Pellegriniho prvé vyznamenania bez novej hymny? Zboru dali staršiu verziu

  • Prvá slávnosť nového prezidenta Petra Pellegriniho sa možno zaobíde bez novej úpravy štátnej hymny
  • Zboru dali noty staršej verzie
prezident Peter Pellegrini
Prezident Peter Pellegrini TASR/Dano Veselský
  • Prvá slávnosť nového prezidenta Petra Pellegriniho sa možno zaobíde bez novej úpravy štátnej hymny
  • Zboru dali noty staršej verzie

Nová verzia slovenskej hymny z dielne Oskara Rózsu pravdepodobne nezaznie počas sobotňajšieho udeľovania štátnych vyznamenaní prezidentom. Ako totiž informuje Denník N, Zbor Slovenskej filharmónie, ktorý sa na podujatie pripravuje, má mať k dispozícii noty predchádzajúcej verzie hymny.

Redakcia Startitup požiadala hovorkyňu prezidenta Petra Pellegriniho Patríciu Medveď Macíkovú o vyjadrenie. V čase publikovania článku sme reakciu nedostali.

Ministerstvo vnútra po týždni od premiéry novej úpravy hymny oznámilo zásadnú vec – oficiálne možno používať aj iné verzie štátnej hymny. Podľa rezortu pod vedením Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) stačí, ak melódia a text zodpovedajú notácii uvedenej v zákone o štátnych symboloch.

Nová verzia nie je jediná povolená

Nový hudobný aranžmán hymny, ktorý si objednalo ministerstvo kultúry, síce rezort vnútra odporučil používať pri významných štátnych podujatiach, reprezentácii Slovenska a udalostiach štátneho významu, no nie je to jediná povolená verzia. Ministerstvo výslovne upozorňuje, že z používania nie sú vylúčené ani iné inštrumentalizácie hymny, či už existujúce alebo budúce.

„Z hľadiska používania štátnej symboliky, a teda aj štátnej hymny, podotýkame, že žiadna konkrétna inštrumentalizácia štátnej hymny nikdy nebola, nie je a ani nemôže byť kodifikovaná ako výlučná, pretože tým by sa vylúčila právna ochrana iných hudobných prezentácií štátnej hymny, čo nie je v záujme Slovenskej republiky,“ uviedlo ministerstvo vnútra vo svojom stanovisku.

V praxi to znamená, že na verejných podujatiach môže naďalej znieť aj predchádzajúca úprava hymny od skladateľa Ladislava Burlasa z roku 1992. Táto verzia zostáva ako jediná zverejnená na oficiálnej vládnej stránke. Zatiaľ čo STVR v nočných hodinách vysiela verziu, ktorú dostala ešte pred Silvestrom, samotný autor novej úpravy Oskar Rózsa medzičasom zverejnil ďalšie dve verzie.

Rózsa sa v posledných dňoch kriticky vyjadril k celej situácii. Hovoril o sabotáži premiéry a kritizoval reakcie verejnosti i politikov, pričom spomenul „vrtákov v orchestri“ a „alibistov v koalícii“.

Ďalšia verzia

Ako sme ťa už informovali, nová úprava hymny zaznela v prvých minútach nového roka vo vysielaní STVR. Skladateľ Rózsa, ale neskôr zverejnil ešte špeciálnu úpravu s hlasnejším zborom. Podľa jeho slov má táto verzia zlepšiť zrozumiteľnosť textu, no jej predstavenie sprevádzajú ostré diskusie a kritika.

Nová verzia hymny prináša moderné úpravy, pričom text a nápev zostali nezmenené. Hlavnými prvkami sú zvýraznené melódie, optimistický durový akord na konci a použitá fujara, ktorá zdôrazňuje slovenskú kultúrnu identitu.

Pracovníkom STVR hrozil nožnicami na plech

Niektorí kritici označili novú verziu hymny za prehnane nacionalistickú, s dôrazom na tradície, mnohí ju považujú za neštandardnú. Objavili sa výčitky na adresu gýčovosti a nákladov spojených s produkciou. Rózsa neskôr na kritiku reagoval na svojej sociálnej sieti. V príspevku okrem iného priznal, že v niektorých miestach spev zaniká.

Hudobník na novú verziu hymny upozornil svojich sledovateľov na sociálnej sieti Telegram. Uviedol, že jeho príbeh s hymnou bude poznačený už navždy gučou v hrdle a slzami v očiach. Neskôr ale v príspevku padlo obvinenie zo sabotáže.

„Nakoľko sa potvrdila moja zlá predtucha, že sa niekto, koho je asi nutné navštíviť s nožnicami na plech, a lepšie sa mu pozrieť na nechty, pokúsi zasabotovať premiéru a poškodiť výslednú kvalitu zvuku, posielam vám nahrávku priamo odo mňa, tak ako má znieť,“ napísal.

STVR reagovala

„Slovenská televízia a rozhlas vylučuje akúkoľvek sabotáž novej hudobnej verzie štátnej hymny SR, ktorá bola na televíznych obrazovkách a rozhlasových okruhoch STVR odvysielaná v premiére hneď po silvestrovskom odpočítavaní príchodu nového roka. STVR do zvukovej stopy nijako nezasahovala. V interných kapacitách STVR sme vytvorili obrazovú zložku, videoklip s krásami Slovenska,“ uviedla.

Úprava slovenskej hymny tak prišla po viac ako troch desaťročiach. Jedným z možných problémov je tiež, že sa melódia bude musieť pravdepodobne ešte raz upraviť. Nemusí totiž spĺňať nariadenia zákona o štátnych symboloch. Na rozdiel od predchádzajúcej verzie, ktorá mala na konci molový akord, je nová úprava uzavretá durovým akordom, čo jej má dodať optimistickejší tón.

Projekt za 46 500 eur zahŕňa Rózsovu odmenu 20 000 eur a náklady na zvukový záznam. Kritika verejnosti sa zameriava na náklady a dlhý proces prípravy od roku 2011.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Denník N, archív Startitup, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá