Slávny unikát Slovenska bojuje o prežitie. Turisti za ním cestujú z celého sveta, podporu hľadá v zbierke

  • Čiernohronská železnica je národná kultúrna pamiatka a symbol histórie Slovenska
  • Teraz čelí finančným problémom
  • Záchrana je možná len s pomocou verejnosti
čiernohronská železnica
Ilustračné foto Wikimedia Commons/Pe3kZA, Jan Pešula
  • Čiernohronská železnica je národná kultúrna pamiatka a symbol histórie Slovenska
  • Teraz čelí finančným problémom
  • Záchrana je možná len s pomocou verejnosti

Čiernohronská železnica (ČHŽ), považovaná za Kráľovnú lesných železníc, je jedným z najväčších historických klenotov Slovenska. Tento úzkorozchodný technický zázrak, ktorý od roku 1908 spája malebnú krajinu Horehronia, dnes čelí vážnym finančným problémom.

Ak sa situácia nezmení, tento národný skvost môže navždy utíchnuť.

Ikona slovenského dedičstva

ČHŽ je nielen národnou kultúrnou pamiatkou, ale aj jedným zo siedmich divov Banskobystrického kraja. Jej historické parné rušne a malebné trasy každoročne priťahujú tisíce návštevníkov, ktorí sa chcú dotknúť dedičstva našich predkov.

„Tisícky dobrovoľníkov zachránili železničku pred 40 rokmi pred zánikom. Dnes je to jedna z posledných lesných železníc na Slovensku,“ pripomína vedenie ČHŽ na svojom webe, informuje TASR.

Finančné problémy a boj o prežitie

V posledných rokoch sa však železnička dostala do vážnych finančných problémov. „Posledné dva roky nám spôsobili vážne problémy. Nemôžeme si dovoliť vykonať potrebné opravy tratí, lokomotív či mostov. Hrozí, že železnička tento rok stíchne,“ uviedla organizácia ČHŽ.

Pre prežitie zimy a spustenie letnej prevádzky je potrebná suma 85 000 eur, ktorá pokryje nevyhnutné náklady, ako sú opravy, palivá a základná réžia.

Napriek ťažkej situácii sa železnička nevzdáva. Organizácia spustila verejnú zbierku na platforme Donio, kde vyzýva všetkých priaznivcov histórie a techniky, aby pomohli zachrániť tento unikát. „Podporiť nás môžete finančne alebo tým, že sa prídete povoziť našimi vláčikmi,“ dodávajú zástupcovia ČHŽ.

Historická hodnota a význam

Železnička, ktorú postavili v roku 1908, mala pôvodne slúžiť na prepravu dreva. Dnes však predstavuje symbol technickej zručnosti a histórie.

„Je to viac než len železnica. Je to spojenie minulosti s prítomnosťou, ktoré ukazuje, čo dokážu ľudia, keď sa spoja,“ hovorí Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horehronie, ktorá tiež podporuje iniciatívu na záchranu železničky.

Verejnosť ako kľúč k záchrane

Reakcie verejnosti na výzvu ČHŽ sú pozitívne. Zbierka na Donio už vyzbierala významnú časť požadovanej sumy, no stále je potrebné viac, píše portál Bystricak.

„Každý príspevok je dôležitý. Bez pomoci verejnosti by bolo zachovanie železničky nemožné,“ upozorňuje vedenie. Okrem jednorazových lístkov a predplatného sú pre väčších darcov pripravené aj špeciálne odmeny, ako napríklad vypravenie súkromného vlaku.

Budúcnosť Čiernohronskej železnice

Ak sa podarí zabezpečiť financie, ČHŽ plánuje pokračovať vo svojej misii oživovania histórie. Letná sezóna 2025 by mohla opäť prilákať tisíce návštevníkov a priniesť ďalšie možnosti rozvoja. Bez podpory však hrozí, že tento technický zázrak zanikne.

„Zachrániť Čiernohronskú železnicu znamená viac než len udržať historickú pamiatku. Znamená to uchovať kus našej identity a dedičstva pre budúce generácie,“ uzatvárajú zástupcovia železničky.

Ako pomôcť?

Podporiť železničku môžete prostredníctvom finančného príspevku na platforme Donio alebo návštevou niektorého z aktuálnych sviatočných jázd. Historické vláčiky premávajú na trasách Čierny Balog – Vydrovo, Šánske a Dobroč, pričom jazdy trvajú približne 50 minút.

Záchrana Čiernohronskej železnice je nielen bojom o technický skvost, ale aj o zachovanie kultúrneho dedičstva Slovenska. Každý príspevok pomáha udržať tento symbol minulosti živý a funkčný.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroje: TASR, Bystricak, Donio

Najnovšie videá

Trendové videá