„Zemetrasenie“ na ministerstve kultúry zasiahne bežných Slovákov. Šimkovičová zrušila bezplatný vstup do múzeí a galérií

  • Ministerka zrušila voľný vstup do múzeí a galérií
  • Návštevníci mohli inštitúcie zadarmo navštíviť len jeden deň v mesiaci
Na snímke Martina Šimkovičová.
Martina Šimkovičová zrušila bezplatný vstup do galérií a múzeí. (ilustračné foto) Startitup/Dominika Körtvélyesiová
  • Ministerka zrušila voľný vstup do múzeí a galérií
  • Návštevníci mohli inštitúcie zadarmo navštíviť len jeden deň v mesiaci

Článok sme aktualizovali 9. januára 2025 o 16:44 o vyjadrenie ministerstva kultúry.

Zemetrasenie na ministerstve kultúry sa začína týkať už aj bežných Slovákov. Doteraz si možno vnímal situáciu s určitým odstupom, aj keď si si isto všimol určité zmeny. Ak chodíš do divadla môžeš byť po predstaveniach svedkom čítania listu, ktorým sa herci prihovárajú ministerke kultúry Martine Šimkovičovej.

Tá stále na podmienky nepristúpila, zamestnanci viacerých kultúrnych inštitúcií tak stále štrajkujú. Upozorňujeme, že k ostrému štrajku ešte nedošlo.

Ak si ale vypätú situáciu nepocítil doteraz ako divák, v novom roku sa to možno zmení. Návštevníci múzeí a galérií sa totiž už podľa informácií Denníka N zadarmo raz do mesiaca do týchto inštitúcií nedostanú. Šimkovičová bezplatný vstup zrušila.

Dôvod rezort neuviedol

Portál informuje, že ministerka kultúry Šimkovičová ukončila tradíciu bezplatných vstupov do múzeí a galérií počas prvej stredy v mesiaci po dlhých rokoch. Toto rozhodnutie je súčasťou interného dokumentu ministerstva kultúry, ktorý má redakcia k dispozícii.

Bezplatné vstupy do kultúrnych inštitúcií zaviedol v roku 2013 vtedajší minister kultúry Marek Maďarič. Toto opatrenie umožňovalo verejnosti navštevovať múzeá a galérie zadarmo jeden deň v mesiaci. Prečo ho Šimkovičová zrušila a kde videla problém, sa Startitup pýtal aj samotného rezortu, ale do vydania článku sme odpoveď nedostali.

Dokument je ešte z minulého roka, konkrétne z 19. decembra. Jeho predmetom je rozhodnutie ministra č. 31/2024 o zrušení príkazu ministerky č. 16/2022 upravujúceho zavedenie voľného (bezplatného) vstupu do expozičných a výstavných priestorov na všetkých pracoviskách rezortných múzeí a galérií každú prvú stredu v mesiaci.

„Nadobudnutím účinnosti tohto rozhodnutia zrušujem interný riadiaci akt Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, ktorým je Príkaz ministerky č. 16/2022 z 26. septembra s evidenčným číslom MK-2592/2022-110/20524 upravujúci zavedenie voľného (bezplatného) vstupu do expozičných a výstavných priestorov na všetkých pracoviskách rezortných múzeí a galérií každú prvú stredu v mesiaci,“ píše sa v Článku 1.

Podľa Článku č. 2 interného dokumentu toto rozhodnutie nadobúda platnosť a účinnosť 1. januára 2025. Nepíše sa v ňom prečo ministerka bezplatný deň ruší, dokument sa končí jej podpisom.

Ministerstvo: Systém nenapĺňal účely

Ministerstvo kultúry SR pre Startitup potvrdilo, že zrušilo bezplatné vstupy do expozičných a výstavných priestorov múzeí a galérií každú stredu, s cieľom optimalizovať prevádzkové náklady a zabezpečiť udržateľnosť kultúrnych inštitúcií.

„V prvom rade je dôležité zdôrazniť, že Ministerstvo kultúry SR k tomuto kroku pristúpilo na základe podnetov a žiadostí relevantných inštitúcií v pôsobnosti Ministerstva kultúry SR. Zo závažných argumentov, ktoré nám inštitúcie adresovali, zverejňujeme nasledovné: Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici vo svojom vyjadrení uviedla, že prvá streda v mesiaci nepreukázala zvýšenú návštevnosť expozičných a výstavných priestorov,“ vysvetlila riaditeľka odboru komunikácie Petra Bačinská.

Rezort vysvetľuje, že analýza ukázala, že tieto stredy nevyužívali vo vyššom meradle ani školské zariadenia, ani rodiny s deťmi. Prvé stredy v mesiaci zadarmo však boli primárne zavedené práve so zreteľom na využitie školskými zariadeniami a rodinami s deťmi. Tento účel však systém očividne podľa ministerstva nenapĺňal.

Čím rezort argumentuje

Slovenská národná knižnica podľa nich argumentovala, že v rámci Odboru správy múzeí a archívu Slovenskej národnej knižnice v Martine ich prax aj štatistiky ukázali, že „bezplatné stredy“ neviedli k zvýšeniu návštevnosti Literárneho múzea SNK v Martine a Slovenského múzea S.S. Puškina v Brodzanoch. Slovenské technické múzeum okrem iného argumentovalo merateľnými stratami, ako sú zvýšené mzdové náklady na dozorcovské a lektorské služby, stratou tržieb zo vstupného, zvýšenými nárokmi na servisné služby, aj sanáciu škôd spôsobenú návštevníkmi.

