Zabudnutá perla Európy zmietla konkurenciu. Zistili sme, kde sa dnes oplatí investovať do nehnuteľností

  • Najlepšou investíciou sú nehnuteľnosti v Litve
  • Najviac chcú ľudia kupovať v Španielsku a Portugalsku
Mlynské Nivy, pár v byte na pohovke
Podľa najnovšej štúdie je najlepšou krajinou na investovanie do nehnuteľností v rámci EÚ Litva. TASR/Dano Veselský, Unsplash/Toa Heftiba
  • Najlepšou investíciou sú nehnuteľnosti v Litve
  • Najviac chcú ľudia kupovať v Španielsku a Portugalsku

Peniaze, respektíve ich zhodnocovanie, patrí od nepamäti k mimoriadne citlivým a častým témam, pretože v posledných rokoch dosahuje inflácia, najmä pod vplyvom turbulentných časov a politického vývoja, nevídane vysoké čísla.

Prestížny portál Euronews podotýka, že napríklad Litva či susedné Maďarsko ponúkajú najlepšiu návratnosť investícií pre tých, ktorí chcú zarobiť peniaze na trhu s nehnuteľnosťami v roku 2025.

Podľa novej štúdie britskej relokačnej spoločnosti 1st Move International, ktorá sa podrobne zaoberala kľúčovými prvkami investícií do nehnuteľností, vrátane sadzieb dane z nehnuteľností, dane z príjmu z prenájmu a hrubého výnosu z prenájmu, je práve spomínaná Litva najlepšou voľbou v prípade investície do nehnuteľností.

Okrem pobaltských štátov sa oplatí investovať aj v Strednej Európe

Hlavné mesto Litvy Vilnius sľubuje podľa najnovších údajov Global Property Guide priemerný výnos z prenájmu 5,65 %. Ceny prenájmu sú v krajine vysoké, podľa štatistík OECD sú vyššie o 170 %, ako tomu bolo v roku 2015. Daň z príjmu z prenájmu je mierna 15 %. Ďalšou výhodou je, že cudzinci pri nákupe nehnuteľností nie sú žiadnym spôsobom obmedzovaní.

Ceny nehnuteľností medzitým podľa Eurostatu vyskočili v druhom štvrťroku 2024 o viac ako 10 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom a tento trend bude pravdepodobne pokračovať, čoho výsledkom bude dobrá návratnosť investícií.

Podľa najnovšej štúdie predstavuje pre investorov druhú najlepšiu voľbu ďalší zástupca Pobaltia, konkrétne ide o Estónsko. Podobne ako v prípade Litvy, ani Estónsku jeho nerezidenti nečelia žiadnym prekážkami pri nákupe nehnuteľnosti v tejto krajine.

Dane sú relatívne nízke, ale ceny prenájmu sú vysoké, z čoho vyplýva, že ročný hrubý výnos z prenájmu je vo výške okolo 4,5 % (daň z príjmu z prenájmu je 20 %).

Portál Scantv informuje, že tretia priečka patrí Rumunsku, pričom medzi výhody tejto takmer 20-miliónovej krajiny patria relatívne nízke dodatočné náklady na akvizíciu spolu s veľmi nízkou priemernou sadzbou dane z prenájmu vo výške 10 % a relatívne vysokým hrubým výnosom z prenájmu, ktorý ročne činí 6,46 %.

Podľa predkladanej správy existujú dobré príležitosti na investovanie do nehnuteľností aj v našom regióne, teda krajinách strednej a východnej Európy, ako je Maďarsko, Slovinsko a Poľsko, kde je nájomné vysoké, napríklad v Maďarsku 180 % úrovne z roku 2015, ale na druhej strane úroveň daní je mierna.

Ceny domov v Poľsku podľa Eurostatu vzrástli za 12 mesiacov pred júnom 2024 o 17,7 %, v Maďarsku o 9,8 % a v Slovinsku o 6,7 %. Slovensko nepatrí k najlepším alternatívam, ale ceny nehnuteľností aj v našej krajine stúpili, konkrétne o 4%. 

Najviac chcú ľudia nakupovať na Pyrenejskom polostrove

Na druhej strane, Euronews upozorňuje na opačný pól pri investovaní do nehnuteľností. V prípade Belgicka, Francúzska a Grécka existuje najmenšia návratnosť investícií. Belgicko má jedny z najvyšších transakčných nákladov v Európe a daň z príjmu z prenájmu môže bez problémov dosiahnuť až 50 %.

Priemerný výnos je približne 4,2 %, avšak v Bruseli môže byť vyšší. Ceny nehnuteľností vzrástli v druhej polovici roka 2024 medziročne o 3,4 %.

V krajine galského kohúta sú hlavným problémom vysoké dane a náklady na nákup a prenájom. Priemerná sadzba dane z prenájmu investorov do nehnuteľností je 18,28 %. Ročný hrubý výnos z prenájmu sa pohybuje okolo 4,5 %. Podľa Eurostatu sa ceny francúzskych nehnuteľností tento rok naozaj znížili o 4,6 %.

Grécko sa dostalo na tretie miesto v zozname krajín s najhoršími investíciami do nehnuteľností v dôsledku vysokých nákladov na kúpu a zvýšenej úrovne dane z príjmu, pričom priemerné sadzby dane z prenájmu presahujú podľa správy 33 %.

Pekne bývať s Tomášom Štolcom a jeho manželkou Luciou

Čo sa týka najobľúbenejších destinácií na základe vyhľadávania v Googli, išlo o oba štáty Pyrenejského polostrova, teda Španielsko a Portugalsko. V rokoch 2023 až 2024 dosiahli celosvetové vyhľadávania kúpy nehnuteľností v Španielsku číslo 279-tisíc.

Krajina ponúka zahraničným investorom daňové výhody pre nerezidentov, štandardnú sadzbu 19 % pre občanov EÚ, respektíve Európskeho hospodárskeho priestoru alebo  pre občanov tretích krajín 24 % zo zdaniteľného príjmu.

Druhou najvyhľadávanejšou krajinou bolo Portugalsko s viac ako 270-tisíc vyhľadávaniami výrazov súvisiacich s kúpou nehnuteľnosti v krajine, kde si cudzinci môžu kúpiť nehnuteľnosť za rovnakých podmienok ako miestni obyvatelia.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Euronews, Scantv, Eurostat

Najnovšie videá

Trendové videá