O predaji U.S. Steel Japoncom nakoniec rozhodnú súdy: Situáciu môžu pocítiť i pracovníci v Košiciach

  • Nippon Steel je odhodlaný sa brániť aj naďalej
  • Prípad majú v rukách súdy
  • Keby transakcia neprebehla, dopad by to malo aj na zamestnancov v Košiciach
Na snímke U.S. Steel v Košiciach.
O predaji U.S. Steel ešte nie je rozhodnuté. (ilustračné foto) TASR/František Iván
  • Nippon Steel je odhodlaný sa brániť aj naďalej
  • Prípad majú v rukách súdy
  • Keby transakcia neprebehla, dopad by to malo aj na zamestnancov v Košiciach

Plánovaná pätnásťmiliardová akvizícia amerického U.S. Steel japonskou spoločnosťou Nippon Steel sa ešte definitívne nekončí. Rozhodnú súdy. Portál O peniazoch upozorňuje na fakt, že okrem firiem sa to môže priamo dotknúť aj zamestnancov v Košiciach.

Pripomínajú, že americký prezident Joe Biden na základe správy vládnych úradov zablokoval predaj ikony amerického priemyslu do zahraničných rúk. Transakcia, ktorá sa pripravovala vyše roka, narazila na odpor počas americkej prezidentskej kampane. Všetci kandidáti sa jednoznačne postavili proti predaju americkej oceliarskej spoločnosti do japonských rúk. Definitívne však rozhodnú až súdy.

Čo to znamená pre Košice

Nejde však len o záujmy Američanov či Japoncov. Ak Nippon Steel podnik nekúpi, môže to mať priamy dopad aj na zamestnancov košického závodu U.S. Steel. Podľa portálu koncern totiž tesne pred Bidenovým verdiktom prisľúbil odmeny vo výške 3 000 eur na osobu v prípade úspešného zavŕšenia akvizície.

Startitup zaujímalo, v akej fáze sa súdny proces nachádza, aj to, či zamestnanci o tieto bonusy prídu, v prípade, že košické oceliarne zostanú naďalej pod americkým vlastníctvom. Od slovenskej pobočky sme však dostali len krátke stanovisko.

„USS Corporation spolu s Nippon Steel Corporation podnikli a podnikajú ďalšie kroky s cieľom zvrátiť rozhodnutie prezidenta Bidena,“ uviedli pre Startitup a odkázali nás na verejne dostupné materiály.

Budú bojovať

Americký U.S. Steel a japonská Nippon Steel v pondelok (6. januára) podali dve žaloby v reakcii na Bidenovo zablokovanie ich plánovanej 14,9-miliardovej akvizície. Spoločnosti tvrdia, že rozhodnutie bolo motivované politicky a nie bezpečnostnými záujmami USA. Informovala o tom TASR.

Prvú žalobu podali na odvolacom súde vo Washingtone. Tá spochybňuje proces preskúmania akvizície a žiada zrušenie Bidenovho príkazu. Firmy kritizujú aj postup Výboru pre zahraničné investície (CFIUS), ktorý podľa nich nevykonal regulačnú kontrolu v dobrej viere.

Druhá žaloba mieri na spoločnosť Cleveland-Cliffs, jej generálneho riaditeľa Lourenca Goncalvesa a prezidenta odborov USW Davida McCalla. Obviňuje ich z koordinovaných krokov na zmarenie obchodu. Japonská strana sa neplánuje vzdať bez boja.

Viceprezident Nippon Steel Takahiro Mori pre denník Nikkei vyhlásil, že spoločnosť „bude bojovať zubami-nechtami“ po tom, čo s ňou bolo „neprimerane zaobchádzané“. Transakcia sa stala horúcou témou americkej prezidentskej kampane, najmä kvôli významu U.S. Steel v Pensylvánii – kľúčovom volebnom štáte.

Japonský premiér Šigeru Išiba už vyzval Washington, aby rozptýlil obavy o možnom vplyve tohto rozhodnutia na budúce japonské investície v USA. CFIUS strávil mesiace analyzovaním bezpečnostných rizík dohody, no nedospel ku konsenzu.

Konečné rozhodnutie tak padlo na prezidenta Bidena, ktorý dohodu dlhodobo kritizoval, aj keď jeho verdikt môže narušiť americko-japonské vzťahy.

Názor nezmenili

Nippon Steel sa ale nevzdáva a bojuje o akvizíciu U.S. Steel napriek Bidenovmu vetu. Japonská oceliareň tak pokračuje v boji o prevzatie amerického U.S. Steel za 14,9 miliardy dolárov aj po tom, čo prezident americký prezident transakciu zablokoval. Generálny riaditeľ Eidži Hašimoto potvrdil odhodlanie spoločnosti akvizíciu dokončiť.

„Nie je dôvod ani potreba sa vzdať,“ povedal novinárom v Tokiu. „Sme presvedčení, že je to jednoznačne prospešné pre obe krajiny,“ cituje ho TASR. Obe spoločnosti argumentujú tým, že spojenie by posilnilo, nie ohrozilo národnú bezpečnosť USA. Zástancovia dohody poukazujú na to, že Japonsko je spojencom USA a významným investorom v krajine.

Fúzia by podľa nich vytvorila silného konkurenta čínskym oceliarňam a priniesla ekonomické výhody až do výšky 1 miliardy dolárov. „Budeme dôrazne brániť naše práva na dokončenie tejto transakcie a zabezpečenie budúcnosti U.S. Steel,“ uviedli oceliari so sídlom v Pittsburghu vo vyhlásení.

Biden svoje rozhodnutie zdôvodnil potrebou zachovania silného domáceho oceliarskeho priemyslu pre národnú bezpečnosť a odolné dodávateľské reťazce. Hašimoto však zdôraznil, že americký trh zostáva kľúčovou súčasťou globálnej stratégie Nippon Steel, a spoločnosť verí v úspech právnych krokov, aj keď proces môže trvať dlhšie.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: O peniazoch, TASR, Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá