Moderný „wellness v ušiach“ je skrytou hrozbou pre spánok. Vedci odhalili znepokojivé zistenia
- Vyskúšal si pri zaspávaní počúvať biely šum?
- Vedci prišli so spornými zisteniami
- Pomáha nám tento fenomén alebo nám v skutočnosti môže uškodiť?
- Vyskúšal si pri zaspávaní počúvať biely šum?
- Vedci prišli so spornými zisteniami
- Pomáha nám tento fenomén alebo nám v skutočnosti môže uškodiť?
Kvalitný spánok je pre náš organizmus nevyhnutný, no moderná doba plná stresu a rušivých zvukov nám ho často kráti alebo narušuje. V posledných rokoch sa často spomína biely šum ako jednoduché riešenie problémov so spánkom. Najčastejšie toto spojenie nachádzame pri starostlivosti o bábätká a mnohí rodičia sa k nemu utiekajú, aby ľahšie uspali svoje ratolesti.
Otázka, ktorá čoraz viac vzbudzuje pozornosť, sa týka účinnosti tohto fenoménu a jeho odborného vysvetlenia. Je tento trend vedecky podložený a môžeme sa naň bez obáv spoľahnúť, alebo ide len o placebo? Ako v skutočnosti biely šum ovplyvňuje naše telo a mozog? Pôsobí na dospelých inak ako na deti?
Čo je biely šum?
Ak ste ešte nikdy nepočuli o tomto uspávacom zázraku, ste na správnom mieste. Biely šum predstavuje rovnomerne rozložený zvuk pokrývajúci celú šírku frekvencií, ktoré dokážu maskovať rušivé zvuky z okolia. Ide o zvuk podobný statickému ruchu v rádiu alebo televízii. Jednoducho povedané, eliminuje a maskuje ruch okolo vás, ako napríklad premávka, zvuky klimatizácie alebo hluční susedia. Vďaka týmto frekvenciám sa vám podarí ľahko zaspať aj napriek tomu, že máte plytký spánok.
Popularita bieleho šumu vzrástla vďaka aplikáciám a zariadeniam, ktoré ho prehrávajú. Tieto nástroje sú špeciálne navrhnuté na zlepšenie kvality spánku a sú propagované ako riešenie nespavosti u detí aj dospelých. Mnohí prívrženci však radi siahajú aj po iných variáciách šumu. Napríklad po ružovom šume – jemnejšom a prirodzenejšom zvuku pripomínajúcom dážď či šum mora –, alebo hnedom šume – hlbšom a dunivom zvuku pripomínajúcom tóny basy.
Ani vedci v tom nemajú jasno
Viaceré štúdie naznačujú, že biely šum môže pomôcť zlepšiť kvalitu spánku, no niektoré výsledky si navzájom protirečia. Napríklad v štúdii publikovanej vo vedeckom magazíne Journal of Caring Sciences sa ukázalo, že biely šum pomohol pacientom na koronárnej jednotke intenzívnej starostlivosti rýchlejšie zaspať a zlepšil celkovú dĺžku ich spánku.
Podobne štúdia z roku 2017 publikovaná v Sleep Medicine zistila, že vystavenie tomuto šumu v hlučnom prostredí zlepšilo spánok u dospelých. „Biely šum môže fungovať ako akustický kryt, ktorý eliminuje rušivé zvuky a urýchľuje nielen uspávanie, ale aj podporuje kontinuitu spánku,“ vysvetlila Dr. Shelley Bersonová, expertka na spánkovú medicínu.
Môže nám biely šum uškodiť?
Na druhej strane metaanalýza publikovaná v roku 2021 v Nature and Science of Sleep varuje, že dlhodobé vystavenie týmto šumom by mohlo ovplyvniť schopnosť mozgu adaptovať sa na prostredie. Podľa analýzy ide o istú „návykovosť“, ktorá vzniká pri neustálom počúvaní daných frekvencií. Vedci zdôrazňujú potrebu ďalšieho výskumu, no utvrdzujú sa v hypotéze, že ani biely šum nie je stopercentne prospešný vo všetkých ohľadoch.
Mnohí rodičia používajú biely šum na upokojenie bábätiek, ktoré majú problémy so zaspávaním. American Academy of Pediatrics odporúča opatrnosť pri používaní rôznych aplikácií a zariadení, najmä pokiaľ ide o hlasitosť. Zvuk nad 50 decibelov môže potenciálne poškodiť detský sluch. Doktor Harvey Karp, autor knihy Happiest Baby on the Block, tvrdí: „Biely šum môže napodobňovať zvuky, ktoré bábätko počulo v maternici, a preto ho upokojuje.“ Zároveň však odporúča nastaviť zvuk na bezpečnú úroveň a používať ho s prestávkami.
Napriek mnohým pozitívnym výsledkom existujú aj skeptici. Niektorí odborníci tvrdia, že neustále vystavenie bielemu šumu by mohlo narušiť prirodzenú schopnosť mozgu spracúvať zvukové signály. To môže mať negatívny vplyv na sluch a koncentráciu najmä u našich najmenších.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Journal of Caring Sciences, Sleep Medicine, Nature and Science of Sleep, American Academy of Pediatrics