Dodávajú, že Slovenské národné múzeum vo svojej argumentácii k zrušenie príkazu voľných vstupov uviedlo, že z tohto benefitu značne profitujú cestovné kancelárie a zahraniční turisti, pričom pre nich primárne tento benefit nebol určený.

„Podľa odhadov SNM, každoročne na voľných vstupoch prichádzala táto kultúrna inštitúcia približne o 500.000 až 700.000 eur. Táto suma by čiastočne mohla kompenzovať znížený príspevok zo štátneho rozpočtu. Vedenie SNM zdôraznilo, že vidí väčší zmysel v zdokonalení systému zliav pre tuzemských návštevníkov (rodiny, študenti, dôchodcovia, ZŤP a pod.),“ pokračuje Bačinská

Finálne rozhodnutie Ministerstva kultúry SR bolo podľa Bačinskej prijaté po dôkladnej analýze návštevnosti a finančných dopadov spojených s bezplatným vstupom do múzeí a galérií v prvú stredu v mesiaci, ako aj s ohľadom na prijaté konsolidačné opatrenie.

„Verejnosť však môžeme ubezpečiť, že aj napriek zrušeniu tohto benefitu, budeme podporovať prístup verejnosti ku kultúre prostredníctvom rôznych programov a iniciatív, akými sú špeciálne podujatia, zľavnené vstupné pre vybrané skupiny obyvateľstva, či vo forme spolupráce so školami a školskými zariadeniami, napríklad formou kultúrnych poukazov, či programov ako Kultúra pre školy,“ dodala.

Zvýšenie návštevnosti múzeí a galérií školskými skupinami a mládežou prinesie podľa rezortu program Kultúra pre školy, do ktorého sa organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR aktívne zapájajú.

Personálne zmeny

Nie je to však jediná Šimkovičovej zmena, ktorá sa posledné dni diskutuje. Ministerka kultúry tento týždeň odvolala v stredu z funkcie štatutára Slovenského literárneho centra (SLC) Pavla Sibylu. Informáciu pre TASR potvrdila riaditeľka odboru komunikácie kancelárie ministerky Petra Bačinská.

Na pozíciu zastupujúceho štatutára nastúpi Gustáv Murín. „Tento krok prichádza v nadväznosti na jeho oznámenie, že od 15. januára 2025 nastupuje na rodičovskú dovolenku. V záujme zabezpečenia plynulého chodu organizácie ministerka kultúry rozhodla o vymenovaní nového zastupujúceho štatutára,“ vysvetlila Bačinská.

SLC pritom predtým informovalo, že Sibyla bol odvolaný bez uvedenia dôvodu. Nový zastupujúci štatutár Gustáv Murín je podľa ministerstva kultúry skúseným odborníkom v oblasti literatúry, novinárstva a medzinárodnej spolupráce. Počas svojej kariéry sa venoval organizovaniu literárnych podujatí doma i v zahraničí.

Je autorom 74 kníh a držiteľom viacerých ocenení vrátane Ceny E. E. Kischa za literatúru faktu či ocenenia Spolku pražských kníhkupcov. Slovenské literárne centrum funguje ako príspevková organizácia ministerstva kultúry a zameriava sa na dokumentáciu pôvodnej literárnej tvorby na Slovensku aj v zahraničí.

Pokus o zmierenie?

Napätú situáciu si však ministerka očividne uvedomuje. Na konci decembra minulého roka sa totiž pokúšala zmierniť vášne, ktoré spoločnosťou zmietajú. Avšak môže sa zdať, že len viac priliala do ohňa. TASR 30. decembra zverejnil jej stanovisko, ktoré umiernene rozhodne nevyznelo.

Kultúrne podujatia by nemali byť priestorom pre politický marketing či konfrontáciu názorov účinkujúcich s publikom. S týmto postojom vystúpila ministerka kultúry, ktorá sa znovu kriticky vyjadrila k súčasnej situácii v kultúrnej sfére. V súvislosti s prebiehajúcimi protestnými aktivitami ministerka síce uznala právo občanov na vyjadrenie nesúhlasu, no spochybnila skutočné zámery organizátorov Kultúrneho štrajku.

Naznačila pritom možné prepojenie medzi protestujúcimi a nezrovnalosťami v systéme prideľovania dotácií, ku ktorým sa chystá v blízkej dobe poskytnúť detailnejšie informácie.

„Kultúra by mala zastrešovať ľudí každého spektra aj čo sa týka politických preferencií, pri kultúrnom podujatí by malo byť absolútne jedno, koho jeho návštevníci volia, preferujú. Keď ideme do divadla alebo do galérie, je snáď prirodzené, že očakávame, že nám prinesie krásny zážitok, ktorý nás odvedie od každodenných starostí a povznesie nás na duši, zahreje pri srdci. To je to, čo aspoň ja očakávam od tých, na ktorých do divadla, na koncert či výstavu prídem,“ uviedla ministerka.

Šimkovičová zároveň vyjadrila znepokojenie nad nenávistnými kampaňami, ktorým podľa jej vyjadrení čelí ministerstvo v posledných mesiacoch. Zdôraznila, že rozdielne pohľady na vedenie rezortu by nemali vyústiť do takýchto foriem prejavu, akých sme svedkami.

Čítajte viac z kategórie: Kultúra

Zdroje: Denník N, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá