Povinné povolenie za 12 eur. Slovákom sa od roku 2025 komplikuje cesta do Veľkej Británie

  • Británia zavádza nový elektronický systém ETA, bez ktorého sa do krajiny nedostaneš
  • Pre Slovákov platí od konkrétneho dátumu
Spojené kráľovstvo, Británia, cestovanie, podmienky
Ilustračná fotografia Canva/Peshkova, Canva/8213erika
  • Británia zavádza nový elektronický systém ETA, bez ktorého sa do krajiny nedostaneš
  • Pre Slovákov platí od konkrétneho dátumu

Cestovanie do Spojeného kráľovstva čakajú od roka 2025 významné zmeny. Ako totiž informuje CNN, zatiaľ čo rok 2024 bol pre cestujúcich relatívne pokojný z hľadiska byrokracie, rok 2025 prinesie novú realitu v podobe povinných cestovných povolení.

Británia zavádza nový systém ETA (Electronic Travel Authorisation) už od 8. januára 2025, ktorý postupne zasiahne milióny cestujúcich z celého sveta. Prinášame prehľad informácií o tom, kedy je potrebné vypĺňať žiadosť v systéme, koľko stojí a ako dlho je ETA platná.

Čo je ETA a kto ju potrebuje?

ETA predstavuje digitálny registračný systém pre všetkých cestujúcich, ktorí doteraz nepotrebovali víza na vstup do Británie. Ide o obdobu amerického systému ESTA. Kým doteraz stačilo pri vstupe do krajiny predložiť platný pas, po novom bude potrebné vopred získať toto elektronické povolenie.

Systém sa bude zavádzať postupne. Od januára 2025 sa týka občanov krajín Perzského zálivu, následne sa rozšíri na ďalších cestujúcich z mimoeurópskych krajín vrátane USA, Kanady a Austrálie. Pre občanov EÚ začne platiť od 2. apríla 2025. Znamená to, že od 5. marca môžu Slováci požiadať o ETA. Do Spojeného kráľovstva môžu cestovať na základe ETA od 2. apríla 2025. Informuje o tom britská vláda na svojej webovej stránke.

Ako získať ETA a koľko stojí?

Povolenie je možné získať prostredníctvom oficiálnej mobilnej aplikácie alebo webovej stránky britskej vlády. Poplatok je stanovený na 10 libier (približne 11,5 eura) a je nevratný. Proces žiadosti trvá približne 20 minút a vyžaduje nahratie fotografie pasu, vlastnej fotografie a zodpovedanie otázok o plánovanej ceste.

Rozhodnutie väčšinou príde do 3 pracovných dní. ETA potom platí dva roky a umožňuje viacnásobné vstupy do krajiny. Povolenie sa môže použiť na dočasný pobyt, účely turistiky, návštevy rodiny a priateľov, podnikanie, štúdium, určité druhy zamestnania alebo na tranzit. Systém je však digitálne prepojený s cestovným pasom. „Pri zmene dokladu bude nutné si povolenie znova vybaviť,“ upozornil slovenský rezort zahraničných vecí na svojej webovej stránke.

Ak by si si teda počas týchto dvoch rokov zaobstaral nový pas, ETA systém by nefungoval a musel by si požiadať o nové povolenie. Systém je určený na krátkodobé pobyty do šiestich mesiacov, či už ide o turistiku, obchodné cesty, alebo krátkodobé štúdium.

Systém funguje na základe online žiadosti, ktorej informácie sa kontrolujú v bezpečnostných databázach. Ak systém nenájde nepriaznivé informácie o žiadateľovi, cestovné povolenie udelí automaticky. V opačnom prípade žiadosť postúpi úradníkovi, ktorý o udelení povolenia rozhodne.

Týka sa to aj ľudí, ktorí len „prechádzajú“ cez britské letiská?

Povolenie potrebujú aj tranzitní cestujúci, ktorí len prechádzajú cez britské letiská. Bez platného ETA nebude možné vstúpiť ani do tranzitného priestoru. Získanie ETA však automaticky nezaručuje vstup do krajiny – konečné rozhodnutie zostáva v rukách pohraničnej kontroly.

„Občania Slovenskej republiky, ktorí sa zaregistrovali do pobytovej schémy, tzv. Settlement Scheme, garantujúcej právo pobytu, budú môcť do 31. decembra 2025 naďalej používať pri cestách do Spojeného kráľovstva aj platné občianske preukazy vydané v súlade so štandardmi ICAO (obsahujúce elektronický čip),“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí na svojej webovej stránke.

Po Brexite sa podmienky cestovania do Spojeného kráľovstva pre občanov EÚ výrazne zmenili. Kým predtým bolo možné cestovať iba s občianskym preukazom, od októbra 2021 bol potrebný pas. Od apríla napokon po novom bez povolenia ETA na územie Spojeného kráľovstva nevstúpiš. 

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: CNN, Ministerstvo zahraničných vecí SR , gov.uk

Najnovšie videá

Trendové videá