Medvedica zaútočila na lesníka pri Očovej. Huliak je pobúrený, navrhuje radikálne riešenie

  • Na lesníka zaútočila medvedica
  • Útok si nevyžadoval hospitalizáciu
  • Huliak aj napriek tomu navrhuje radikálne riešenie
Rudolf Huliak
Rudolf Huliak TASR/Pavel Neubauer
  • Na lesníka zaútočila medvedica
  • Útok si nevyžadoval hospitalizáciu
  • Huliak aj napriek tomu navrhuje radikálne riešenie

V lokalite Suché Trnavy pri Očovej napadla medvedica správcu lesnej správy Vígľaš OZ Poľana, Juraja, ktorý je známy ako spolupracovník starostu Rudolfa Huliaka. Informuje o tom Nový Čas. Napriek tomu, že zranený lesník mohol na druhý deň nastúpiť do práce, situácia vyvolala u Huliaka pobúrenie.

Približne stokilogramová šelma spôsobila lesníkovi zranenia na chrbte a nohe. Medvedicu sa mu podarilo zahnať až výstrelom naprázdno zo svojej zbrane. Jeho stav si nevyžadoval hospitalizáciu.

„Kontaktovala ma polícia a rovnako aj starosta Hrochote, aby sme v obciach vyhlásili, že je nebezpečné chodiť do priľahlých lesných porastov,“ reagoval Huliak. Vyjadril sa, že situáciu s medveďom hnedým chce riešiť. Celkom radikálne. „Musí prísť výrazný zásah do medvedej populácie. Musíme ju dostať pod tisíc kusov,“ dodal.

Zahraničné organizácie znepokojuje odstrel medveďov

Do 7. novembra 2024 eliminovali na Slovensku 92 chránených medveďov hnedých. Koncom novembra zaslali Iniciatíva pre veľké šelmy v Európe (LCIE) a Medzinárodná asociácia pre výskum a manažment medveďov (IBA) Slovensku a Európskej komisii list, v ktorom žiadajú vysvetlenie a nezávislé hodnotenie opatrení v súvislosti so zvýšeným odstrelom medveďa hnedého v SR. Zároveň varovali, že tieto kroky môžu byť v rozpore s legislatívou Európskej únie.

Organizácie adresovali list slovenskému ministerstvu životného prostredia, konkrétne aj ministrovi Tomášovi Tarabovi (nominant SNS), ale i Generálnemu riaditeľstvu Európskej komisie (EK) pre životné prostredie a na vedomie tiež podpredsedovi EK Marošovi Šefčovičovi, ktorý má v exekutíve EÚ dočasne na starosti aj tento rezort.

Spomínané organizácie v liste píšu, že sú si vedomé situácie s útokmi medveďov na ľudí na Slovensku a za určitých podmienok pripúšťajú odstrel týchto šeliem. Takéto rozhodnutie však podľa nich musí byť založené na vedeckých poznatkoch, a zároveň nemôže pri tom dôjsť k porušeniu právne záväzných predpisov.

Opatrenia na Slovensku, ktoré vládni predstavitelia prijali, tieto podmienky nespĺňajú. Týka sa to podľa nich Manuálu pre ochranný odstrel medveďa hnedého, prijatého v marci, ktorý „neobsahuje presné definície problémového správania sa medveďov a primerané protokoly pri reakcii na rôzne incidenty a scenáre“. Obávajú sa, že prístup Slovenska môže byť taktiež v rozpore so smernicou EÚ o biotopoch.

Organizácie odporučili Slovensku uprednostniť nesmrtiace opatrenia voči medveďom, zvýšiť informovanie verejnosti o danej problematike či napríklad vo väčšej miere využívať adaptačné prístupy založené na vedeckých poznatkoch.

Problémom sú aj vnadiská

Na Slovensku sa v októbri minulého roka stal útok, pri ktorom medveď usmrtil hubára v katastri obce Hybe. Smrteľný útok sa odohral v sobotu 5. októbra v ťažko prístupnom lesnom teréne. Medveď poranil hubárovi jednu z hlavných tepien dolnej končatiny, čo malo za následok masívne krvácanie a zastavenie krvného obehu.

Krátko po nešťastnej udalosti prišli aktivisti z iniciatívy My sme les s alarmujúcim zistením. Len približne 700 metrov od miesta incidentu objavili poľovnícke vnadisko, ktoré podľa ich slov navštevujú rôzne zvieratá vrátane medveďov. Marek Kuchta z iniciatívy pre TASR uviedol, že v oblasti sa nachádza viacero takýchto miest monitorovaných fotopascami.

Iniciatíva My sme les vtedy na svojej sociálnej sieti napísala, že štát, ktorý má všetky potrebné nástroje na predchádzanie takýmto situáciám, pri riešení problému zlyháva.

„Nuž, zodpovední politici ako Taraba, Takáč, Kuffa či Rudolf Huliak namiesto toho, aby konečne prikročili k realizácii potrebných preventívnych opatrení brániacim prístupu medveďov do kukurice či odstraňujúcim poľovnícke vnadiská, sa snažia prekrývať svoje fatálne zlyhanie atakmi na aktivistov a ochranárov či bezhlavým odstrelom medveďov,“ uviedli aktivisti.

Hovoria pritom, že prevádzkovateľ vnadiska s istotou vie, že sa tam medveď nachádza, pretože fotopasca priebežne posiela aktuálne zábery. Kuchta vysvetľuje, že medvede, ktoré sú v letných mesiacoch lákané kukuricou, zostávajú v podhorí aj po žatve kvôli ľahko dostupným zdrojom potravy na týchto miestach.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Nový Čas, archív Startitup, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá