorá komplikovala ich odklon od ruského plynu.
Poplatok mal taktiež slúžiť na pokrytie nákladov na ukladanie plynu v zásobníkoch a na zabezpečenie bezpečnosti dodávok a týkal sa spoločností a spotrebiteľov v Nemecku a dovozcov v susedných krajinách, ktorí nakupujú plyn prostredníctvom nemeckých plynovodov.
Nemecko v máji po kritike z Česka a z ďalších krajín sľúbilo, že kontroverzný poplatok od januára zruší. Pripravilo kvôli tomu novelu, ktorú v septembri spolkový snem schválil v prvom čítaní. Na začiatku novembra sa však v Nemecku rozpadla vládna koalícia, čo ďalšie schvaľovanie novely skomplikovalo.
Historické dedičstvo energetickej krízy
Poplatok bol zavedený Berlínom ako reakcia na pokles ruských dodávok plynu, keďže Európa čelila dramatickému rastu cien. „Poplatok mal pomôcť pokryť náklady na nákup neruského plynu a na ukladanie strategických zásob,“ uviedla nemecká vláda v zdôvodnení zákona.
Kritika zo strany susedných štátov však rástla, pretože sa týkal aj plynu, ktorý Nemecko len tranzitovalo. Slovenský SPP upozorňoval, že pre krajiny ako Slovensko tento poplatok neprináša žiadny benefit zo strategických zásob, pretože plyn slúži len na spotrebu domácností a priemyslu.
Politický tlak a medzinárodné vzťahy
Nemecko sľúbilo zrušenie poplatku už v máji 2023 po tlaku Európskej komisie a stredoeurópskych krajín. Tento záväzok sa však ocitol v ohrození po decembrovom páde nemeckej vlády. Napriek tomu sa Friedrich Merz, pravdepodobný budúci kancelár, zasadil za podporu novely zákona a argumentoval potrebou udržiavať dobré vzťahy so susednými krajinami.
„Je nevyhnutné udržiavať dobré vzťahy s našimi susedmi, ktorí sú na nemeckých dodávkach plynu do veľkej miery závislí. Aj preto by mal byť tento poplatok odstránený,“ uviedol na schôdzi CDU. Podpora zo strany Zelených a SPD zabezpečila parlamentnú väčšinu na presadenie zmien, ktoré nadobudnú účinnosť od 1. januára 2025.
Signatári Deklarácie o podpore prepravy plynu cez Ukrajinu, vrátane Slovenska, však naďalej trvajú aj na dodávkach plynu cez Ukrajinu a vyzvali Európsku komisiu k zachovaniu a zabezpečeniu stability dodávok a plynových trás cez Ukrajinu aj po roku 2025.
Slovensko bez výhod zo skladovania
Tranzitné poplatky podľa generálneho riaditeľa SPP Vojtecha Ferencza zvyšovali náklady na slovenský trh o viac ako 220 miliónov eur ročne. „Rozdiel spôsobujú najmä poplatky za tranzit, ktoré do budúceho roka pravdepodobne opäť porastú,“ vysvetlil Ferencz.
Michal Ľalík zo SPP dodal, že náklady na tranzit plynu cez Nemecko by mali taktiež zohľadňovať rozdiel medzi prepravou a skladovaním. Problémom je podľa neho aj tzv. „gas storage neutrality charge“. „Nemáme výhody z nemeckých strategických zásob plynu, ktoré sú určené pre ich vlastných klientov. My iba prepravujeme plyn na spotrebu domácností a priemyslu na Slovensku, nie zásoby, ktoré Nemecko vlastní. To by sa malo odlíšiť,“ zdôraznil.
Tento poplatok podľa neho nespravodlivo zvyšuje náklady na plyn pre slovenských odberateľov. Európska komisia by podľa SPP mala zasiahnuť a riešiť problém nerovnomerného rozdelenia nákladov v rámci členských štátov EÚ.
Budúcnosť bez ruského plynu
Zrušenie poplatku predstavuje významný krok k zníženiu závislosti stredoeurópskych krajín od ruských zdrojov a k zlepšeniu ich energetickej bezpečnosti, píše denník SME. Hoci ceny neruského plynu zostávajú vyššie, nový zákon zmierni finančný tlak na krajiny ako Slovensko, Česko a Rakúsko. „Tento krok je symbolom solidarity a spolupráce v rámci EÚ,“ povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.
Nemecko zároveň ostáva kľúčovým hráčom na európskom plynárenskom trhu, pričom zrušenie poplatku posilní jeho vzťahy s ostatnými členskými krajinami. Ako dodal Merz, „jednotný energetický trh je základom stabilnej a bezpečnej Európy“.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroje: EURACTIV, SME