10 klamlivých proteínových jedál, ktorým dodnes veríme. Posledné tri ťa prekvapia
- Myslíš si, že prijímaš dostatok proteínov?
- Väčšina obľúbených „proteínových“ potravín v skutočnosti obsahuje minimum bielkovín
- Myslíš si, že prijímaš dostatok proteínov?
- Väčšina obľúbených „proteínových“ potravín v skutočnosti obsahuje minimum bielkovín
S príchodom nového roka 2025 sa mnohí Slováci opäť rozhodujú, či svoje predsavzatia znovu odložia pomyselným snooze ako na budíku, alebo sa im postavia čelom. Zdravá strava v spojení s cvičením pri tom býva tou najčastejšou novoročnou voľbou. Pre niekoho možno tuctové, no myslím, že keď chceš niečo pre seba urobiť, je jedno, ako sa k cieľu dostaneš.
Sledovať si teda stravu je v prípade zdravšieho životného štýlu alfa aj omega. Pre tých, ktorí sa však na takúto cestu vydávajú prvýkrát, môže byť zložité vybrať si tie správne a telu prospešné potraviny. Pozor by sme si mali dať najmä na nepravdivé či zavádzajúce informácie, ktoré môžu vysnívaný cieľ o zdravom tele poriadne oddialiť.
Dnes už modernou a mimoriadne vyhľadávanou zložkou v potravinách sú proteíny. Vidíš to zrejme v bežnom živote aj ty – reťazce stále pridávajú nové proteínové verzie známych produktov alebo skrátka tvoria nové, aby zasýtili mimoriadny dopyt.
Dôležitá zložka stravy
Či už si na úplnom štarte svojej fitness cesty, alebo si sa na stranu zdravia pridal už dávnejšie, je dôležité poznať, čo prijímaš na dennej báze. Proteíny sa so zdravím spájajú a nielen náhodou.
Nachádzajú sa totižto podľa Nutrition Source vo svaloch, kostiach, pokožke aj vlasoch. Objavíš ich tak prakticky v každej časti tela a aj preto je dôležitý ich príjem v potrave. Proteín je zložený z viac ako 20 aminokyselín, ktoré pomáhajú budovať aj obnovovať svaly aj kosti. Používajú sa aj ako základný zdroj energie, uvádza Better Health. Deväť z nich musí prichádzať zo stravy.
Prijať by sme denne mali minimálne 0,8 gramu proteínov na každý kilogram telesnej hmotnosti, uvádza Harvard Health Publishing. Ak teda máš približne 70 kilogramov, je potrebné prostredníctvom potravy prijať približne 56 gramov proteínov. A to už je náročné. Najmä, ak s tým nemáš skúsenosti alebo ťa nebodaj zavádzajú nevhodné zdroje.
Pred nekvalitnými zdrojmi a kolektívnymi klamstvami varuje aj Health. Hovoria, že mnohé známe high protein jedlá a suroviny nemusia vôbec obsahovať toľko proteínu, ako je známe.
Quinoa
Táto, pre mnohých stále ťažko vysloviteľná potravina je síce na proteíny bohatšia než ostatné obilniny, ako napríklad biela ryža. Sama osebe však ani quinoa neobsahuje veľa bielkovín a doplniť by sme ju mali poriadnym zdrojom bielkovín – kura, fazuľa či tempeh.
Orechové mlieka
Ďalší z výdobytkov modernej stravy, ktorý si už dnes dopraješ v každej poriadnej kaviarni, si, samozrejme, vieš kúpiť aj domov. Zdroj proteínov ako v klasickom kravskom mlieku v ňom však nehľadaj. Na zlepšenie jeho hodnoty odporúča dietologička doplniť si orechové mlieko o odmerku kolagénu, ktorý je na proteín bohatý.
Hummus
Potravina, už ktorej názov odrádza väčšinu Slovákov, je naozaj plná proteínov. Tak ako je plný proteínov aj cícer, z ktorého je tvorená. Autorka však varuje pred tým, že napriek priaznivému prvému pohľadu, dochádza pri tomto jedle k jednej chybe.
Konzumuje sa väčšinou vo veľmi malých množstvách, čo znamená, že svoj proteínový potenciál v tvojej strave ani nenaplní. Doplniť ho rovnako treba o suroviny bohatšie na bielkoviny.
Granola tyčinky
Vynikajúci malý snack, ktorý ťa poteší, najmä ak nemáš čas na poriadne jedlo alebo na turistike. Aj napriek tomu, že zväčša tieto tyčinky obsahujú veľa sacharidov aj vlákniny, proteín je v ich zložení na veľmi nízkych úrovniach.
Siahnuť by sme mali skôr po kvalitnej proteínovej tyčinke. Tá doplní bielkoviny aj zasýti na dlhší čas.
Vývar
Výber správneho vývaru je pri navyšovaní proteínov v strave kľúčové. Mnohí ľudia si však myslia, že vo vývaroch rozdiel nie je, upozorňuje dietologička. Najlepšou možnosťou je výber vývaru z kostí, ktorý obsahuje aj trojnásobok bielkovín v porovnaní s bežným kuracím vývarom.
Chia semiačka
Známy superfood ľudia obľubujú najmä pre vysoký obsah magnézia, vitamínov a minerálov. Autorka však varuje, že obsah proteínov je výrazne nízky.
Okrem toho sa konzumujú často v malých množstvách a tvoju ovsenú kašu skôr ozdobia, než by mali byť hlavnou surovinou jedla.
Smoothie
Šikovné a rýchle pokrmy, ktoré mixneš v priebehu pár sekúnd, môžu svojím zdravým výzorom oklamať, že obsahujú aj proteíny. Zväčša ide len o sacharidy, ktoré však vieš vždy obohatiť odmerkou proteínového prášku.
Niektoré proteínové tyčinky
„Mnohé potraviny reklamované ako proteínové tyčinky obsahujú iba minimum gramov bielkovín na porciu,“ uvádza Kubala. U nás je tomu rovnako. Najistejšou cestou je, ako pri všetkom zdravom, čítať pozorne zloženie a výživové údaje.
Tyčinky s aspoň 12 g bielkovín sú podľa dietologičky dobrou voľbou a dobre ťa aj zasýtia.
Arašidové maslo
Nutella fitnessákov je geniálnou dobrotou, no nemali by sme ju používať ako hlavný zdroj bielkovín. Bielkoviny síce obsahuje, no zjesť by sme ho rovnako museli na kilá.
To by nám však mohlo aj poriadne zavariť a privodiť množstvo nežiadúcich kalórií. Odporúčanie znie – použiť ho na hrianku či do smoothie a spojiť ho s proteínovým práškom.
Jogurt
Jogurt je jednou z ďalších klamlivých proteínových potravín. Ide o to, že bežný jogurt obsahuje minimum bielkovín. Vôbec sa už nemusíme baviť o sladených jogurtoch.
Pre najlepšie výsledky by sme mali siahnuť po gréckom jogurte, ktorý má o polovicu menej sacharidov a obsahuje poriadnu nálož bielkovín.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Nutririon Source, Harvard Health Publishing, Better Health, Health/Jillian Kubala