Sledovala 73-tisíc žien tri desaťročia. Najväčšia štúdia svojho druhu odhalila nečakané rozdiely
- Najväčšia štúdia svojho druhu
- Sledovala ženy tri desaťročia
- Ako sexuálna orientácia ovplyvňuje priebeh menopauzy
- Najväčšia štúdia svojho druhu
- Sledovala ženy tri desaťročia
- Ako sexuálna orientácia ovplyvňuje priebeh menopauzy
Stretol si sa už s tým, že by niekto z tvojho okolia prechádzal menopauzou? Dnes sa dozvieš zaujímavé zistenia z novej štúdie publikovanej v časopise Menopause, ktorá skúma, ako menopauzu prežívajú ľudia z LGBTQ+ komunity. A ver mi, niektoré zistenia ťa možno prekvapia.
Informuje o tom web parentdata.
Perimenopauza
Všetko sa začalo príbehom z jednej lekárskej praxe, kde doktorka už desať rokov sleduje lesbický pár. Sprevádzala obe ženy ich tehotenstvami a teraz, po dvoch dekádach ich spoločného života, čelia novej výzve – obe prechádzajú perimenopauzou súčasne. Jedna z nich sa pri návšteve lekárky zaujímala, či existuje výskum o menopauze u žien z LGBTQ+ komunity. Vedela, že existujú štúdie poukazujúce na to, že ženy inej etnicity zažívajú viac symptómov, najmä čo sa týka nálad a spánku. Zaujímalo ju, či sa podobné rozdiely týkajú aj LGBTQ+ komunity.
Čo ukázal najväčší výskum svojho druhu po tridsiatich rokoch sledovania
Tu prichádza na scénu fascinujúca štúdia Nurses’ Health Study II, ktorá sledovala zdravotné sestry počas neuveriteľných 30 rokov. A nie hocijako – udržali v nej až 90 % pôvodných účastníčok, čo je v oblasti výskumu skutočný unikát. V rokoch 1995 a 2009 výskumníci položili účastníčkam otázku o ich sexuálnej orientácii, s možnosťami „heterosexuálna“, „bisexuálna“, „homosexuálna“ a „preferujem neodpovedať“.
Z viac ako 73 000 žien, ktoré prešli prirodzenou menopauzou, sa približne 700 identifikovalo ako homosexuálne a 300 ako bisexuálne. Čo zistili? Prvé prekvapenie – vek nástupu menopauzy je rovnaký bez ohľadu na sexuálnu orientáciu. Ale pozor, tu prichádza kľúčový rozdiel: ženy identifikujúce sa ako homosexuálne hlásili výrazne viac príznakov perimenopauzy a tieto príznaky boli intenzívnejšie v porovnaní s heterosexuálnymi ženami. Zaujímavé je, že u bisexuálnych žien sa takéto rozdiely nepreukázali.
Limity štúdie a budúce výzvy
Aj keď je tento výskum priekopnícky, má svoje obmedzenia. Výskumníci sa zamerali len na dva hlavné príznaky – návaly horúčavy a nočné potenie, označované ako vazomotorické symptómy. Chýbajú údaje o ďalších príznakoch, ktoré poznáme z iných výskumov. Napríklad štúdia SWAN (Study of Women’s Health Across the Nation) ukázala, že ženy inej ako bielej rasy častejšie trpia zmenami nálady a poruchami spánku počas perimenopauzy.
Ďalším limitom je, že všetky účastníčky boli zdravotné sestry – mali teda podobné vzdelanie a príjmové úrovne. To je problém, pretože vieme, že nižšie vzdelanie a príjem súvisia so závažnejšími príznakmi počas perimenopauzy a celkovo horšími zdravotnými výsledkami. Väčšina z nich boli belošky. Výskumníci pracovali s teóriou menšinového stresu – ide o koncept, podľa ktorého LGBTQ+ jednotlivci čelia systémovým a sociálnym stresorom, ktoré môžu viesť k zvýšenému výskytu duševných chorôb a horším zdravotným výsledkom. Táto teória by mohla vysvetľovať, prečo homosexuálne ženy zažívajú intenzívnejšie príznaky.
Potreba komplexného prístupu k menopauze a jej výskumu
Lekári by sa mali aktívne pýtať na príznaky perimenopauzy u všetkých ľudí narodených s vaječníkmi v strednom veku. Mali by sa pýtať nielen na frekvenciu príznakov, ale aj na ich závažnosť. A nemali by zabúdať na otázky týkajúce sa nálad a duševného zdravia. Do budúcnosti potrebujeme rozšíriť výskum. Potrebujeme zahrnúť viac členov LGBTQ+ komunity, nielen homosexuálne a bisexuálne ženy. Potrebujeme skúmať ľudí s rôznym sociálno-ekonomickým pozadím, vzdelaním a rasou. Len tak získame skutočne komplexný obraz o tom, ako rôzni ľudia prežívajú menopauzu.
Hoci máme v našom poznaní ešte veľa medzier, každá takáto štúdia nás posúva bližšie k lepšiemu chápaniu ľudského tela a jeho reakcií na hormonálne zmeny. A čo je najdôležitejšie – pomáha lekárom poskytovať lepšiu a cielenejšiu starostlivosť všetkým pacientom, bez ohľadu na ich identitu či orientáciu.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: parentdata, journals, parentdata