383 kilometrov za noc. Netopiere „surfujú na búrkach“, vedci odhalili tajomstvo prírody
- Netopiere surfujú na jarných búrkach
- Vedci odhalili ich migračné triky
- Tehotné samice lietajú v teplom vetre
- Za jedinú noc zvládnu stovky kilometrov
- Netopiere surfujú na jarných búrkach
- Vedci odhalili ich migračné triky
- Tehotné samice lietajú v teplom vetre
- Za jedinú noc zvládnu stovky kilometrov
Predstav si, že by si mohol cestovať stovky kilometrov len tak, že by si sa zviezol na vlne teplého vzduchu pred búrkou. Znie to ako sci-fi? Pre netopiere raniaka hrdzavého je to realita. Vedci práve odhalili, ako tieto malé cicavce dokážu využívať poveternostné podmienky na prekonávanie ohromujúcich vzdialeností počas svojich jarných migrácií.
Ich jedinečná stratégia, ktorá im umožňuje efektívne cestovať s minimálnou spotrebou energie, by mohla inšpirovať aj budúce technologické riešenia. Informujú o tom web sciencealert a štúdia zo science.org.
Tajomstvá nočných letcov
Migrácia zvierat je fascinujúci jav, ktorý im umožňuje využívať zdroje potravy naprieč regiónmi a ročnými obdobiami. Zatiaľ čo o sťahovaní vtákov vieme pomerne veľa, netopiere zostávali dlho záhadou – nie je totiž jednoduché sledovať nočné tvory na ich dlhých cestách. Každú jar sa v Európe prebúdzajú samice raniaka hrdzavého (Nyctalus noctula) zo zimného spánku. A nie hocijako – už v sebe nosia oplodnené vajíčka, ktoré ich telo uchovávalo počas celej zimy.
S jedným či dvoma embryami, z ktorých sa o šesť až osem týždňov vyvinú mláďatá, sa vydávajú na dlhú cestu naprieč kontinentom. Ich cieľom je materská kolónia, kde sa samy narodili – často až v oblasti Baltského mora. Vedci z Inštitútu Maxa Plancka pre správanie zvierat v Nemecku vyvinuli prevratné riešenie – miniatúrne IoT (Internet vecí) značky s váhou len 1,2 gramu, vybavené vlastným procesorom. Pomocou nich sledovali dennú polohu, teplotu a aktivitu samíc počas ich jarnej migrácie cez strednú Európu, pričom niektoré prekonali vzdialenosť až 1116 kilometrov.
Majstri vzdušnej navigácie
Počas troch rokov výskumu vedci sledovali 71 netopierov, ktorí každú noc prekonávali desiatky až stovky kilometrov. Na rozdiel od sťahovavých vtákov si netopiere pred dlhou cestou nevytvárajú tukové zásoby, preto ich stratégia musí byť iná. „V určitých nociach sme videli doslova explóziu odletov, vyzeralo to ako netopierí ohňostroj,“ opisuje behaviorálny ekológ Edward Hurme. Ukázalo sa, že netopiere čakajú na prichádzajúce teplé fronty, ktoré im poskytujú podporu vetra – podobne ako surferi vyčkávajú na dokonalú vlnu. Výskum však odhalil aj nečakanú flexibilitu týchto živočíchov. Dokážu migrovať v širokej škále podmienok, ak je to potrebné. Tento prispôsobivý prístup však má svoju cenu – samice, ktoré sa vydávajú na cestu neskôr v sezóne, vykazujú vyššiu celkovú aktivitu na prejdenú vzdialenosť.
Prekonávanie hraníc možného
Vďaka využívaniu teplých frontov dokážu netopiere prekonať až 383 kilometrov za jedinú noc. A nejde len o jednu „vlnu“, využívajú celé série búrkových frontov, s každým poklesom tlaku sa približujú k svojmu cieľu. „Neexistuje žiadny migračný koridor,“ vysvetľuje behaviorálna ekologička Dina Dechmannová. „Predpokladali sme, že netopiere sledujú jednotnú trasu, ale teraz vidíme, že sa pohybujú po celej krajine, len zachovávajú všeobecný severovýchodný smer.“
„Údaje zo senzorov sú úžasné,“ nadšene hovorí Hurme. „Nevidíme len trasu, ktorou sa netopiere vydali, ale aj to, čo počas migrácie v prostredí zažívali. Tento kontext nám umožňuje pochopiť kľúčové rozhodnutia, ktoré netopiere robili počas svojich náročných a nebezpečných ciest.“
Tento výskum nám nielen odhaľuje fascinujúce schopnosti netopierov, ale otvára aj nové otázky o evolučných stratégiách, ktoré si živočíchy vyvinuli na prekonávanie výziev dlhých migrácií. Ukazuje sa, že príroda má ešte mnoho tajomstiev, ktoré čakajú na svoje odhalenie. A kto vie, možno práve štúdium týchto lietajúcich majstrov nočnej oblohy prinesie inšpiráciu na vývoj energeticky efektívnejších spôsobov dopravy v budúcnosti. Zatiaľ čo my ľudia stále hľadáme spôsoby, ako minimalizovať našu spotrebu energie pri cestovaní, netopiere už dávno prišli na to, ako využiť prírodné sily vo svoj prospech.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: sciencealert , science.org, ab.mpg