Uznávaná držiteľka Nobelovej ceny objavila „biologický časovač“. Starnutie môžeme ovládať, tvrdí
- Vedkyňa objavila v ľudských bunkách biologický časovač
- Máme väčšiu kontrolu nad svojím starnutím, než sme si mysleli
- Vedkyňa objavila v ľudských bunkách biologický časovač
- Máme väčšiu kontrolu nad svojím starnutím, než sme si mysleli
S doplnkami na dlhovekosť sa v poslednom období roztrhlo vrece. Obchody zaplavili zázračné pilulky, ktoré sľubujú spomalenie starnutia, omladenie organizmu či predĺženie života. V honbe za večnou mladosťou sa vrháme do víru prázdnych sľubov.
Reklamné slogany znejú lákavo, no často propagujú produkty, ktoré nemajú trvalé účinky. Elizabeth Blackburnová, držiteľka Nobelovej ceny za medicínu z roku 2009, patrí k najvýznamnejším priekopníčkam v oblasti bunkového starnutia.
Počas svojej práce zistila, že život buniek ovplyvňuje systém, ktorý sa dá opísať ako biologický časovač. Blackburnová sa vo svojej vedeckej kariére zamerala na to, ako tento časovač funguje a čo spôsobuje jeho spomalenie či zrýchlenie.
Jej výskum prepojil zdanlivo nesúvisiace faktory s mechanizmami, ktoré určujú, prečo niektoré bunky zostávajú mladé a vitálne, a či je možné proces starnutia spomaliť alebo ho dokonca zastaviť. Ba čo viac, ukázal nám, ako sme všetci vzájomne prepojení.
Cesta Elizabeth Blackburnovej
Elizabeth Blackburnová, narodená v roku 1948 v Tasmánii, vyrastala v rodine lekárov. Už od detstva prejavovala záujem o biológiu a snažila sa pochopiť zložitosť života. Inšpiráciu nachádzala aj v literatúre – životopis Marie Curieovej, ktorý čítala opakovane, formoval jej vášeň pre vedu.
Štúdium biochémie na University of Melbourne jej poskytlo pevné základy. Po získaní bakalárskeho a magisterského titulu v 70. rokoch zamierila do prestížneho Laboratória molekulárnej biológie (LMB) v Cambridge, ktoré bolo v tom čase centrom revolučných objavov v oblasti DNA.
Tu sa venovala doktorandskej práci pod vedením Freda Sangera, dvojnásobného držiteľa Nobelovej ceny, ktorý ju inšpiroval svojím prístupom k vedeckému bádaniu. LMB jej umožnilo úplné ponorenie do sveta DNA a sekvenovania, čo natrvalo ovplyvnilo jej kariéru.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo je príčinou starnutia buniek
- Ako môžeme ovplyvniť starnutie ľudí vo svojom okolí
- Prečo niektoré matky starnú rýchlejšie ako ostatné
- Ktoré aktivity a látky predlžujú život buniek
- Kam smeruje výskum v oblasti starnutia
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti