Udržateľné domy sú budúcnosťou bývania. Zateplením obydlí ročne ušetríme až 48 miliónov kg emisií CO2
- Slovenské stavebníctvo prechádza zelenou revolúciou
- V popredí sa držia recyklované materiály a prírodné izolácie
- Slovenské stavebníctvo prechádza zelenou revolúciou
- V popredí sa držia recyklované materiály a prírodné izolácie
Udržateľnosť sa stáva hlavnou prioritou moderného stavebníctva. Klimatické zmeny a potreba chrániť životné prostredie motivujú architektov a developerov k navrhovaniu projektov, ktoré znižujú ekologickú záťaž.
Ako zdôrazňuje Robert Schmid, CEO spoločnosti Baumit, udržateľnosť stojí na troch pilieroch. Sociálny pilier podporuje komfort, zdravie a bezpečnosť užívateľov. Ekologický pilier rieši znižovanie negatívnych vplyvov na životné prostredie a ekonomický pilier zabezpečuje efektívne využívanie zdrojov.
Udržateľnosť a prínosy pre životné prostredie
Výrobcovia a stavebníci pri výbere materiálov dôkladne analyzujú ich pôvod, hodnotia náročnosť spracovania a posudzujú potenciálne riziká pre ľudské zdravie a životné prostredie, čím zabezpečujú udržateľnosť stavebných projektov.
Architekti čoraz viac preferujú recyklované materiály, drevo z udržateľných zdrojov a prírodné izolácie. Ekologické materiály pochádzajú z lokálnych surovín, nespôsobujú uvoľňovanie škodlivín a umožňujú opakované využitie alebo recykláciu. Na výslednú udržateľnosť výrazne vplýva aj dizajn. Zelené strechy či fasády s prírodnou vegetáciou zvyšujú vizuálny komfort a zároveň znižujú energetickú spotrebu.
Dôraz na udržateľnosť v stavebníctve prináša ekologické, ekonomické aj spoločenské benefity. Vďaka prepojeniu inovatívnych technológií, pokročilých materiálov a premysleného dizajnu vznikajú stavby, ktoré kombinujú šetrnosť k prírode s vysokým komfortom a funkčnosťou. Tento prístup prináša optimálne riešenie pre potreby súčasnej aj budúcej generácie.
Energetická efektívnosť v modernom stavebníctve
Energia je v dnešnej dobe cenným zdrojom. Moderné technológie však ponúkajú inovatívne spôsoby na jej efektívne riadenie a šetrenie. Udržateľnosť možno dosiahnuť pomocou riešení, ktoré zahŕňajú pasívne domy, navrhnuté s minimálnou energetickou náročnosťou na vykurovanie a chladenie, či solárne panely, ktoré dokážu zabezpečiť čistú energiu priamo z obnoviteľných zdrojov.
Základným krokom k udržateľnému bývaniu je zateplenie obvodového plášťa budov, ktoré výrazne znižuje energetickú spotrebu a je mimoriadne ekologické. „Zatepľovanie je jednou z najekologickejších stavebných aktivít. Na Slovensku ušetríme vďaka zatepleniu domov až 48 miliónov kg emisií CO2 ročne,“ uvádza Petra Chebenová zo spoločnosti Baumit.
Zapojením moderných smart technológií, či už inteligentných termostatov, alebo systémov na monitorovanie spotreby energie, môžeme docieliť minimálny vplyv na životné prostredie a významné úspory na nákladoch za energie.
Certifikácia a normy v udržateľnej architektúre
Dosiahnutie udržateľnosti v architektúre vyžaduje implementáciu noriem a štandardov, ktoré umožňujú hodnotiť a porovnávať environmentálne vlastnosti budov. Ako informuje Kone, medzi základné dokumenty patrí norma ISO 15392 „Udržateľná výstavba – všeobecné zásady“, ako aj environmentálne vyhlásenia o výrobkoch (EPD).
Certifikačné systémy ako LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) a BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) získali široké uznanie na globálnej úrovni a sú nevyhnutné pri dodržiavaní princípov udržateľnosti.
Architekti, ktorí chcú splniť požiadavky týchto certifikácií, musia už vo fáze plánovania dôsledne zvažovať výber stavebných materiálov. Spolupráca s výrobcami, ktorí ponúkajú klimaticky neutrálne a nízkoemisné riešenia, je rozhodujúcim faktorom na znižovanie negatívnych vplyvov na životné prostredie.
Hodnotenie udržateľnosti stavebných materiálov však prináša výzvy, najmä ak suroviny pochádzajú z novoindustrializovaných krajín. Dokonca aj pri materiáloch považovaných za ekologicky priaznivé ako hlina, trstina či íl je potrebné dbať na podmienky ich výroby a logistiku. Transparentnosť a dôsledné sledovanie dodávateľského reťazca tvoria neoddeliteľnú súčasť udržateľnosti v stavebníctve.
Kombinácia dôkladného plánovania, výberu materiálov a zodpovedného prístupu k celému životnému cyklu budovy umožňuje pretaviť udržateľnú architektúru z vízie do reality.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: Aktuality, Kone