Dokáže vystreliť 450-tisíc nábojov za minútu. Čína vyvíja „kovovú búrku“, najvýkonnejší guľomet sveta
- Číňania tvrdia, že vyvíjajú guľomet, ktorý dokáže vystreliť 450-tisíc nábojov za minútu
- Guľomet prezývaný „kovová búrka“ má päť hlavní a ohromujúcu rýchlosť
- Číňania tvrdia, že vyvíjajú guľomet, ktorý dokáže vystreliť 450-tisíc nábojov za minútu
- Guľomet prezývaný „kovová búrka“ má päť hlavní a ohromujúcu rýchlosť
Tím čínskych vedcov a inžinierov oznámil vývoj guľometu s ohromujúcou rýchlosťou streľby, až 450-tisíc rán za minútu na hlaveň. S informáciu prišiel začiatkom roka portál South China Morning Post.
Zbraň, ktorá bude mať minimálne päť hlavní, vyvíjajú v meste Tchaj-jüanu v Číne. Pre porovnanie – najpokročilejší zbraňový systém Phalanx americkej armády zvládne vystreliť len 4 500 rán za minútu.
Zdolali ťažké výzvy
Jednou z najnáročnejších výziev pre vedcov a inžinierov bolo vymyslieť, ako dosiahnuť nepretržité zásobovanie muníciou.
Na vyriešenie tohto problému vývojári integrovali zásobník podobný kontajneru. Je naplnený jednorazovými hlavňami s muníciou, ktoré je možné po vyčerpaní munície vyhodiť jednoducho spolu s kontajnerom.
„Táto metóda je navrhnutá tak, aby zlepšila rýchlosť nabíjania, znížila opotrebovanie sily a presnosti hlavne pri opakovanom nabíjaní a aby umožnila viacnásobné údery, nepretržitú operáciu a rýchle protiútoky,“ povedal vedúci tímu Lu Xutaoz North University of China.
Ak je to pravda, zbraň by mohla výrazne zlepšiť schopnosť Číny čeliť hrozbám novej generácie a upevniť jej pozíciu hlavného hráča v oblasti pokročilých technológií zbraní.
中国首度公开金属风暴系统!连航展上都没有出现,如今却在现代兵器杂志上曝光,能拦截超高音速导弹。 pic.twitter.com/CH8n7W9cFk
— 高飞 (@maide89699220) January 8, 2025
Bezkontaktná elektronická spúšť pozostávajúca z cievok
Ďalšou výzvou pre konštruktérov boli mechanické spúšte. Snažili sa splniť požiadavku Ľudovej oslobodzovacej armády (PLA) na najmenej 7 500 výstrelov za sekundu.
Na vyriešenie tohto problému Luov tím začlenil elektronickú spúšť pozostávajúcu z cievok. Funguje tak, že zahrieva a taví zliatinový drôt zapustený do danej strely a vytvára vysoko energetický kovový prúd, ktorý vznieti výbušninu a tým umožní výstrel. Doba výstrelu spúšte je poľa portálu The Defense Post iba 17,5 mikrosekúnd.
Technologické inovácie a zvyšovanie moci
Podľa odhadov by vďaka svojim vlastnostiam guľomet v budúcnosti, ak sa ho podarí úspešne zaradiť do armádnej výzbroje, mohol zneškodňovať aj hypersonické strely a výrazne tak vylepšiť vojenské schopnosti Pekingu v kontraste so Západom.
Zaujímavosťou je, že v deväťdesiatych rokoch minulého storočia austrálsky vynálezca Mike O’Dwyernavrhol 36-hlavňovú experimentálnu zbraň schopnú vystreliť milión nábojov za minútu. Americké ministerstvo obrany prejavilo záujem o vynález a ponúklo mu spoluprácu.
Kvôli technickým ťažkostiam sa však od projektu upustilo a spoločnosť O’Dwyer’s Metal Storm Inc. neskôr vyhlásila bankrot. Odvtedy Čína naďalej investuje do vývoja zbrane a využíva svoje obrovské technologické zdroje.
Čínske výdavky na zbrojenie
Čína dáva na armádu pod dve percentá HDP. Jej výdavky na zbrojenie v roku 2023 tvorili podľa správy CRP 296 miliárd amerických dolárov. Objemom financií na obranu si tak vydobyla druhé miesto hneď za USA. S 1,42 miliardami obyvateľov je to však predvídateľné poradie.
Výdavky Číny na vojenskú oblasť podľa správy predstavujú 12 percent celkových výdavkov sveta na zbrojenie. Čína sa snaží rozširovať svoje pôsobenie najmä v ázijsko-tichomorskej oblasti. V polovici roka 2024 Čína avizovala zvýšenie výdajov na zbrojenie o 7,2 percenta oproti roku 2023.
Podľa analytikov na armádu venuje väčšie prostriedky, než oficiálne tvrdia, niektoré výdavky schováva pod civilné kategórie. Čínske výdavky na obranu pozorne sledujú Spojené štáty aj regionálni rivali Pekingu ako Japonsko či Južná Kórea.
Budovanie námornej flotily
Čína sa stáva kľúčovým hráčom aj na mori. Disponuje najväčšou námornou silou na svete s 234 operačnými vojnovými loďami, čím už prekonala aj americké námorníctvo, informuje portál National Interest.
Najnovšie čínska flotila spustila nové obojživelné útočné plavidlo typu 076. Táto loď, s tonážou presahujúcou 40 000 ton, obsahuje elektromagnetický katapultový systém, ktorý umožňuje štart ťažších lietadiel a zvyšuje ich dosah. Podobnú technológiu má v súčasnosti iba najnovšia americká lietadlová loď USS Gerald R. Ford.
Napriek tomuto číselnému náskoku si Spojené štáty stále držia kvalitnú výhodu, najmä vďaka svojim torpédoborcom, riadeným raketovým krížnikom a lietadlovým lodiam. Avšak čínsky námorný rozmach a technologické inovácie vyvolávajú otázky o budúcej rovnováhe síl.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: South China Morning Post, The Defense Post, CRP, National Interest