Nevídaný objav výskumníkov zo Sibíri: Našli sa 50 000 rokov staré zachovalé pozostatky mláďaťa mamuta

  • Pozoruhodný objav z Ruska
  • Našli sa skoro neporušené pozostatky mladého mamuta
Mamut
Reprofoto/mamut youtube/usatoday
  • Pozoruhodný objav z Ruska
  • Našli sa skoro neporušené pozostatky mladého mamuta

Nevídaný objav vedcov na Sibíri. Našli sa pozostatky mláďaťa mamuta po viac ako 50 000 rokoch. Boli objavené v rozmŕzajúcom sa permafroste.

Tvor, ktorý pripomína malého slona s chobotom, bol objavený v kráteri Batagaika. Ide o obrovskú zemskú prepadlinu. Kráter má hĺbku približne viac ako 80 metrov. Vznikol v dôsledku topenia permafrostu spôsobeného klimatickými zmenami, informuje o tom portál reuters.com.

Vedúci laboratória Lazarevovho múzea mamutov v meste Jakutsk, Maxim Čerpasov, povedal, že pozostatky mamuta vážia približne 110 kilogramov. Na povrch ho teda vyniesli na impozantných nosidlách.

Veľkolepý objav

Vedec informoval, že mamut mal približne viac než rok, keď zahynul. Avšak podrobné testy by výskumníkom priniesli presnejšie informácie o jeho veku. Skutočnosť, že medzi pozostatkami sa nachádza aj hlava a trup, je naozaj nezvyčajná.

Časť, ktorá sa rozmrazí ako prvá, spravidla chobot, často zožerú moderné dravce alebo vtáky. Napríklad tu, aj keď sú predné končatiny už zjedené, hlava je pozoruhodne zachovaná, povedal odborník Čerpasov pre agentúru Reuters.

Podobné pozostatky sa často nachádzajú v mumifikovanom stave na miestach, ako sú Aljaška a Rusko, uvádza Národná parková služba, na ktorú sa odkazuje portál eu.usatoday.com. Mumifikácia mamutov nastáva, keď je zviera krátko po smrti pokryté sedimentmi. Ak následne stúpne hladina permafrostu, telo zamrzne a zachová sa v konzervovanom stave.

Konzervovaný stav vedie k mumifikácii. Suchá, zamrznutá pôda časom vysáva vlhkosť z tela. Dá sa to prirovnať k mrazeniu mäsa v mrazničke, informujú o tom výskumníci z University of Alaska Fairbanks.

Tento proces umožnil vedcom dozvedieť sa všetky potrebné informácie, ktoré sú dnes známe o vyhynutom druhu.

„Takto bol objavený mamutov chobot a chumáč pripomínajúci tupé (umelý účes zakrývajúci plešinu) na temene hlavy,“ uviedla služba parku.

Čo sa týka tohto mamuta, vedci z výskumného centra a múzea na Severovýchodnej federálnej univerzite aj naďalej budú študovať tento nevídaný objav.

Mláďa šablozubej mačky

Objav mláďaťa šablozubej mačky po 32 000 rokoch je pre paleontológov významnou udalosťou, informuje o tom agentúra Reuters vo svojom staršom článku.

Mačka mala približne len tri týždne, keď uhynula na území dnešného severovýchodného Ruska. Odvtedy jej telo dokonale konzervoval permafrost. Vedci z Akadémie vied v Jakutsku na Ďalekom východe označujú tento objav za mimoriadne vzácny.

Aisen Klimovsky z akadémie, ktorý je spoluautorom článku, povedal, že nikde inde nebola mačka nájdená v takom zachovalom stave.

Na rozdiel od predchádzajúcich objavov, ktoré sa našli v Texase, mláďa má stále tmavohnedú srsť.

„Toto je prvý nález, ktorý svetu ukáže, ako naozaj vyzerali. Takpovediac, odomyká veľké tajomstvo prírody,“ povedal Klimovskij z oddelenia pre štúdium fauny mamutov inštitútu v Jakutsku.

V dôsledku klimatickej krízy sa roztápa veľká časť ruského permafrostu, pričom sa odhaľujú starodávne pozostatky zvierat a ďalšie staroveké stopy. 

Šabľozubá mačka je súčasťou rodu Homotherium, ktorý žil v Severnej Amerike, Eurázii a Afrike pred približne 4 miliónmi až 12 000 rokmi. V dospelosti sa toto zviera dalo prirovnať k levovi. Sú známe svojimi zúbkovanými hornými rezákmi.

Vedúci oddelenia fauny mamutov a spoluautor článku v časopise Nature, Albert Protopopov, informoval, že objav bol prínosom pre paleontológov po celom svete.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: reuters.com, eu.usatoday.com

Najnovšie videá

Trendové videá